1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средношколски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од waldorf1995, 22 октомври 2011.

  1. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Не е касно. Напротив ни се олеснува работата. Пријави се денес утре чекај ја ранг листата на примени. Ако те има почни да ги збираш документите и до 30 ноември достави ги сите потребни таму кај што треба. :)
     
  2. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    ^^за ранг листата пишува дека на 24 декември ќе биде објавена...... ;)
     
  3. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Сепак луничка пријави си се денес документите достави ги до 30 ноември и чекај ја ранг листата на 24 декември за да видиш дали си избрана.
     
  4. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ранг листата е извадена ]:)
    Ја има во резлутати.
    Затоа и погоре прашав дали може уште да се пријавуваме пошто пишуваше заклучно со број 404 :?:
    + http://stipendii.mon.gov.mk/documents/1 ... 7ae9288184
     
  5. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    170
    Епа еве штом веќе е извадена ранг листата, сега можеме ли да се пријавуваме?
    Аман бе луѓе, не знам веќе што да правам... да се пријавувам, да барам документи или касно е веке? Ранг листава ме буни... да не е ова за СИТЕ што се пријавиле, а не за тие што добиле..? :$ :^)
     
  6. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    може ли уште да се врши пријавувањето? или веќе е завршено? па џабе да биди и документи што сме ваделее и се...
     
  7. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Оваа ранг листа од кај излезе? Пишува дека пријавувањата се до 23 ноември и нема никаква логика да има излезено ранг листа. Плус тоа во конкурсот пишува дека ранг листата се објавува на 24ти декември.
    Едит: Сега ја погледнав убаво ранг листана и пушува дека е за учебната година 2011/2012 што значи дека не е од оваа година :)
     
  8. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    охх...добро е :$
     
  9. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    170
    Еве, и друг проблем ми се јави..
    си пратив јас пријава што си пратив, и одпосле ми текна дека на местото кај што треба за износ на плата од родителите, напишав одрпилика број што мислам... еве да речеме 10.000ден. , но не земаат секогаш толку.. што ќе биде кога на потврдата што ќе им ја однесам кога ќе видат помалце,или повеќе? Нема да ми важи пријавата ?
     
  10. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Требаше на пријавата да се пише приходот што е земен минатиот месец (убаво си пишуваше на пријавата) :)

    А ранг листава што се ја објавиле тука е од лани. Од оваа година ќе излезе на 24 декември.

    :hai:
     
    На Ammy.Lee му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Моја грешка се извинувам. :bow:
     
  12. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    170
    А ако веќе имам пратено пријава, дали ќе може уште еднаш да пратам, со малце поразлични податоци? Дали ќе ми се важи?
    Сакам да ги изменам податоците за исходот зашто згрешив :(
     
  13. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    И така веке е поминат рокот за електронско пријавување, нема веќе праќање пријави за жал. :?:
     
  14. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    после електронското пријавување треба дирекно скопје да се појди? кои документи треба да се носат?
     
  15. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    ^Појди на страната од Министерството за образование и наука и сама ќе си видиш кои документи ти требаат. Епа ајде со среќа нека ви е на сите кои што планирате да поднесувате документи.
    Имам едно малечко прашање. Видов во конкурсот пишува дека немора лично да се однесат документите. Дали некој има искуство со ова? Да не се зафркниме ако ги пратиме по некој друг човек?
     
  16. sarricka

    sarricka Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    26
    Па на страната пишува дека документите може да ги достави и некој наш близок. Јас имам аплицирано од утре ке ги прибирам потребните документи, втора год сум и ме интересира дали треба сведителство само од прва год или и од 5то до 8мо одд?? ќе ми помогните многу доколку добијам одговор што поскоро :!: :wasntme:
     
  17. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Луѓенца а фотокопиите од свидетелствата треба да бидат заверени на нотар? :^)
    Во изјавите пишува само заверени дипломи...
    У заблуда сум.
     
  18. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    3.Заверени фотокопии на нотар од свидетелствата за завршени претходни години на образованието;
    така да треба :)
     
    На Smilly му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Треба да ги поднесам документите за брат ми па она од интернет страната малку ме збуни:

    III. МЕСТО И РОК ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ
    Учениците, кои се пријавиле електронски на конкурсот, потребно е до Министерството за образование и наука (во просториите на Државниот студентски дом “Кузман Јосифовски Питу” на ул. Митрополит Теодосиј Гологанов бр. 26, Скопје), од 26.11.2012 – 30.11.2012 година, од 09-16 часот, да ги донесат следните документи:......

    Знам дека претходната година беше во министерството, па сега ме интересира каде точно во студентскиот дом, ако некој бил ако може нека ми појасни :?:
     
  20. sarricka

    sarricka Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    26
    знае некој колку пари е потребно за заверување на нотар и потврдите од ујп за плата на родители?? :)