1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Споредба на 1/2/3 бременост-пораѓај

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 11 јули 2013.

  1. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Првата бременост ми траеше подолго од оваа сега. :)
    Започна со мачнини, веќе во второто тромесечие се чувствував одлично, додека на крајот пак имав големи проблеми со кичмата.
    Од болка ми беше отежнато и одењето. Проблемите со кичмата ги имав и месец дена по породување.
    Син ми беше мирно бебенце во стомак, многу често икаше, а движењата најчесто му беа нежни.
    Во 7-ми месец беше завртен со главата надоле. Тогаш ми кажаа дека имам и лакуни на постелката заради кои примав фраксипарин до крајот на бременоста.
    Породувањето траеше предолго и беше прилично мачно. Споро се отварав. Терминот ми беше 26.03.2014, на 28.03.2014 почнаа болките и неизвесно беше на кој начин ќе се породам до самиот крај.
    Го родив синко природно дури на 30.03.2014.

    Оваа бременост не знам кога летна. Еве ме на прагот на осмиот месец. Мачнините и овојпат не ме избегнаа само што почнаа нешто подоцна.
    Бременоста ми започна со мало крварење. Ништо страшно, до првиот скрининг примав утрогестан.
    Од тогаш па се до сега немам ама баш никакви потешкотии.
    Бебушка за разлика од брат и во стомак е многу бесна. До сега немам почувствувано да ика. :)
    И таа како и брат и со главчето е завртена надолу уште во седми месец.

    Се надевам дека ќе биде мирно бебе, зошто брат и е ѕвер.
    Во однос на породувањето пак очекувам брзо и лесно да се породам, па како Господ никој не е. Како треба да биде, така.
    Да се роди мора, кај мама во меше не може вечно да престојува. :)
     
    На Kaetana, Lepaaa, mariz и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Поубава споредба од двете приказни самостојно нема,...и дефинитивно нема правило дека ако првото е лесно и второто ќе е така раѓала таа. Влијаат многу фактори од годишно доба, до годините, организмот и уште 1001 причина
    Првата:

    Втората:
     
    На martty06 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Првата - ужас!
    Прворотка, те чекаат за природно до крај и кога се искомлицира итен царски. Не станав од кревет месец и пол :(
    Врот пораѓај, си отидов на договорен царски и си поминав царски:D
    Третиот па исто на договорен царски уште поубаво и полесно си поминав :D:D
    Доста беа три пати:inlove:
     
    На m.i.g, irenadaniel, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
  4. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Прва бременост исто како да не бев бремена немав маки никакви ,отидов на договорен царски и ок поминав,оваа бременост имав мачнини ,лошење и еве сега и настината се чуствувам смачкано , за породување пак одам царски е како ке поминам ке ви кажам боже здравје за еден месец:)
     
    На m.i.g и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  5. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    А како се вративте на нормална тежина после втората бременост? Јас имам 16 полни неделни и доста ми се познава стомакот, а првиот пат почна да ми се познава дури после 20та недела. Имам 2 кг качено од почеток на бременоста, стомакот ми е доста поголем.
     
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мене првиот пораѓај ми беше полесен. Ме сечеа и некако бебето полесно излезе. А во вториот брзо се отворив оти со провокација бев, а кога дојдоа напоните ми беше потешко и поболно, а и не ме сечеа и затоа се помачив повеќе за да излезе бебето. Опоравување сега ми е многу полесно од тогаш, баш поради тоа што не сум сечена, мислам само малку испукав, 1 конче имам и не ми прави проблеми. Како и да е, веќе мина сѐ.
     
    На martty06, Kaetana, Ava.84 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    За трето уште полесно :)
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Прв царски рез опуштена и среќна што едвај ке се запознаеш со бебе. Опоравување многу брзо.
    Втор исто царски,катастрофа. Бидејќи без без едното дете и потешко ми беше ама психички:sweat:
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.