1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Девојки ве молам од ваше искуство откако имаш спонтан абортус колку време крварите и имате исцедок. поздрав.
     
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas posle cistenjeto krvarev skoro nedela ama ne mozam da kazam dekka bese krvarenje zosto bese bledo i na periodi kako roze boja deka tamu po nekoja kapka, sega veke dva tri dena nemam nisto i dosta bese za spontaniot pred cistenjeto ke se onesvestev od strav tolku krv nemam videno nikogas da tece od mene,
     
  3. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    i kaj mene do dendeska edna nedela pa ke vidam do koga ke ima iscedok. so sreka ponatamu..
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    имав нормална бременост се до 8 месец кога се породив пред време после тоа втората бременост ја заврсив во 17 г недела а третата бременост ја поминав со апцинја и инекции прогестерон исо крварене до 4 месец па бебето го родив во 42 г недела здрава и зива керка така да нема правила никаде се е лудоооо само кој како ке го најде он ке си знае имајте верба во бог
     
  5. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Откако жената ќе има спонтан абортус, првото нешто што го прашува е колку долго да чека пред да остане повторно бремена. Новата студија вели дека жената треба колку што е можно побрзо да остане повторно бремена.
    Жените кои што зачнуваат во рок од шест месеци по спонтаниот абортус за една третина ги намалуваат ризиците од повторен спонтан абортус во однос на другите жени кои што остануваат бремени по една година. Исто така, брзото зачнување ги зголемува шансите за здрава и успешна бременост.
    Иако една од пет бремености завршува со спонтан абортус, се препорачува повторна бременост колку што е можно побрзо. Некои од докторите велат дека жената треба да чека додека не се воспостави нормалниот менструален циклус, додека другите препорачуваат чекање до 18 месеци. СЗО (Светската Здравствена Организација) препорачува чекање од 6 месеци.
    Жените кои што веднаш по спонтаниот абортус, повторно зачнуваат, се повеќе мотивирани и здравствено свесни за разлика од жените кои што преферираат да чекаат.
    Добра надеж за жените кои што имале спонтан абортус (утеха за да не се разочаруваме) ;)
     
    На vinozito05 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    pa mislam pisav jas pogore deka imam bratucedka posle spontaniot posle prviot ciklus ostanala trudna i sega si ima kerkicka
     
    На Play...Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Play...Boy

    Play...Boy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Да ама јас останав потешко бремена и имав спонтан абортус сега чекам да ми дојде првиот циклус да одам на лекар па да видиме што понатаму имал ли некој слично искуство како моето
     
  8. nena153

    nena153 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Zdravo na site. Jas sum nova na forumov i sakam da ja spodelam i jas so vas mojata maka :( Imam 25 god i dva spontani abortusi :( Posle vtoriot abortus napraviv ispituvanja i mi otkrija bakterija vo krvta toxoplasma koja gi predizvikuvala tie abortusi mi dadoa teraija od samo edna nedela spiramicine megutoa jas ne sum sigurna deka samo toa ke pomogne . Ako ima nekoj zapoznaeno so vakov problem molam za pomos :)
     
  9. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    a koga imas normalen abortus(problemi so plodot)i posle kolku vreme mozes da ostanes trudna i dali menstruacijata e redovna ili moze da ne ti doaga sekoj mesec.. :)
     
  10. atrenka

    atrenka Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    fosil4e1
    Докторите викаат дека треба да почекаш барем еден циклус ама нема никаква разлика дали ќе биде наредниот месец или по неколку месеци. Мене не ми беше редовна наредните 2 месеци после спонтаниот. и после пак се врати на нормално
     
  11. atrenka

    atrenka Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Zdravo nena153
    Токсоплазма е паразитска инфекција која што веројатно ја имаш контрактирано од контакт со мачка. Се лекува ама и силно го афектира плодот дури е во матката. Па затоа веројатно и ти се случил спонтаниот. Нема што да се секираш, само грижи се за себе и гледај да се исхрануваш здраво за да изградиш имунитет. Другото само ќе си дојде.
    поздрав
    се надевам дека ова ти помогна
     
