1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средношколски или студентски живот?

Дискусија во 'Образование' започната од malecka.16, 23 јануари 2011.

 1. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Во последно време оваа тема некако ме преокупира.. Можеби бидејќи сега сум трета година и уште малку ми остана од средношколскиот живот и доаѓа пред мене оној период на срудентски живот...
  Што мислите, кој период е поубав, оној во средно или на факултет? Во средно ми е преубаво, дружење до максумум, уживање... А ме плаши тоа што зборуваат дека другарите од средно ти се додека не завршиш, потоа секој по свој пат. Навистина се прекрасни и јас не би сакала да ги изгубам.. А исто сум слушала дека на факултет нема другарство туку секој си е за себе.. вистина или не?
  Навистина би сакала да го слушнам вашето размислување :)
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.339
  Мене искрено ми е многу поубав студентскиот живот.Сам донесуваш одлуки, се соочуваш со поголеми одговорности, а сето тоа те прави позрел и околината не тебе веќе гледа сериозно, особено домашните, што е голем плус.
  Што се однесува до дружењето, точно е дека најчесто секој е по свој пат, ама тоа не значи дека нема да се гледате.Ако сте блиски и вистинско друштво, факултетот нема да ви е пречка за излегувања, собирања или ако ништо друго телефонски разговори.
  И да, можеби е потешко да најдеш баш близок другар на факултет, зашто на оваа возраст веќе сме позатворени, но во никој случај не значи дека
  нема да си најдеш и таму друштво со кое ќе ти биде интересно.
  Јас искрено со колегите од факултет, не сум претерано блиска за да земам да се јавувам на некој за интимен проблем, но за кафе-паузи, учење да.
  Мене веќе 5 години најблиската другарка ми е девојче што ниту ми беше од класот, ниту од маалото.Ја запознав на трето место, па ете ми останала блиска.
   
  На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. poison.ivy

  poison.ivy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  198
  Ах, не може да се каже. И средношколскиот и студентскиот живот си имаат свои предности и убавини :)

  Кога си средно, не се замараш многу со учење, учиш колку да добиеш тројче :) Дружење има до максимум, тоа е неоспорно. Посебно има блиски другари. Но, точно е дека e можно после да ви се раздвојат патиштата. Лично јас со блиски другари со кои порано сум ги споделувала сите мои маки и проблеми сега ретко се гледам :( Што е навистина жал, бидејќи ми недостигаат многу, но сепак животот е таков, далечината едни од други и животните патеки не раздвоија. Не е дека ептен сме оддалечени, си пишуваме на Фејсбук чат-пат ама не е тоа тоа дружење како што беше порано. Не мора да значи дека ќе се растурат сите пријателства, можно е сепак да успеат да се задржат некои од пријателствата.

  На факултет е потешко во поглед на учење, мораш да учиш и тука нема трте-мрте :) Добро, освен ако не си некој махер за препишување :P На почетокот е тешко ако доаѓаш од страна и си оддалечен од дома. После се навикнуваш, се осамостојуваш, се дружиш и запознаваш многу нови лица што е голем плус. Не би рекла дека нема дружење на факултет. Лично јас, имам 2 колешки, т.е. другарки кои ми се многу блиски и со кои си споделувам се и сешто, а и они мене. Но дружењето зависи од факултетот и генерацијата. Кај братучетка ми на пример, многу малку се дружеа и се држеа на дистанца некако. Ми велеше дека кај неа нема колешки што би ги нарекла другарки како што ги нарекувам јас моите. Она повеќе се дружи со моите колешки отколку со нејзините.

  Значи и во средношколскиот и во студентскиот живот доживуваш убави мигови и дружења. Како и да е најубавиот живот е младешкиот :D
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.171
  Допаѓања:
  194.235
  Пол:
  Женски
  Ако бирам, го бирам студентскиот живот. Искрено, ми беше преубаво, и ден-денес се дружам интензивно со колегите од факултет што ми беа во група. Такви ни беа студиите, од старт бевме во групи, прво по 20 луѓе, а потоа по 10, и таа група од 10 луѓе се дружиме и денес, иако сме во различни градови и веќе со обврски и фамилии (повеќето). И тоа не би го променила за ништо. Скоро секој ден во тек на 6 години бевме заедно, од 7/8:00 - 16:00/18:00, а често продолжувавме и после тоа.

