1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. danceniki

    danceniki Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    девојки јас имам кафеаво на 5 ден направив тест едната линија ми бесе црвена другата розева ама истиот ден дигав мн тешко на работа и вечерта прокрвав и два дена имавкрваренје и после крваренјето пак кафеаво бев на гинеколог после крварењето и само ми каза дека не сум бремена и рече да одам следнава недела ама јас сеусте имам кафеаво и тоа веке 16 ден се плашам засто сеусте имам кафеаво нормално е после спонтан или нешто друго е во прашање?????
     
  2. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.493
    Допаѓања:
    7.250
    Пол:
    Женски
    Душо да си земиш еден тест и повтори го, и ќе видиш затоа што мене ми е чудно да не си а да имаш толку долго кафеаво.. постои можност да било рано и да не го виделе...и после тестот оди на второ мислење од гинеколог, зошто нашиве врска немаат , подобро е со повеќе доктори да се консултираш и во меѓувреме лежи и одмарај, за секој случај-Со среќа :*
    П.с и да е спонтан ( не дај Боже) неможе да имаш кафеаво, не поготово толку долго, крвариш мн мн кратко-барем јас , сила ден два. Нема смилса да крвариш така а тој да ти вика дојди за една недела- мора да следи - значи колку се глупи докториве- нерви ми имаат искинато
     
  3. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    И јас имав спонтан абортус пред неколку дена ;( ;( ;( ;( ;( се чувствувам виновно како да не бев способна да си го задржам најубавото нешто ;( наместо да бев радосна бидејќи ќе беше прво, јас секој ден сум се полошо и полошо ;(
     
  4. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    Мајка ми имала спонтан абортус. Не еден, ами два. И тоа по ред. Кога ми кажа за ова баба ми, се шокирав. За греота :worried: Ама помина сега тоа. Сега си има две дечиња :lol:
    Инаку, за вие што сте имале - не тагувајте, пробајте уште еднаш. Се ќе биде во ред :)
     
  5. lepoti4ka1

    lepoti4ka1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3

    леле навистина ми е жал.....мене ми е страв ја од сабајле имам кафеав исцедок и незнам што да правав:(((( дали тоа е знак на спонтан абортус....?имаше ли ти некакви симптоми??????
     
  6. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Не е тоа знак за спонтан абортус, меѓутоа НИКАКО не седи мирна, оди си на лекар да видат од што ти е исцедокот,и сигурно ќе ти дадат Утрогестан за поддршка на бременоста.
    Чисто за утеха, јас сум 4-ти месец, и од почетокот на бременоста до сега имам кафеав исцедок,и две крварења,па немав (фала богу) спонтан. Но одма отидов на лекар, ми кажаа дека сум имала ,,крвни езерца,,на постелката, тие ми го правеле исцедокот и крварењето,но не е опасно по бебето. Може и од некоја инфекција да имаш кафеаво, но сепак мораш тоа да го испиташ.
    Ти посакувам да ти се среди оваа работа, и само позитивно да си мислиш.А која недела си?
    Поздравче и пиши ни како си. :*
     
  7. lepoti4ka1

    lepoti4ka1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
     
  8. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски

    Лепотичка срце, те читав и на другите теми, немој да мислиш дека ако крвариш тоа значи спонтан. Може да се крвари од разни причини. Јас на пр.крварам од постелката. Немој да мислиш дека нешто ќе се случи со бебето. Многу добро знам како ти е, те разбирам целосно. Утрогестанот примај го, сега незнам дали го користиш вагинално или го пиеш, јас кога прокрварував ми викаа да го пијам додека крварам а после да го користам вагинално пошто имало поголем ефект така. И не се секирај, одма крварењето неможе да престане. Од искуство ти кажувам. Два па и три дена треба да поминат, а крварењето постепено ќе си се намалува.
    Мене ме чуди друга работа... Зашто не ти ставиле Прогестерон депо инекција? Па тоа прво го прават кога некоја трудница крвари...Ајде те молам јави се кај друг доктор, и прашај ги за инекцијава да ти ја стават. Крварењето многу побрзо ќе ти престане.
    И какви глупости трескаат,плодот не напреднал за овие денови... Само да кажат нешто. Неможе плодот да напредува незнам колку па посебно во толку рана бременост.
    Сега те молам јави се за инекцијава, нека те боцнат,и нема веќе да крвариш.
    И после пиши како си, многу те мислам.
    Поздравче и те :* за поддршка.
     
