Спортска медицина

Дискусија во 'Спорт' започната од Snow-Queen, 13 ноември 2011.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.954
  Пол:
  Женски
  Е ова е жив хаос. За сите спортови ист преглед, крв,урина,возење точак,срце,притисок,висина и тежина.
  Абе живи глупости. Јас сум спорт стрелаштво, што ми е потребен точакот-кондицијата.
  Мене ми е смиреноста и психата најпотребна во спортот.А очно не не прегледаа....па не да нема смисла, идам на глупи прегледи, а очно нема никаде. Не да нема логика, па јас пукам - очите ми се прв алат.
  Дали вие што се занимавате со спорт редовно одите и дали сте задоволни,или доколку не сте што мислите дека треба да се смени?
   
 2. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.656
  Допаѓања:
  4.071
  Не сум била до сега на спортска медицина, требаше да одам ама зашто и тренерот ми е лекар рече кај него набрзина ќе ми земел крв (уствари нема да ми земе, многу ми е страв кога ми земаат крв од вена незнам зашто :D) ,ќе ми направел ЕКГ и стрес тест. Инаку да, и јас знам дека прегледот за сите спортови е ист, мислам дека овие работи треба да бидат вклучени, сепак добро е да се знае во каква здравствена состојба си ама за одделни спортови да се додадат плус некои работи зашто вака нема ефект. На пример, јас одам на бокс и ми треба возење на точак, проверка на срцето, крвта, притисокот.. Висината и тежината и ми немаат некаква улога, барем сега.
  Ама како што кажав, сеуште не сум била па не знам какви се условите додека те прегледуваат итн. :)
   
 3. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
 4. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Ова мрзам најмногу на свет! Спортска медицина!!! |( |( |( |( |( |( |( |(
   
 5. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Дечки ќе може ли да ми дадете неколку општи информации за прегледите на спортска медицина.Треба да идам ама не знам апсолутно ништо,ниту каде се наоѓа,треба ли некаков упат од матичен лекар,се закажува ли,какви прегледи прават, се плаќа ли многу,за 1 ден се завршува или те праќаат на повеќе места? ... значи ама баш ништо не знам и секоја инмформација би ми била добредојдена! Фала ;)
   
 6. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Машки
  На прегледи одев одамна уште кога спортска медицина беше под Кале. Сега не знам кај се наоѓа. Проверуваа основни работи, крв, дишење, работа на срце,...дури мислам дека се беше за пари, затоа што на еден тип со кој игравме во иста екипа му ставија печат, а најверојатно имаше проблем со срцето зашто помодруваше целиот вртејќи на статичниот точак. Којзнае што се можеше да се случи на терен со него.

  Во глобала нема ништо страшно во прегледите, за свое добро е.
   
 7. FreshGirl

  FreshGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  може некој да ми каже што се прави на спортска медицина, мислам каков вид на прегледи има зашо ја идам на одбојка веќе две-три години и тренерот ми препорача да идам и сеа у вторник ми е термин. иначе ја сум срамежливо девојче па ми е срам да се соблекувам затоа ве прашувам што кје ми прават. ве молам побрзо
   
 8. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  61
  Во право си... На спортска медицина е катастрофа, не сум слушнала некој задоволен. Освен тоа што се чека премногу долго, работата оди споро, докторите таму, односно медицинските сестри така си мерат висина и тежина. На пример, тежина со се чизми, блузи.... Не дека тие којзнае колку тежат, но треба да знаеме точно колку е нашата тежина. Јас имам одено на спортска медицина затоа што порано тренирав кошарка и пред натпревари одевме, а и за тренинзи. Се на се, според мене треба повеќе внимание да им се обрнува на пациентите. 8-|