  Средното исто ми беше супер, ама не колку студентскиот живот. Имаше дружби, забави и глупости, ама од средно имам одвај две другарки со кои така поинтензивно комуницирам, а едната од нив е во Америка. Секој период си има свои убавини, и би било убаво да се проживеат и двата.
   
 5. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Јас би го избрала студенскиот живот, многу ми е поубаво на факултет.. Секако дека си гледа секој за себе, но не дека нема дружење, уживање итн. Мене ми се погодија колешките, се дружиме многу, излегуваме заедно, по кафиња, зазање и така многу ми се срцки. :) Нема врска дека кога ќе завршиш средно ќе се одалечиш и секој ќе оди по свој пат, ако се дружите и ако сите уживате во вашето друштво и по завршувањето ќе продолжите да се гледате, но не толку често секако..
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  496
  Се си има своја убавина.
  Во средно имавме поголеми дружби, помалку за учење, зимски и летен распуст. Арно ама никогаш нема да заборавам како сум се тресела од страв да не ме прочитаат да одговарам кога не сум спремна. Бев голема паничарка.
  На факултет нема многу голема дружба и некако сме поделени затоа што сме големи групи од по 100 студенти и нормално е да си формираме свој круг на контакти. Ако не ми се оди на предавање, ако не ми се станува зимно време во 6 саат посабајле и сакам да си поспијам, можам слободно да дојдам на второ или трето предавање. Никој не ме замара со изостаноци. Е сега за учење - има многу повеќе, распуст скоро и да нема, ама би го одбрала студентскиот живот.
   
 7. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.004
  Допаѓања:
  72.052
  Пол:
  Женски
  Па, точно како што кажаа погоре, се` си има свои предности и недостатоци.
  Јас средношколските денови ги кажувам како најубави 4 години од мојот живот!
  Буквално тогаш почнав да живеам. Прво излегување во диско, прв дечко, нови луѓе, ми беше еден нов почеток. Класот ми се погоди ептен, се дружевме и уште се дружиме. Најдобрите другарки ми се од средношколските клупи. Со мерак одев во школо, со мерак бегав од часови за да седам со истите луѓе на кафе. Ми беа фамилија 4 години. Искрено јас многу тешко го претрпев крајот на средното, но сега се си дојде на свое место.

  На факултет се дружам со 5 - 6 души и толку. Не сме којзнае колку блиски, ама сепак можам да ги сметам за другарки. Не ми е исто, во поглед на социјално дружење, средно ми беше каде-каде подобро.
  За учење, па и таму и таму мора да се учи.
  Јас сепак бирам средношколски живот.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.840
  Допаѓања:
  60.655
  Пол:
  Женски
  Средношколскиот живот ми беше далеку поубав, студентскиот не го ни осетив. Студирам вонредно, цело време работам, па факултетот нешто како хоби ми дојде.
  Додека за време на средното си стекнав многу добри пријатели, ми беше мерак да одам на школо и многу ми беше жал кога сетот тоа се заврши.
   
 9. BlackXSs

  BlackXSs Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  19
  Во средно беше убаво,но не беше нешто посебно (во клас бевме 36 ученика од кои само 2 девојчиња...машките не полудеа,а за другарки-сакала или не морав да се дружам со девојчето од клас кое беше неподносливо).
  Студентските денови се незаборавни и знам дека премногу ќе ми недостигаат...жалам што наскоро се ќе заврши ;(
   
 10. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  574
  Леле и јас имам уште една година од средно школо и после оп факултет...
  Ме плаши помислата дека таму нови луѓе, како ке се уклопам и се тоа, како ќе се запознаеме, колку ќе се зближиме... другари, другарки..
  Во средно ми е ПРЕубаво и се би дала да можам пак да се вратам во прва година со истиот клас :!: :D
   
 11. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.553
  Студентскиот живот е подобар. Мојот живот се дели на пред факултет и после факултет. Зборувам за случаеви како мојов кога не студираш во својот град. Сама си, за се сама донесуваш одлуки и можам да кажам многу созреав и се оформив како личност. Запознаваш многу многу нови пријателства, многу различни карактери.
   
 12. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.281
  Во средно ми беше поубаво.
  Најубави луди години ми беа 3та и 4та средно. Забави, искачања, друштва многу, школо како школо денес кец утре 5ка и готово.
  На факултет некако стануваш посериозен. Нема денес кец утре 5ка. Имаш една и единствена оценка и не треба да заебеш. Ако веќе си на факукултет јас не гледам резон како редовен студент да го влечкам 10 години. Боље не го учам. Затоа пред колоквиумска 2-3 недели ко будала се мрднуваш низ дома, после полагања ти изгледа ко да си заборавила како да комуницираш со луѓе и полека се социјализираш :D Е излегувањата по испити се најдоброто нешто од факултетскиот живот, се губиш вечерта :lol:
  А ако правам споредби во комуникација сум со иста број луѓе и од средно и од факултет.

  Мислам дека ние во Скопје што живемее имаме сосема поразличен студентски живот од оние кои доаѓаат од другиве градови и живеат сега сами во станови или домови. За нив претпоставувам Скопје е рај, нешто ново, нешто што се истражува, па нови друштва искачања и враќање во стан после 1 недела, па не мислат дали неговите ќе го караат зашто не учел за испити за разлика од нас скопјаните. Знам колешките дома не кажуваа ни кога полагаат, ги мотаа родителите ...
  Ние од Скопје немаме таков студентски живот. Ние тоа во средно сме го преживеале :lol:
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.840
  Допаѓања:
  60.655
  Пол:
  Женски
  За тие од Скопје факултетот е второ средно, само што е посериозно, ништо друго. Друго е да си одиш од дома, да бидеш препуштен сам на себе... Тоа е многу поголемо и поразлично доживување на студентскиот живот.
   
 14. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  574
  Да, и затоа мислам дека тие што доаѓаат од други градови се и посамостојни бидејќи кај нив ја нема мама да им направи јадење, да им даде пари колку им треба секој ден, да мисли да ги теши пред испит и тие работи.. незнам, уште не сум искусила,но јас лично сум среќна што сум од Скопје и нема да треба да се селам за на факултет бидејќи незнам јас колку би можела да живеам така.. :worried:
   
 15. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.126
  Пол:
  Женски
  И за мене средношколките денови беа поубави, а ќе останат најубави дефинитивно.
  Самиот факт што друштвото ми е поделено низ факултетиве, страшно ме боли. Но од друга страна запознав нови, интересни фацки. Ама проводите во средно, нема ништо на светов да ги замени. Толку слобода и безгрижност, пак нема да имам....
  Во средно бев толку несериозна, што искрено сега ако гледам наназад, не можам да сфатам како тоа ученичка со 150 оправдани има примерно поведение?! Како воопшто јас го поминав средното :rofl:

  Да ме знаевте тогаш, и да ме видите сега, ауууу :tmi: Сега како бубалче си седнувам и си учам. Не можам да се извадам: Ај, следнито час. Па да варирам со успех, од недела во недела.

  И да, студентскиот живот е поинтересен за оние кои одат да студираат во друг град. Па и јас да отидев да студирам на друго место, ќе ми беше попрво авантура, него ли образовен процес. :D Понекогаш сакам да видам како сето тоа изгледа, зошто во тој поглед им љубоморам на тие студенти, блазе нив. Тоа е всушност разликата, тие имаат сега повеќе слобода, додека јас ја имав во средно.