  9. lepoti4ka1

    lepoti4ka1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    еве и овде да пишам...значи искрварив и веќе нема ништо...за жал ;( сега се враќам од кај гинекологот(кај друг бев) и тоа е.......само уште неколку пар4иња имам во мене и тие ако не испаднат сами, треба да одам на чистење......
     
  10. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски

    Леле срце,многу ми е жал. Можам само да замислам како се осеќаш. Но друга работа е многу важна: штом плодот се исфрлил,значи дека не бил во ред,па природна селекција си е тоа. Знам дека не звучи убаво,но барем тоа нека ти биде за утеха.А да знаеш,штом еднаш си останала, можеш и вторпат да забремениш. Почекај некое време и пробај пак. Ќе видиш дека ќе бидеш среќна. Господ ќе те награди со близначиња во најскоро време па ќе заборавиш на ова.
    Те гушкам, и биди силна, ќе помине ова,и ќе дојдат многу среќни моменти. :*
     
  11. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Mnogu mi e zal mila me rasplaka odmaraj godpod ke te nagradi golema e borbata na sekoja majka ja seg epten svakam odkoga moram da lezam od otoci i bolki vo nozete i gadenja a sum 8ma nedela se nadevam deka posle treti ke se sredi ti posakuvam sto pobrzo da ozdravis i vistinski da uzivas vo bremenosta Silk e vo pravo i ja sum uplasena od spontan iako se e vo red sepak vo prirodata na trudnicite e do 3ti zatoa do 3ti vikaat skoro site bremenosti ke se vored i deka poradi poradi prirodnata selekci 3te meseci se najrizicni se najdobro od srce mila bidi silna
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lepoti4ka1

    lepoti4ka1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    денес бев на гинеколог и ми кажа дека имам сеуште парчиња во мене и дека би било подобро да ме исчистат..........многу ми е страв незнам што да правам а знам дека морам да одам свесна сум........киретажа????????што е ова брее..... :sweat: ;(
     
  13. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Чистењето се вика така, киретажа, не е страшно ништо немој да се плашиш, се прави со целосна анестезија и нема да осетиш ништо, кога ќе се разбудиш ќе биде све завршено и од тој ден ќе си имаш мензис, после ќе почекаш до наредниот мензис да помине и од понаредниот ќе можеш пак да си пробате за бебенце, не се секирај, така требало да биде, млада си ти и животот е пред тебе, ќе биде и тебе ќе ти даде Бог дечиња многу, таман работа, само смирено, без нервози и стресови бидејќи само од тоа ни се сите болести. Те гушкам и не се плаши воопшто од киретажата, се ќе ти биде како во сон, ќе помине /
     
  14. lepoti4ka1

    lepoti4ka1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    а анестезијата ме успива ли ?????? и колку време трае киретажата??? а јас сега имам крварење сеуште, дали е ова мензис или тоа е од ова што не сум сеуште целосно исчистена???
     
