1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. DreamOn

    DreamOn Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Девојки прокрварев во 7ма недела, ивф бременост и докторот денес потврди дека нема ембрион и да прекинам терапија. Јас сум со мутации и клексан примам од пред трансфер. Заборавив експлицитно да прашам дали веднаш и со клексан да прекинам, секогаш ми е шубе со тој клексанот за прекинување не знам зошто. Дали некоја има што веднаш го прекинала? Друго, не ми даде ништо докторот лекови рече штом почнало крварење да дадеме една недела сама да се исчистиш да не правиме киретажа пошо е рана бременост, дали има некој искуство вака во оваа недела да ми каже што може да очекувам? Малку сум исплашена. Ви благодарам
     
  2. cinderella.red

    cinderella.red Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Јас исто така имав спонтан во 7 недела, природно останата. Примав дабрастон но добив јаки болки и кафеав исцедок и исто како тебе чекав цела недела. Е сега мене докторот ме советуваше само два дена да чекам, но јас инсистирав. Имав болки малку крварење, малку кафеав исцедок и на крај сепак завршив со медикаментозен абортус. Консултации со докторот за клексанот,немам искуство за него но и прашај си за апчиња за абортус да не се мачиш како мене цела недела(моја вина).
     
  3. DreamOn

    DreamOn Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Имав јас доста обилно крварење 5 дена и отидов кај докторот, не знаев колку е нормално такво крварење, па ми даде капки ергометрил да се дочистам. Рече дека се ќе се исчисти штом толку крварам, па се надевам капките да помогнат побргу да се заврши.
     
  4. DreamOn

    DreamOn Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Колку време после апчињата ти заврши крварењето?
     
  5. cinderella.red

    cinderella.red Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Околу 5 дена обилно, првите два дена после апчињата со парчиња, потоа како менструација. Па бев на ехо преглед каде што докторот рече се е исчистено и крварење како менструација продолжи уште некој си 5 до 7 дена.
     
    На DreamOn му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    4.715
    Пол:
    Женски
    Колку време после абортус крваревте? Да напоменам немавме срцева акција па ме чистеа . Пред две недели. Крвта се менува, моментално е темно кафена, цело време мала количина. Но таман сум рекла престанала ете пак на влошка.
     
  7. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    2.740
    Пол:
    Женски
    Една недела. Па прекина, па пак после тоа како крвав, кафеав исцедок имав уште 7 до 10 дена. Ова за вториот пат, првиот пат 10 дена крварев и толку.
     
    На Adeline му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    4.715
    Пол:
    Женски
    Дали мислите дека ковид- вакцини за ковид придонесуваат до компликации и спонтани абортуси?
     
  9. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki...
    Za zal i jas moram da vi se pridruzam so ovaa bolna tema.
    Vcera imav kiretaza vo 9 ta nedela od bremenosta. Moja prva bremenost.
    Se mi bese dobro uste od samiot pocetok, plodot se razvivase dobro, od nedela vo nedela, imase srceva akcija vo 6 ta nedela, i ginekologot mi rece , se gledame na 12 ta nedela na skrining.Se dodeka ne otidov kaj mojot maticen ginekolog, i na obicno eho da mi kaze deka ne gleda srceva akcija. Bebeto bilo 2 cm, no nemalo srceva akcija.Otidov i kaj mojot privaten ginekolog i za zal i toj mi go potvrdi istoto cudejki se zosto taka se slucilo, i neznaejki da mi dade pricina poradi koja doslo do toa. Dali nekoja od vas se soocila so istoto? Se izmacuvam so prasanjeto sto se sluci?Zosto odednas da prestane da mu cuka srcenceto na moeto bebe? Dali sum vinovna jas vo nesto? Ginekologot rece deka na sekoja vtora zena i se slucuvalo istoto neznaejki ja pricinata...Prethodno pred da ostanam bremena napraviv celosen ginekologski pregled, se bese dobro , ginekologot mi veli spremna si za bebence. Ostanav odma bremena , no za zal ova mi se sluci...
     
  10. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Inaku so kiretazata imav obilno krvarenje samo istiot den...I mi prestana. Dali e toa normalno?
     
  11. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    638
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што ова ти се случило. За жал многу сме поминале низ истото, јас доживеав загуба во 6 месец. Не си ти виновна, а фактори постојат многу. Точно е дека статистички една од четири бремености завршува со неуспех.
    Има тема на форумов испитувања после спонтан, ќе најдеш многу корисни совети.
    Од мене, што поминав низ пеколот, ќе ти кажам само да не се затвораш во себе, да излегуваш и да се дружиш, за побргу емотивно да се стабилизираш.
    :hug::hug::hug:
     
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.407
    Допаѓања:
    38.635
    Пол:
    Женски
    Нормално е
    Брзо опоравување
     
    На lorentina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски

    Ti blagodaram mnogu za sovetot. Mnogu mi e zal i za tvojata zaguba...Bog da ni dade sila da prodolzime.Sekako za slednata bremenost ke gi napravam site potrebni testovi i ispituvanja, koi spored mene treba ginekologot da kaze da se napravat pred planiranje na bremenost za da ne dojde do ova. Iako e dosta cudno sto se slucuvaat vakvi raboti, a se bilo vo red. Sepak kako prva bremenost ostanuva trauma , i nikogas nema da se zaboravi.I so planiranje na sledna , sekako ke si postoi stravot, sto ako se sluci istoto...
     
    На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dalene

    Dalene Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    511
    Пол:
    Женски
    Една силна:hug:
    Само тие што поминале низ тоа можат да ти ја разберат најдлабоката болка.
    Полесно да се справиш со сето ова.
     
    На lorentina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Inaku , deka prva bremenost, mu napraviv iznenaduvanje na mazot mi koga mu soopstiv.Se raduvavme, i sega samo sto planiravme veke da im kazeme na familijata i najbliskite, ova se sluci. Mnogu e bolno, koga se cudis i prasuvas sto se sluci? Zosto mene mi se sluci, da prestane srcevoto otcukuvanje na bebeto, koga se bese dobro...Od najgolema radost se pretvori vo najgolema taga. I najbolno e sto moras da prodolzis so rabota i so se, kako da ne bilo nisto.No toa e, morame hrabro da prodolzime. Ja imam najgolema poddrska od mojot maz...
     
  16. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Nemoj da se izmacuvas I da se obvinuvas, vekje sekoja 4 zena vo makedonija ima spontan abortus samo za ova ne se zbori nikade, vo posledno vreme mnogu cesto pricinata e nadvoresen faktor zagaden vozduh, voda I hrana samo sto I za ova ne se zbori na nekogo mu odgovara da se trueme nema uteha sega nikakva za tebe no znaj deka ne si sama deka mnogu zeni pominuvaat niz ova ke si napravis ispituvanja I cim si ostanala ednas trudna pak ke ostanes zatoa prvo tromesecie e najkriticno I najveke abortusi ima tokmu togas no razmisli podobro pomalo negoli vo 5,6 ili 7 mesec da ti se sluci da treba da go ragjas mozes posle 3 meseci da pocnes so proba pak nemoj da cekas povekje ako e se vo red
     
    На Konstrakta, Dalene и lorentina им се допаѓа ова.
  17. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Devojki, dali i se slucilo na nekoja od vas istoto.Posle kiretaza, koga se razbudiv od anestezijata, pocnav mnogu da placam, edvaj me smirija doktorite i sestrite na klinika. I pobarav barem ednas da si go vidam moeto bebeto vo 9 ta nedela, za posleden pat....
     
    Последна измена: 14 септември 2024
  18. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    I da najcesto 80% od zenite nikogas ne ja doznavaat pricinata za abortusot ednostavno doktorite vikaat prirodna selekcija ili plodot imal anomalija ako ispratis primerok na patologija ti stigaat rezultati za pricinata za abortusot no toa e nekoi 20% nareden pat do 4 mesec ne kazuvaj na nikogo deka si bremena dodeka ne projde barem prviot skrining
     
    На Dalene му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Taka e , i doktorite nemaat soodveten odgovor zosto se slucuva toa. Mojot ginekolog bese zacuden deka vo 9 ta nedela se slucilo toa, kako bilo vozmozno. Inaku nikoj ne znaese za bremenosta, bas poradi toj strav deka prvite 3 meseci se rizicni.Samo jas i mojot maz si znaevme....
     
    На Dalene му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dalene

    Dalene Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    511
    Пол:
    Женски
    Убаво те посоветува членката до кога да не кажуваш, а и убаво сте направиле и вие што сте чекале да кажете.
    Нажалост се случува и најчесто велат дека можно е самата природна селекција да си го сторила своето и утешуваат дека подобро е така отколку да се истера таква бременост до крај. И на крајот бебенцето да е со многу и големи здравствени проблеми.
    Биди само силна.