1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Генетски мутации и тромбофилија дали имаш испитано?
     
  2. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ne, ne pravev nikakvi ispituvanja, ginekologot pri posledniot pregled rece se ti e uredno moze da planirate bremenost.Sekogas pri pravenje celosen ginekoloski pregled , se mi bese uredno, ne sum imala nikakvi ginekoloski problemi.Sekako za slednata bremenost ke gi napravam site potrebni testovi i ispituvanja, koi spored mene treba ginekologot da kaze da se napravat pred planiranje na bremenost za da ne dojde do ova.
     
  3. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Мутациите и тромбофилија не се испитуваат со гинекокошки преглед, туку преку крв на Трансфузиологија, не велам дека имаш, ама многу се зафркнати и знаат да прават проблеми без соодветна терапија.
    Докторите обично ги даваат после неколку повторувачки спонтани, ама реално психички кој може да го издржи тоа…
     
    На lorentina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Da znam, megutoa ginekologot treba da posovetuva kakvi ispituvanja da se napravat pred planiranje na bremenost.Sepak mi e prva bremenost..I sega otkako se sluci toa, velat da se pravat testovi i ispituvanja za slednata bremenost.
     
  5. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Во некој нормален свет да, а тука тешко… овде 90% од жениве, на форумот се едуцираме што треба да испитаме. Пола и повеќе од матичниве не знаат да креитаат упат за нк клетки. Не велам дека тоа е случај со тебе, општо коментирам.
     
  6. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Taka e za zal. Zdravstvoto ni e za nikade.Ke se ucime samite i educirame so spodelenite iskustva.Maticnite se posetuvaat samo zaradi potrebnite upati za zal, no i tie ne se vinovni bidejki nemaat soodvetna aparatura i uslovi za rabota i zatoa si posetuvame privatni kliniki. Maticniot ginekolog vo mojot slucaj , so aparat postar od 20 godini , vide deka moeto bebe nema srceva akcija...Dobar ginekolog na drzavno e veke retkost, poveketo si otvorija svoi privatni kliniki....
     
  7. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Така е за жал… Инаку знам дека ќе звучи како клише, ама не секирај се, многу се чести спонтаните и миссед како во твојот случај. И на мене ми се случи во 10 недела, плодот снема срцева реакција, а едвај останав бремена, после 2 години обиди, со инсеминација. Многу е тешко и не дај Боже никому, ама ете многу често се случува.
    Не измачувај се психички, не е до тебе. И јас барав одговори и не можев да сфатам како во 21 век на ваква современа медицина никој не знае да ми даде одговор, и како ова се случува… Ама тоа е…
     
    На lorentina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lorentina

    lorentina Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Taka e...Mnogu cesto se slucuvaat, a mnogu malku se zboruva na taa tema. Doktorot rece, posle tebe uste tri drugi zeni dojdoa so istoto, na 8 i 9 ta nedela bez srceva akcija.I nema odgovor za toa, se cudi kako e mozno.Tesko e, no morame da prifatime i prodolzime ponatamu. Taka trebalo da bide, ete.
     
    На Elliana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    838
    Допаѓања:
    1.255
    Пол:
    Женски
    Тоа се најризичните недели за жал, господова работа, така требало да биде, на моја блиска и се случи одеднаш во 17та недела да снема срцева акција и покрај сите испитувања и поминат скрининг и приска. Некогаш некои работи се случуваат без причина, ќе си речеш така требало да биде и ќе го продолжиш животот, ќе си останеш пак бремена и ќе си родиш здраво бебенце ич да не се секираш :l:
     
    На lorentina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    Мила искрено не знаам...Јас и сопругот сме вакцинирани со кинеската вакцина..Претходно еден пар и тие со истата одлична бременост имаше...Ти со која вакцина си??
     
  11. Mom_3

    Mom_3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    936
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба совет доколку некоја имала слична ситуација.,а и да прочитате малку чудно искуство
    Ми каснеше менстр.и бев на гинеколог во Јули, на ехо водна циста на лев јајник ништо страшно као микробиолошки брисеви резултати чисти...прокрвавувам со светли капки крв неколку дена,прекинува 5 дена и пак крварам ама ептен светла крв ептен малку количински и така 10 дена.
    Матичната ми препиша примолут нор да пијам 20 ден по 2 на ден и као ке добијам,после 5 дена откако ги завршив апчињата добив,болки породилни,ужас,на туширање ми испаѓа парче околу 15см како ткиво цела во паника одам ма ургентен на клиника со парчето,го гледаат викаат на плацента личи☹️,инаку се пазиме со маж ми имаме 3 деца.
    На ехо гледа само циста која не пукнала од апчињата и решаваат киретажа да ми прават...ептен лошо ја поднесов...чекам јас така резултати исплашена,испаничена и шо да видиш лудило....нелрозиран плод било парчето што испаднало од мене,којзнае од кога се умртвил,матичната на ехо не видела ништо незнам како и се чудам уште,плус полип ми извадиле и преграда некоја тргнале...хаос....после прва менструација треба микробиолошки да правам ама до тогаш се плашам многу да не недај боже имам нешто на матката од некрозираниот плод па да добијам некоја сепса...инаку имам 39 години,што мислите некоја со искуство слично има ли или да слушнала нешто слично,како можеше сево ова на ехо матичната да не го види
     
  12. Inzenerka27

    Inzenerka27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    За жал и јас со вакво искуство при прва бременост...останав бремена по првиот обид, не мислев дека ќе биде вака...живеам надвор од Мк и овде првиот преглед е во 8ма недела, претходно не обавуваат прегледи освен нели ако има некој проблем. Кога отидов на првиот преглед плодот беше голем како за 6 недели и имаше срцева реакција, и гинекологот веднаш ми рече дека е или задоцнета овулација па сум 6та недела наместо 8ма или плодот ме се развива ко што треба, и да дојдам за 1 недела...на наредниот преглед рече дека е сега добро и е плодот поголем, и да дојдам за 2 недели на преглед. Во меѓувреме, по 7 дена, почнав да крварам и веднаш отидов на преглед, каде што заклучи дека плодот нема срцева реакција веќе и се смалил (missed abortion). Веднаш добив упат за медикаментозен абортус, кој вооошто не беше лесен, болките се слични на породилни, и обилно крварење...овде додека крвари пациентката лежи во болница, и е обезбедено се - инфузија, ноќница, гаќи, односно исто како при породување, сестри кои што ви помагаат за пресоблекување и за во тоалет, а е државно. Ме пуштија од болница кога видоа на УЗ дека сум исчистена. Како и да е многу трауматично искуство, болките ми се смирија само од нешто против болки што ми го ставија преку инфузијата. Стравот за понатака ми останува, што ако се повтори пак....гинекологот ми рече дека дури по 3 спонтани еден по друг се испитува кај партнерите што и како, што значи дека ако веќе сакам да испитам, ќе треба сама да платам...