    На nena153 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    jas ovie dva dena eve napraviv dva testa i pokazaa pozitivno sto za mene ne e dobro zatoa sto prviot pat imav mn problemi i morav da abortiram pokasni i sega nemam nikakvi simptomi kako prviot pat samo sto custvuvam vo stomakot kako da mi se odeluvaat parcinja i da mi pagaat niz celiot stomak ... :( :( znaci sega posle 4 meseci jas mislam deka nemoze pak da odam na bortus (a ne ni sakam0ama mislam deka i ovoj pat ke moram ;( ;( e seg probleot e mn brzoto vreme nezz dali moze ili ne??a i samata neznm kako mozese pak da ostanam trudna koga celo vreme imavme zastiten odnos mn mi e nejasno mn
     
  13. nena153

    nena153 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Fala mn za utesnite zborovi se nadevam i jas se ke bide vo red narednata bremenost :) i konecno i nas da ni se nasmevne srekata !!! OVaa bakterija tolku li e retka da nikoj nema iskustvo so nea ?????
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.288
    Допаѓања:
    200.412
    Пол:
    Женски

    А како се чувавте да не дојде до бременост? Кондоми, апчиња, свршување надвор? Не мора да значи дека нема да биде во ред овојпат, појди на гинеколог, нека те прегледа, нека види дали е плодот како што треба вгнезден, нека те следи, ако има потреба нека ти даде хормони за одржување на бременоста. Само гинекологот може најточно да ти каже, тој ти ја знае ситуацијата, проблемот заради кој морало да се случи претходниот абортус, па најубаво ќе те советува како понатаму. Стискам палци да биде се во ред. Ајде, без нервози!
     
  15. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    fala mn nemam pojdeno na ginekolog no eve dobiv pred 3dena dali moze da e spontan abortys iako nemam nikakvi bolki noo?????nezz kou se simptomite za toa nezz zosto dobiv ..
     
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.984
    Можно е мила да ти е спонтан, крварење како менструација асоцира на тоа :worried: оди на гинеколог за најсигурно душо, најдобро ќе ти каже што се случува
     
  17. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Јас имав,само што месец веке помина а усте не сум добила ,се нервирам,поздрав
     
  18. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Тоцно,потхитно на гинеколог,да не се нервираш после,ке немозес да се помириш,мојата мајка кога била бремена со мене цели девет месеци со мн.мали прекини постојано крварела,и докторите ја убедувале да ја прекине бременоста,па еве ме мене зива и здрава,не се нервирај само ,побрзај на гинеколог,од искуство ти зборам,поздрав
     
  19. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    Тоцно,потхитно на гинеколог,да не се нервираш после,ке немозес да се помириш,мојата мајка кога била бремена со мене цели девет месеци со мн.мали прекини постојано крварела,и докторите ја убедувале да ја прекине бременоста,па еве ме мене зива и здрава,не се нервирај само ,побрзај на гинеколог,од искуство ти зборам,поздрав[/quote]


    jas veke vo dr tema napisav ..bev na ginekolog i toa sega pred 4 dena i zamislete mi kaza deka ne sum trudna :) duri i mi zema krv za da vidi da ne e rana bremenost no negativno izleze a jas napraviv dva testa i pokazaa pozitivni nezz zosto taka no toa e pa vo seto ova ima i nesto za sto mn se cudam...otkako goi napraviv testovite so partnerot resivme da imame odnosi bez zastita(neli veke koga e napravnena rabotata poloso nemoze da se sluci ) i toj nekolku pati dodeka imavme odosii svrsuvase vo mene...kako nisto ne mi se sluci mn se cudam i ne samo na toa tuku na celata situacija..no toa e sto e fala na site za sovetite vo meguvreme :* :*
     
  20. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Аимаше крварење кога ти земаа крв за да проверат?,зошто мене на 5-от ден на крварењето ми земаа крв и ми го испитаа хормонот бета хцг и според бројката гледаат дали си ,колку си бремена,и дали си била бремена,мене ми беше 138 што е многу мал и на ехото ми показа дека нема бременост ама тоа ни докажа за спонтан абортус,зошто бројката е многу мала за 6-та недела,само што мене ми паѓаа парчиња и имав големи болки.