1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спортување кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 21 септември 2011.

  1. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    На страната на Сител пишува дека од денес е отворен.
     
  2. s.t.a.r.s.h.i.n.e

    s.t.a.r.s.h.i.n.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    28
    Мене на одбојка ме пратија кога имав 8 години и ептен сум им благодарна за тоа! :D :D :D
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски
    Јас како мала многу сакав да спортувам , исто и брат ми , но поради финансиската состојба немав можност за жал. :(
    Ама ќерка ми обавезно ке ја пратам нешто да спортува, дали на балет , тенис ама да се развива како што треба :)
     
  4. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Спортувањето е многу важно за децата и за физичкото и за менталното здравје затоа убаво е уште од мали да се научат на спортот и на спортувањето.
    Јас едно време одев на карате но брзо се одкажав за што многу ми е мака, но после тоа неколку месеци поодев на стрелаштво но тука нема многу за развивање.
    Мака ми е што не спортував друго иако во маало знаев да играм фудбал ама тоа не се рачуна.
    Сестра ми оди на кошарка и од тоа доста извиши, а и ќе извишува уште ако продолжи да тренира, секако јас сум тука да ја мотивирам.
     
  5. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Од која возраст е најдобро да ја запишам малата на гимнастика (инаку има 3,5 години во фебруари ќе полни 4). Има толку многу акумулирано енергија што незнае веќе што да прави. Нормално како и секо здраво дете. Ме интересираше ритмика или гимнастика и сакам да знам каде би можела да ја запишам?
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kikc

    Kikc Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Значи без разлика колку години треба да се запишат , знам т.е најдобро е од мали да се запишат без разлика со што дали пливање , дали кошарка или фудбал или одбојка итн, спортувањето е многу важно за децата и за физичкото и за менталното здравје затоа убаво е уште од мали да се научат на спортот и на спортувањето со тоа доста извиши , раст и здраво тело и вежби секако тоа е нешто најдобро а јас ? Што направив за ништо не се запишав и сеа искривена сум на рбетот и ја веќе ќе морам да се запишам на пливање барем едноставно имам доста маки :( Поздрав :*
     
  7. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Mama25 мислењето ти е од поодамна ама јас да си прашам дали најде такво нешто кај нас да ја запишеш ќерка ти. И мојата сега е 3 и пол години и есенва сакам да ја запишам на нешто да троши енергија.

    Гимнастика до сега не сум сретнала некаде за толку мали деца, а би сакала да проба, сега кога гледавме ЛОИ гледам беше заинтересирана (да гледа :D). Ако не најдам тоа би ја запишала на модерен балет, зумба, играорна, на класичен балет можеби грешам, ама на оваа возраст мислам дека нема многу движење и трошење енергија.
     
  8. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Се решивме за пливање
    Здравје од следната недела, ќе ја носам на пливање
    Таман си е,има 6,5 год, и после некое време мислење на што да ја запишеме , пливањето ми се виде најдобра опција,ем ќе се научи да плива- инаку многу е страшливка.
    Сега и водата е топла, два до три пати неделно е
     
    На Petar80, joy1 и referentka им се допаѓа ова.
  9. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Јас го носев моето на пливање, и за чудо таа зима ниту еднаш не се настина. Лани никаде не одеше о цела зима беше болен. Мој близок почитуван спортист ме советуваше детето да смени што повеќе спортови додека е помало. Погрешно е да се форсита само во еден спорт.
    Оваа година се запишавме на капоера.
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Син ми лани одеше на гимнастика, годинава сам побара да оди на карате. За пливање и ние размислувавме ама летово се исплаши на одмор и не сака да слушне.
     
  11. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Od kolku godini gi zapisavte decata na nekoj sport? Moeto e 3 god i uste mi se cini deka e malo.
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Има различни групи за различни спортови. Зависи, но има и од 3 години. Ние почнавме со полни 4.
     
  13. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.898
    Допаѓања:
    135.130
    Пол:
    Женски
    Na 3 mislam deka e malo za nekoj konkreten sport. Vidi rasprasaj se za sturcinja, toa e nesto kako igranje so vezbamje, razlicni vezbi i aktivnosti na fb gi ima.
    Sin mi nauci da skija malku na 3, pa na 4 nekako so poveke strav da na 5g go pustivme vo skolo za skijanje so deca i za 5 dena naucija mn dobro. Steta sto toa e samo zime. Go zapisavme na borecki vestini ama se otkazaa drugarcinjata ne sakase ni on. Toa bi e problem sto tesko da go ubedis sam bez drustvo nesto da pravi. Sega veke 2m odi na fudbal i super mu e. Fala bogu sto koga zaladi gi prefrlija vo sala a ne vo balon. Sakavme na plivanje ama nemozeme da go ubedime. Se zagriziv sti na sistematski mi kazaa deka veke ima malo iskrivuvanje na grbceto a samo 1 odd. Taka da ke se ubeduvame pak za plivanje.
    Vo sekoj slucaj mislam deka ne treba so sila, treba da se pottiknat da.megutoa ako dava otpor ne.teeba so sila..i neka smenat nekolku dodeka si najdat toa sto im lezi. Ne planiram da pravam.profesionalen sportist od nego, osven ako stvarno si se pokaze, vazno mi e da e aktiven, sepak na ovaa vozrast mislam ne poveke od 1 von skolska aktivnost
     
  14. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Малку покасно се уклучувам па дури сега гледам,незнам дали ќе ти биде од корист ама да те информирам. Малата ја носевме во Коменски на гимнастика два пати неделно.Сега го сменија школото а и ние стагниравме поради настинки,малку сменивме сега оди на тенис но некако повеќе кејф имаше за на гимнастика. За таа возраст е идеална за трошење батерии. Секој спорт си има своја убавина зависи какви афинитети покажува детето.
     
    На Anacid, Mayyya и Petar80 им се допаѓа ова.
  15. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    @Mama25 благодарам за одговорот.
    Ние ја запишавме на спортска градинка во Јане Сандански, но нема баш многу спортување, повеќе е вежбање преку игри.
    Сега планирам да ја префрлам, има и група ритмичка гимнастика од 5 години, да видиме како е таму.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    @Mayyya ритмичка гимнастика е одлично за девојчиња таа возраст,јас ја носев во Загреб кога имаше 4 години. Но тоа беше кратко,тогаш тука немаше.Ова исто е во Ј. Сандански? Колку се во група?
     
  17. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    На ритмичка гимнастика не знам по колку се во група, во спортската градинка се 10-15 дечиња на час, претпоставувам и таму се толку.
    Еве линк, разгледај си.
    http://scjanesandanski.mk/mk-MK/Home/ObjectDetails/39
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Дали имате некоја информација од колку год можат деца да посетуваат некој спорт или спортск
     
    На didisi и Jas! им се допаѓа ова.