  А пијанка, уф, мерачка е после завршена колоквиумска, па уште со колеги..... :rofl:
   
  На Phyramide, la-chicka и rossonerka им се допаѓа ова.
 16. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Е ова ко ја да сум го пишувала... тоа е тоа! Средношколски денови дефинитивно и многу ми фалат ! :( посебно ради тие дружби таму и цел тој период - најубав период ми беше, сега сите сме на свои страни и многу ретко ретко се гледаме сите што си бевме блиски! Ептен ми фалат тие денови... Ах овој скапан факултет! :swear: :D
   
 17. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.796
  Секое време си носи свои убавини.

  Сепак средношколските денови ми беа најубави. Зошто? Затоа што тогаш те боли задницата за се. Се ти е обезбедено и освен учењето, кое мене не ми претставуваше проблем, мислиш само на љубови, излегувања, лудувања. Класот во кој бев ми беше одличен! Сите до еден погодени, секој еден уникат, секој забеган на свој начин а заедно? Е заедно творевме одличен тим за кој уште долго се зборуваше во гимназијата :)
  И премногу ми е драго што до ден денес се дружиме и знаеме да се собереме, да испиеме кафе, да се журкаме до доцните часови некаде, да се изнасмееме до коски за сите лудории кои сме ги правеле за време на тие 4 години.

  Студентскиот живот морам да признаам дека ми започна многу убаво затоа што повеќето се знаевме од средно. Сепак поинаков е и поинаку се доживува поготово кога не живееш во студентски дом. Потоа многу работи се изменија и вистински студентски живот искусив само во времето кога студирав во странство. Бев во студентски дом и секој ден запознавав луѓе од сите континенти. Прекрасно е чуството кога учиш што значи во пракса зборот толеранција и меѓусебно разбирање. Одиш во заедничка кујна каде што се мешаат илјадници ориентални мириси и учиш како се прави пиле на марокански начин, или пак како го прават оризот во Шведска, или пак како Австриец знае да ти направи вистинско виенско кафе додека комшиите од Сенегал се дерат и те викаат на пиво затоа што штотуку победиле во фудбал. И потоа гледаш заедно со сите евровизија и во твоја чест ставаат во соба и едно минијатурно македонско знаме сместено помеѓу европските и навиваат со тебе кога ќе се појави на сцена Каролина Гочева. Таквите моменти се едноставно priceless.

  Имало непреспани ноќи, имало нервози, имало неизвесност, но сума сумарум, ми било убаво. Сепак го бирам времето кога ме мачеле поништожни проблеми :) Колку сме постари толку повеќе ги има и никнуваат како печурки после дожд.
   
  На richgirl998, girl1985 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 18. snezan4e

  snezan4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2010
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  1.201
  Дефинитивно средношколски!
   
 19. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Имало убави моменти и во средношколските денови, но дефинитивно сум за студентските денови. Ми било интересно тогаш и се, но немам желба или некоја носталгија кон тие времиња.
  Едноставно, ми се допаѓаат овие студентски денови, и можеби е вистина дека има поголемо дружење во средно, отколку на факултет, но тоа не значи дека ќе ти прекинат дотогашните пријателства.
  Сепак, со оние што сме се дружеле вистински, продолжуваме да се дружиме, а на факултет воглавно имаме колеги за на кафе, општи муабети и тоа е тоа. Дотогаш веќе сите си имаме пријатели и мислам дека е потешко за формирање на нови друштва.
  И, да пак ќе кажам студентски денови дефинитивно :)
   
 20. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.644
  Иако студирав во друг град, не во мојот роден, сепак ке речам СРЕДНОШКОЛСКИТЕ ех само колку ми недостасуваат, бевме многу сложен клас , излегувавме заедно сите машки женски не се знаеше што и како, испрашување сите бегаме дури кога ќе се сетам ми потекуваат солзи. Живеевме од викенд за викенд, весели насмеани, безгрижни. Еден за сите, сите за еден тоа беше нашето мото. Додека на факултет не дека немаше собиранки и забави, сепак беше подруго,треба да мислиш дали ќе ти стигни буџетот, дали ќе положиш и не можеш да си ги дозволиш тие да ги наречам глупости што си ги правел додека си бил средношколец
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.