Срамежливост

Дискусија во 'Канта' започната од FrozenLady, 20 ноември 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. FrozenLady

  FrozenLady Нов член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Има ли срамежливи меѓу нас? Ако има, би сакала да знам: Што ве прави срамежливи? Кој е најголемиот срам кој го имате доживеано? Што ве тера да поцрвенете? Од што најмногу ви е срам? Какво е чувството да ве контролира срамот?
  За себе би рекла дека не сум срамежлива, воопшто. Сакам да ја запознаам другата поларност на отвореноста, асертивноста т.е. срамежливоста. Размислував за ситуациите кога сестра ми одбиваше да оди и на училиште зошто беше премногу затворена и срамежлива. А јас се чудев. Понекогаш дури и се смеев. Не ми беше природно. И требаше време да се опушти. Ама постои ли надминување на срамежливоста. Дали срамежливите луѓе се несигурни?
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.826
  Допаѓања:
  53.822
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.