1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средношколски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од waldorf1995, 22 октомври 2011.

 1. waldorf1995

  waldorf1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Знае ли некој кога да аплицирам за стипендија и каде ? Иначе сум втора година :)
   
 2. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Средношколски стипенди

  Ќе следиш редовно на www.mon.gov.mk. Таму ќе биде објавен конкурс во кој ќе биде објаснето се' што и како.
   
 3. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  3.244
  Еве што мене ми падна во око. :)
   
 4. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  и може да земеш стипендија без диплома од натпревар? :^)
   
 5. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Средношколска од МОН не. И не само тоа туку не можеш ни со пофалница, а не се сеќавам добро дали може и со групни (на пр. хор, спортски тим итн.). Се бараат дипломи за освоено место на државни и меѓународни натпревари.
   
 6. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Девојки да не знае некоја кога треба да излезе конкурсот за средношколски стипендии?
  Ми треба за брат ми па ако некоја има информации нека ме контактира :)
   
 7. Whatsername

  Whatsername Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  ^И јас го чекам, секој ден проверувам, ама нема ништо. Лани во декември излегол, па оваа година ќе видиме. :)
   
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  И јас го чекам конкурсот, мене ми кажаа лани дека излегол во февруари :^) , така да - има уште време. :)
  Само како да втерам просек за одлична е маката сега. :D
   
 9. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  На која страна треба да се поднесе за стипендија за втора година средно? Кај нас во школо има оглас за стипендија од министерството за образование без дипломи од натпревари само просекот да биде над 4,5 да имаш основни познавања на англискиот јазик амбиции за животот итн. треба до 30 ноември да се поднесе за стипендијата.
  Ја знае некој? :)
   
 10. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Веројатно мислиш на овој конкурс??
   
 11. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Девојки а што е потребно за средношколски стипендии?
   
 12. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски
  ^^
  Стипендиите се наменети за ученици кои ги исполнуваат следниве критериуми:
  Да се втора година средно училиште,
  Да имаат просечен успех во средното училиште повисок од 4.50
  Да живееле на територијата на Р. Македонија барем 5 години,
  Да имаат основни познавања на англискиот јазик,
  Да имаат желба да го продолжат своето образование во странство,
  Да се работливи, упорни, мотивирани, амбициозни,
  Да имаат умствена страст и способност да ја претстават Република Македонија на светското тло.
   
 13. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  ^
  Ова е за стипендиите што се за студирање на светските колеџи. Јас прашувам за оние другите стипендии што се земаат преку целата година мислам. Конкурсот за нив уште не е пуштен, но ме интересираше од прилика што е потребно, од оние кои веќе земале таква стипендија.
   
 14. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски

  Незнам точно дали 1 или 2 год. треба да си и секако одличен успех ..
   
 15. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Пред се' да имаш диплома за освоено прво, второ или трето место на меѓународен или државен натпревар. Се важат индивидуални достигнувања, а не од хор, одбојка и слично. Не се сеќавам за просекот ама мислам дека и тој требаше да биде 5.00.
   
 16. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Девојки, има уште нецела недела за аплицирање, затоа побрзајте.
  Не видов на друг сајт поопширно објаснето околу критериумите, затоа еве го ова:
  http://ohridnews.com/index.php?mod=1&ka ... ce=message

  За аплицирање, еве го линкот до конкурсот:
  http://stipendii.mon.gov.mk/Konkursi.aspx

  Со среќа на сите што ќе аплицирате, се надевам дека ќе бидете избрани за добивање стипендија. :)
   
 17. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Девојки брат ми аплицираше, па ако некоја види дека има резултати, нека ми пише ЛП со линк. Ви благодарам ;)
   
 18. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Дури сега го гледам конкурсот. Како можев да бидам толку смотана и да го испуштам. :(
  Само едно не ми е јасно, се аплицира од прва или втора година? :tmi: Пошто нели, треба просек 4.00 минимум...
   
 19. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  Може и во прва да се аплицира, ама битно е да имаш некоја награда од прво, второ или трето место на државно ниво. Во средно имав другар кој земаше стипендија од прва година само затоа што во основно учествувал во државен натпревар кошарка и освоиле второ место мислам |(

  Не гледаат толку на просек, колку што гледаат на диплома ама ова не значи дека ќе дадат стипендија и со просек 2,00 :)
   
 20. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Леле како можев да го пропуштам :( , а имам диплома на државно (III место) од литературен конкурс. Во основно бев 5.00. :doh:
  Имам сега друго прашање :$, чим го испуштив сега за да аплицирам до година морам да имам диплома и од прва? :?: