1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Справување со милениците за време на полициски час

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Spidy, 28 март 2020.

 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.012
  Допаѓања:
  10.473
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа дека повеќето што чуваме миленици, поточно кучиња, ги чуваме дома и ги шетаме насабајле и навечер за физиолошките потреби, како се справувате со забраната за движење за викендов?
  Моето куче исклучиво врши нужда надвор и на трева, и иако поодамна имам пробано да го научам да користи песок, речиси е невозможно така да се научи возрасно куче.
  Јас имам зеленило веднаш до влезот на зградата, па навечер го пуштам тука само на многу кратко. Го изнесов попладнево во дозволеното време, ама не сметам дека е во ред да трпи од 3 попладне до утре сабајле, иако се покажало дека може. Особено зошто со седењево дома веќе му е редуцирано шетањето.
  Како се снаоѓате или планирате да се снаоѓате во периодов, со оглед на тоа дека ќе потрае долго време?

  Ова со карантинов од 15ч прави хаос. Искочив со кучето во 14:45, продавницата пред зграда е фул, а воопшто не беше така периодов.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.022
  Пол:
  Женски
  Како побогу издржува од 14.45 до следно утро? Каква тортура им се прави не ми се верува боже они се криви за пандемијава? Мислам не можам да де изначудам дека не дозволија излез за миленици и дека Најчевска имаше коментар ами децата да се изнатрчаат? Кој деца мУри кои деца аман затни се.
   
  На cresa-jagoda, Konfetka, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.593
  Допаѓања:
  258.922
  Мене ми нема поента ова од 16.

  И јас го шетав кучето, ама после во двор, кој среќа го имам.

  Ако сте во зграда, на имотот на зградата свртете крукче. Не излегувајте надвор од дворот на зградата.

  Поголем проблем е што за многу сабота е работен ден, се направи хаос по маркетиве, во 14:30 затворија...
   
  На candy.cane, DAngel, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.012
  Допаѓања:
  10.473
  Пол:
  Женски
  Ако треба издржува. Пробав да го научам да врши нужда на тераса во песок пред да се породам (неуспешно), и издржуваше и преку 24 часа. Дома бељи не прави и крај. Без разлика на карантинот, го симнувам пред зграда да моча само навечер пред да си легнам, не искачам од влез јас, он буквално иде 15 секунди до првата грмушка. Сега го изнесов дури можам поубаво да го прошетам, не е он крив што сме во вонредна состојба :?:
  Не знам што прават мајкиве со поголеми деца, моево од 1 година па едвај чека на тераса барем да излезе.
  Пишував и претходно дека стварно не сум нешто потресена со вирусов, не шетам до продавница со маска и ракавици на пример, ама кога веќе вовеле мерки, си ги почитувам, ако сите се правиме на тошо само подолго ќе трае оваа изолација, сите психички ќе оболиме.
   
  На candy.cane, christinnn, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 5. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.022
  Пол:
  Женски
  Абе каде може возрасно куче да извршува физиолошки потреби на тараса или во двор. Ги замолуваш како луѓе не те разбираат. Може да стиска али што ќе речат бубрезите? Па зарем тоа е решение не ми се верува, некој да се разболи за да некој неписмен се стиска пред стопанска.
  Моите блиски сите до еден наспроти полициски час ги вадат кучињата навечер. Ниту шират самоте зараза ниту почитуваат безврска решенија па и по цена на казна. Сега тоа што Спасовски нема куче не значи дека е во прво. Глуп.
   
  На candy.cane, CameliaMiller, DAngel и 4 други им се допаѓа ова.
 6. Мариаа.

  Мариаа. Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  23.521
  Пол:
  Женски
  Ние одма на улица сме.
  Значи од влез излегуваш и нема двор,ни место. Кучево ќе полуди до утре. Не знам што ќе правам за викенди ако продолжи вака.
  Ќе мора да го извадам надвор вака или така.
   
  На candy.cane, FreeMind и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 7. Nenadskopje

  Nenadskopje Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2020
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Машки
  Ке го изнесеш 5 мин и назат ваљда не си малер да те фатат
   
  На candy.cane, cresa-jagoda, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  9.624
  Пол:
  Женски
  Имам среќа што моето куче го научив на команди, и го научив да извршува нужда и да шетка пред зграда, куќа, објект каде што сум јас, а јас да стојам на влез.
  Но, за жал не се сите како мојов случај, многу кучиња има со prey drive, многу непослушни, невоспитани и размазени за да им верува човек.
  Затоа, предлагам да купите сите поводници долги, гледав се рекламираат, USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-1662675242.jpeg
  Оваа од 10 метри, така многу направија.
  Или пак флекси поводник со максимална должина, оти ова ќе потрае, ќе потрае бааѓи и секој ден мерки од ќе се прогласат да биде од 16ч според мене.
  Една у Србија преку балкон кучето го спуштила да мочка :D
   
  Последна измена: 28 март 2020
  На candy.cane, buba4e89, Papillon.Papi и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Мариаа.

  Мариаа. Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  23.521
  Пол:
  Женски
  Хахаха, таа у Србија хит. Го подигна нагоре као пакетче да е.
  Замисли ја лабрадоров да го пуштам така од 4ти:rofl:
  Ова со долгиве поводници изгледа интересно како опција. (y)
   
  На candy.cane, buba4e89, Bozica1980 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.593
  Допаѓања:
  258.922
  Од ни една страна немате дворче некакво?
  :(

  Балкон барем?
  Ќе мора да го учите на пелена да врши нужда :(
   
 11. Мариаа.

  Мариаа. Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  23.521
  Пол:
  Женски
  Нема дворче, само тротоар е.
  На балкон седи, али за пелена нема шанси да ја научам сега,голема е.
  Или за викенди кај баба сервис ќе ја оставам,они имаат двор.
  Сите децата кај бабите, јас кучево. :D
  Греота ми е да ја мачам така.
   
  На cresa-jagoda, candy.cane, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.593
  Допаѓања:
  258.922
  Пробај ако не со овие по 10м поводници.
  Јас таков користам од кога го имам, 10+ години, ми се покажал најпрактичен. Иначе и јас имам големо куче, мешавина од ретривер.

  Кратки ланчиња само на ветеринар или кога патуваме, кога не сакам да има баш слобода на движење :)

  За нас има полициски час, за кучињата нема, купете/направете екстра долги поводници :)
   
  На cresa-jagoda, candy.cane и Мариаа. им се допаѓа ова.
 13. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.593
  Допаѓања:
  258.922
  Него јас имам прашање за тие со мачки претежно, јас на мачоров му земав Ројал Канин за стерилизирани мачки од Капитол/Рамстор, исто од таму му земав и песок со активен јаглен.

  Е сега пошто не работат, му земав на Фрискис храна, ама не ја сака (не сака никаква освен таа неговата) пробав и пилешко варено нејќе. Сега е на паштети само... ама мора да касне и суво. Се убедуваме некако, со јогурт, кисело млеко па ќе ја преџвака.

  А не ни смеам да експериментирам со храна кај него, има нежни цревца, едвај се спаси како мал, тогаш на диета беше со мед. храна 3 месеци, па полека на Ројал го навикнувавме и добар е од тогаш.

  Ако имате идеја каде можам да купам на Ројал храна, кажете.

  Исто и песок, купив од маркет еден, ама ужасен е...
   
  На friendy и candy.cane им се допаѓа ова.
 14. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.692
  Допаѓања:
  14.225
  Пол:
  Женски
  Фауна центар, во Дебар маало. Најди ги на фб, имаат ставено телефон и работно време. Чисто да прашаш дали има од неговата храна, да не одиш за џабе.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.022
  Пол:
  Женски
  Па мртов сериозен вика на команди го научил да шета пред објект еј жити командава:rofl:
  Јас го имам научено во картонска кутија да шета или во тоалет затворен, апропо муабетот.

  Моето е лигаво куче научено на бескрајна слобода. Додека надвор не е опасно за него лично јас одбивам да го измачувам и да го малтретирам тоа е против сите закони за благосостојба на животни. Е сега што во Македонија животните се третираат под нефункционален закон и секоја будала има право да одлучува е друг муабет.
   
  На LivingGlam, CameliaMiller и violetblue им се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  14.382
  Допаѓања:
  114.582
  Пол:
  Женски
  Чулев рече дека ќе разгледуваат на Влада да им се дозволи на сопствениците на домашни миленици кои живеат во зграда да ги изнесуваат во непосредна близина на објектот за време на полицискиот час.
   
  На cresa-jagoda, candy.cane и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 17. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.022
  Пол:
  Женски
  Вмро ќе ги спасува љубителите на животни истите оние кои до пред три години организирано фрлаа ланате и уживаа во чудовиштето вардариште ( не дека овие го средија или мрднаа со прст).
  Брутална комедија втор чин.
   
  На Amellie13, candy.cane, violetblue и 2 други им се допаѓа ова.
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.306
  Пол:
  Женски
  Не се тоа непослушни и невоспитани кучиња, туку кучиња. Среќни. Не секој сака да направи робот од своето куче.

  Гомцето не го собираш?

  @CameliaMiller види овде за храна http://e-petshop.mk/index.php
   
  На Amellie13, candy.cane, violetblue и 4 други им се допаѓа ова.
 19. FreeMind

  FreeMind Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.948
  Допаѓања:
  40.022
  Пол:
  Женски
  Само си го зема таква е командата.
   
  На candy.cane, SandStorm, faye и 5 други им се допаѓа ова.
 20. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.593
  Допаѓања:
  258.922
  Има 10кг... ако не најдам рефус, ќе нарачам. Многу е тоа за него, јаде 2-3 кг. месечно...