1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спортски актуелности

Дискусија во 'Спорт' започната од темјанушка, 12 ноември 2020.

  1. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    36.805
    Пол:
    Машки
    На... Гол.мк. :D

    Ми излезе случајно информацијата додека читав за новости за спорт и баш де изненадив дека Магнус ќе доаѓа кај нас. Тотално неочекувано. :D
    Одамна не пратам шах активно, ама знам дека и он веќе не е истиот што беше и има пад во формата, ама сеуште е шампион, непоразен. Знам и дека се залагаше и учествуваше во онлајн турнири во шах за време на пандемијата.
    Во последно време шахот станува повеќе популарен, што и поради серијата The Queen's Gambit, што и поради тоа што бевме затворени. Што и да е, одлична вест е за сите љубители на шахот да се зголеми популарноста, да се врати ривалството од 60s 70s меѓу САД и Русија што било кога бил и пикот.

    Многу добро ќе е ова за Македонија, и за Струга секако. Само многу малку има информации, ниту каде ќе се одржува, дали ќе има публика, како ќе се одржува. Овака голем настан, а толку малку медиумски покриен... Бар да го има на тв за сите нас кои не можеме да присуствуваме.

    Сум слушнал и јас добри зборови за Алкалоид. Не знам повеќе детали, но одлично е да ги видиме какви резултати ќе остварат на домашен терен.

    Гугл вели дека бил дел од олимпијадите до 1920, но потоа го тргнале под изговор дека за да биде спорт треба да е атлетска дисциплина, а овде, нели, само се седи.

    Уште и почудно ми е што има 2 листи на натпреварувачи, т.е. посебно мажи, посебно жени, и не знам зошто е сеуште така кога во овој спорт нема никакви пречки да не се двата пола изедначени. Знам дека има многу натпревари меѓу различни пола. Впрочем и Магнус скоро загуби меч од жена. Ама се е тоа неофицијално или не во најголемите натпреварувања.

    И тоа е интересна тема која треба да се начне.
     
    На _beautyy_ и темјанушка им се допаѓа ова.
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Дали се знае кој е нов сопственик на ФК Вардар?
     
  3. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
  4. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  5. metallicaAa

    metallicaAa Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2022
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Машки