Справување со читачка криза 101

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Mishela, 15 јануари 2019.

 1. Skyfall

  Skyfall Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.285
  Сум била многу често и јас во читачка криза. Моментално сум пола-пола, немам многу време за читање, а и немам желба. :|:|:| А добив нови книги за подарок, ќе почекаат малку.
  Обично Колин Хувер ја читам за една недела, една книга, сега пола месец ја влечкам.
  Најчесто ми се појавува кога читам некоја книга која не ми е интересна или книга со “потешка” содржина. Или најчесто се презаситувам од читање книги.
  Се справувам така што се вртам на серии и филмови. Или земам да читам некоја полесна книга да си го “одморам” мозокот. :)
  Книги ретко оставам недовршени, ако треба ќе ја оставам некој период и во меѓувреме ќе прочитам други книги. Ама кога тогаш ќе ка прочитам. После тоа, таа книга ја напушта засекогаш мојата библиотека :smirk:

  @Mishela, имам прочитано од Сузан, ми беше мех. Ако сакаш можам да ти дадам предлози за подобри книги со полесна, блага еротска содржина ;) Побарај ја Archer’s Voice - Mia Sheridan.
   
  Последна измена: 19 јануари 2019
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.074
  Допаѓања:
  74.280
  Пол:
  Женски
  Добра ми е мене Сузан, само не ми се допадна конкретно таа книга, ми беше ептен досадна и бавна. Ама општо, повеќе е фокусирана на романсата и приказната отколку на зачинетите моменти и тоа ми е супер кај неа. Зашто во последно време не можам да читам сексуљави приказни, не знам, изгледа не ми одат во зима. :D
  Од Миа ја имам читано Finding Eden, добра беше, доста солидна книгичка. :)

  И јас не оставам недовршени книги, им се навраќам дури и по неколку месеци, немам проблем. Подобро да направам пауза ако гледам дека не ми оди, отколку да напнувам и да ми стане одбивна.
  Ама за да си помогнам, станав многу пребирлива и не „прибирам“ секакви или непроверени книги на листата за читање.
  Пред неколку недели тргнав околу 100 книги од листата - немаше шанси да ми се допаднат книгите, немам поим зошто воопшто се нашле тука. :|
   
  На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.372
  Допаѓања:
  26.425
  Пол:
  Женски
  Мене ме држи од моментот кога се преселив во новиот дом и кога почнав турбо со работа. Тоа беше во Април...прочитав само две книги од тогаш, упорно ги земав од библиотека и ги враќав со прочитани 10 страници. Проблемот не ми беше дека не беа интересни ама имав толку многу обврски и кога седнував да читам имав грижа на совест дека можам да работам, а ако читав пред спиење од што бев преморена заспивав веднаш. Се отчленив од библиотека зошто немаше смисла само да ги задржувам ама добив Киндл за подарок и еве веќе две недели само собирам наслови и спуштам книги ама уште не прочитав ништо. Се надевам дека преселбата ако се случи ќе ме мотивира повеќе и ќе имам повеќе време да се посветам за да излезам од кризава...а ми се чита ама не можам да го организирам времево со работата од дома.
   
  На *Ench@nted*, smooch и macka91 им се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.542
  Пол:
  Женски
  Моментално поминувам низ читачка криза. Ептен јако ме држи. Почна пред некое време, летоска мислам, читав книги ама некако со сила ко да ги читав. Врвот е последниов месец, една книга и тоа одвај. И прекинав. Имам еден куп нови книги за читање, не само купени, туку и симнати на Киндл, и некако не знам ни која да ја почнам. А многу од нив се доста популарни наслови и сите ги читаат, дали можеби тоа ми создава одбивност, не знам. Немам начин да ја надминам кризава, ни филмови гледам ни серии, едноставно немам волја, а богами ни време.
  Претходно, постојано читав. Голема пауза направив кога го родив првото дете, пауза од пет години. Не знам ни јас зошто, не дека не сакав, само не отворив книга да читам. Не сакав да купувам книги на македонски, купував на англиски, некако ме одвраќаше лошото искуство со преводите на кои наидував претходно. Кога останав трудна со второто, почнав пак. Додека бев на породилно, ги исчитав сите непрочитани книги што ги имав во тој момент дома, и после продолжив и да купувам и да читам, а кога го зедов Киндлот, нема ден да не симнам книга. Ама само така стојат и тие.
  Чаре не знам, ако го најдам, ќе пишам. Можеби треба да читнам и јас нешто лесно, ама читав такви книги пролетта и мислам дека после нив ми почна кризава.
   
 5. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  2.320
  Пол:
  Машки
  Ме стега одвреме навреме, посебно кога завршувам некој извонреден наслов или преокупиран сум со работни обврски (читај burn out from work). Дојдов до заклучок во две подточки.
  1. Апсолутно задолжително треба да се одмори од читање книги барем 3-4 дена, макар и да се има дражта за читање на нареден наслов. Во тие 3-4 дена најпаметно е да се нема никаков допир со литературата која ви дреме по полиците, да се батали планирање преку goodreads и слични платформи. И да се пушти некој филм или серија, ако сте гејмер, да свртете некоја партија од вашата омилена игра и најбитно од се`, да се социјализирате и споделите импресии во живо и да споделите импресии од последно прочитаниот наслов. И само толку. Без некои длабоки навлагања за што треба следно да се чита. Барем не во првите неколку последователни дена.
  2. Сменете жанр. Многу многу битен момент кој никој читател не може да си го признае е тоа дека со тек на време се презаситува од омилениот жанр. Пример ќе се дадам себе си, минативе 3-4 години го изгустирав Coming of age жанрот (книги налик на To kill a mokingbird, Into the wild, Битлси, East of eden - ми се заредија која од која) но после одредено време и додатни препораки, не можев да се нафатам да почнам било која од тој жанр, па по препорака се префрлив на трилерите на Кинг па испадна еден (старо)нов свет за мене, за да сеа одново пак му се навратам на претходноспоменатиот жанр. За ова доста подоцна дознав и требаше долго време да се разубедам дека проблемот можеби несекогаш лежи во првата потточка, туку понекогаш на човек му прекипело од едни те исти тематики. Но за ова треба повеќе време дистанца. Затоа препорачливо е да се експериментира со жанрови. Никогаш не се знае на што човек може да налета.
   
  На citalka, Elf и eliesaab им се допаѓа ова.