  15. kate.baby

    kate.baby Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво женски нова сум на форумот па сакав и јас да ја споделам мојата мака со вас.На 3 мај имав чистење во петтата недела од бременоста.10 дена пред чистењето се појави кафеав исцедок и докторката ми даде утрогестан.Ми рече само да лежам и ништо да не работам.На 28 април ми беше роденден , на 29 април се свршивме и се беше прекрасно.На 30 април отидов со мајка ми на контрола и докторката ми рече дека и е многу жал и дека мора да одам на чистење.Ми рече дека бебето не се развива.Незнаев на каде да одам.Заедно со мајка ми плачевме во болница немав сила да се јавам на телефон и да му кажам на свршеникот што се случи.Кога отидов во болница на 3 мај заедно со мене имаше уште 5 жени кои абортираа здрави бебиња.Цело време се мислев како можат да бидат толку бездушни.После еден месец бев на испитување и излезе дека причина за неразвивање на плодот е бактерија.Примав терапија и сега чекам да дојде септември па да одам на контрола да видам дали бактеријата исчезнала.И ако се е во ред и ако даде Господ одиме понатаму со обид за ново бебе :) .
     
  16. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    ^ Која бактерија Кате?
    Така требало да биде....и мене ми беше тешко,скроз се изгубив,ама ете после многу многу маки,бидна пак.Не губи надеж,иако јас скроз ја изгубив,сега гледам дека не требало.Најбитно е да имаш подршка од него и се ќе помине.....
     
  17. kate.baby

    kate.baby Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Докторката не ми кажа име на бактеријата но ми рече дека настанала од тоа што кога сум била мала не сум примала јаки антибиотици како пеницилин и цефалексин бидејки сум алергична на нив.Фала му на Бога поддршка добив од сите најмногу од свршеникот и не губиме надеж ќе почекаме до септември па белки ќе се израдуваме.
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не сум медицинско лице, ама објаснувањево на докторката......и јас сум алергична на пеницилин, и во животов мој на прсти можат да се избројат случаевите кога ВООПШТО сум земала било какви антибиотици, па фала Богу, немам никакви проблеми со бактерии.

    Целосно сум збунета....има некој кој може да даде логично објаснување на изјавава на докторката? Живо ме интересира, дали има нешто „подлабоко“ од тоа што површно го гледаме и слушаме, или госпоѓата си лупа што ќе и` дојде прво на памет, па ако помине - помине, ако не - со друго ќе се проба.

    Ц ц ц ц....
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Несакам да попувам на никого ама не за џабе гинеколозите алармираат да редовно се прават ПАП тестови. Не е за џабе, да се види дали има бактерија, инфекција и сл. Ако се добро сеќавам и со Закон го регулираа да на секои 6 мес. секоја девојка/жена оди на контрола ама ретко кој го применува (ма иста сум и јас бре :$ ). Направи си контрола па прави бебиња :) .
    Се почесто слушам вакви случаеви, баш и во мојата фамилија се случи. Никогаш не отишла на гинеколог и бидна што бидна и тоа по втор пат ја очистија и нервози до бесвест. Па жено, имаш инфекција, среди ја па потоа. Можеби е некој пропуст и на гинекологот ама кога е во прашање моето здравје, ќе чукнам на неколку врати и ќе го решам проблемот.

    Кате што не си ја прашала докторката колку години има дејство антибиотикот?!?! Или е принаучена лекарка или лошо се изразила па сакала да каже дека бактерии се третираат со антибиотици (да, јаки) а ти бидејќи си алергична и немаш пиено затоа не е уништена таа бактерија (додуша претпоставувам дека ни си ни знаела дека ја имаш). Али пак затоа се третираат со неколку лекови па дури и со оние кои не се антибиотици. Можеби ќе е мал сензибилитетот ама со подолго лекување ќе се реши.
    Е ај сега сите што се алергични на антибиотици и имаат бактерии да останат така не излечени.....
     
  20. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Да ве прашам нешто кога сме кај бактериите.Имав кандида,баш пред да останам бремена,правев ПАП и д-рката ми рече да ставам вагиналети само ако ми се јават симптомите,а мене оттогаш не ми се јави ни чешање ни ништо.Ми рече ПАП по 6месеци пак да направам,а ако е се во ред,да направам по година.
    Сега сакам да ја сменам неа,не ми ни била матична,пошто неправи некои глупости,па незнам да не направам некоја беља ,вагиналети не планирам да купувам :worried: