1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средно медицинско училиште

Дискусија во 'Образование' започната од boki44ka, 14 јануари 2011.

  1. sinoli4kaaaaa

    sinoli4kaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    16
    Здраво. Сакам да се запишам вонредно за фармацевт во Панче, ако може да ми кажете нешто околу професорите, на кои да се обрни внимание повеќе ☺
    Ви благодарам
     
  2. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Не можам да ти кажам многу за професорите во отсекот на фармација но имаме некои исти предмети а со тоа и исти професори со мојот смер.

    Прва година - Анатомија , Физиологија , Хигиена и Латински обавезно се полагаат кај сите смерови и тоа не знам кои се во комисија бидејќи е различно
    Втора година - знам само за Аналитичка Хемија и тој предмет е релативно лесен но има многу хемиски равенки кои треба убаво да се вежбаат (други стручни има како фармакогнозија , фармацевтска технологија , фармакологија но не ги знам јас бидејќи не сум тој смер)
    Трета година - Биохемија е малце посложено не дека е тешко но треба да ја сфатиш поентата на формулите и има многууу нови називи и лекции кои на почеток ќе ти изгледаат тешко но ако учиш редовно и квалитетно нема да имаш проблем :)

    Четврта година - не знам , не сум стигнал до таму
     
  3. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Meier-Gorlin Syndrome - дали некој има фотографија од дете со овој синдром? Нека пиши ЛП
     
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    kenadie-behind-curtain.jpg
     
  5. damjannn100

    damjannn100 Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo na site mashko sum i sum od Veles , 9 oddelenie,planiram da odam vo Sredno Medicinsko Panche Karagjozov. Siguren sum deka ke odam no ne sum odluchen koj smer najdobro mi izgleda medicinski brat.Nekoj sovet?
     
  6. Doktorr123

    Doktorr123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Zdravo :D. Ja sum isto masko 9 odd i ke idam u Skopje, sea da li ke me primat so stipendijata u privatnoto ili u pance ke vidam. Spored mene najdobro ti e da si odis medicinski brat,oti poopsto ti e i ne znam toa e moj izbor. No ja ako idam u pance ne bi isol na medicinski brat oti nemam dovolno poeni. Sepak razmisli si, ali Spored mene najdobro ti e Medicinski brat.
     
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Знам доста деца од Панче, како смер мед.брат ти е најдобра варијанта.Другите смерови се потешки, бар така имам заклучено од децава што ги знам.Од секој смер знам бар по едно дете и мислам дека тоа ти е најдобра варијанта.А и има интересни предмети.Имаш во трета пракса веќе на клиника.
    Со среќа
     
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас учам фармација, смерот е убав ако сакаш хемија и ако сакаш "чиста" пракса. Повеќе е работа во лаборатории со супстанци и во аптека во 3та и 4та. :) Нема одење по болници. Ако не ја сакаш хемијата од старт елиминирај го смеров. :) Само мала помош од мене. Среќно :)
     
  9. damjannn100

    damjannn100 Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Фала ви на сите на мислењата ми помогнавте доста во изборот поздрав <3
     
  10. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш работа со луѓе, најдобро е мед.сестра-техничар . Не е точно дека е најлесен смер, баш спротивно. Тешко е, бидејќи сé се учи и професорите беа строги (барем порано, сега во пензија се повеќето, новите млади не знам какви се). Треба учење и знаење за 4,5ки ; а 2ка можеш да добиеш со минимум, буквално.

    Мој совет, чим си решен да одиш на медицина, ако не ти се учи многу, запиши се физиотерапевт. Ако планираш понатаму да продолжуваш за виша мед. сестра или општа медицина, оди за мед. сестра - техничар. Со среќа :)
     
  11. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Искрено пред 3 години кога бев 9-то одделение си мислев колку убаво ќе си поминам наредните 4 години во средно медицинско. Еве веќе сум 3та година и можам да ти кажам дека е хаос во права смисла школото. Никој за ништо не го интересира , праксата е чиста 000000000 (бар за мојов смер - медицински лабораториски техничар) само дремеш у школо и така. На клиника одиме секоја среда од сабајле и таму па да умреш од досада си зборат вработените не ти даваат да пипнеш ништо и те бркаат за 1 саат со еден збор М И З Е Р И Ј А.

    Не се каам што се запишав медицина ама не е тоа како што очекуваш. Ќе има многу неправди и ставање оценки со врски а ти си учел и пак ќе имаш 4. Во однос на смеровите забни техничари и физиотерапевти се полабави во споредба со лаборанти , фармацевти и мед.сестри/техничари каде што се бара повеќе труд (за фармацевти хемија , биохемија лаборанти хемија , биохемија , клиничка биохемија а за сестри патологија , интерна медицна , педијатрија итн...
     
    На MitMax му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    А зошто не се запишеш во Велес, и во Велес има средно медицина?
     
  13. hakan

    hakan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Vo skoloto ima i vistinski profesori,vo prav smisol na zborot...kako i sekade ...Tie sto predavaat dobro,tie i baraat mnogu znaenje.Nekade ima poveke praksa, kade imaat poveke uslovi za praksa.Najvazno e redovno ucenje zatoa sto se odi i na polaganje.Kaj nekoi ne pomisluvaj na vrski,zatoa sto nema.Ima nekolku postrogi profesori(mantili,disciplina)..no od tebe zavisi sto i kolku ke naucis
     
  14. 2080t

    2080t Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Zdravo, sega sum 9to i sakam da se zapisam medicina vo Pance ama ne znam koj smer. Se mislam pomegu medicinska sestra i laborant. Vase mislenje?
     
    На Packka и Tekkyi им се допаѓа ова.
  15. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Ако ти оди многу биологија а помалку хемија , сакаш контакт со пациенти и добра пракса (ставање инфузии , инекции итн..) оди за сестра

    Ако ти оди хемија и биологија и не сакаш многу контакт со пациенти и никаква пракса (работа во лабораторија и слично) оди за лаборант

    Јас сум лаборант 3та година и ич не сум задоволен од смерот. Не дека е досаден напротив има многу интересни предмети ама нема добра пракса и тоа го прави малку полош за разлика од сестра но како сакаш
     
    На 2080t му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Очигледно работите се смениле, јас завршив во 2008ма, тогаш забен техничар беше најтешко, и за запишување и за завршување.

    Јас би препорачала да се запишувате на смерот што најмногу одговара со факултетот што понатаму ќе го учите. Со средно забен техничар, 90 посто од првите три години на стоматологија ми беа веќе научени. Ако немате намера да запишете некој од медицинските факултети, сестра е најбезбеден избор, зошто со диплома од сестра може да се работи во повеќето медицински установи, без разлика од конкретната работа.
     
  17. *Sesirce*

    *Sesirce* Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Здраво дали може некој да ми каже дали проф Билјана по мате на крај година попушта?
     
  18. Девојката.Ј

    Девојката.Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Ако е за една оценка попушта ама треба убаво да и се докажеш
     
  19. Black Love

    Black Love Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здрaвo, 9тo oдделение сум и рaзмислувaм дa се зaпишaм вo Пaнче нaјверoјaтнo зa сестрa. Сaкaм дa ве прaшaм дaли имa мнoгу зa учење кaкo штo кaжувaaт, дaли нaвистинa немa дa имaм време зa искaчaње и сличнo..?
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Све зависи како ќе си го распоредиш планот за учење.
    Дека има за учење има, захтевно е школото.Ако добро се организираш, ќе можеш и добри оценки да имаш и да си искочиш.
    Имаш доста нови предмети со кои ќе треба да се уходаш уште од почеток
     
    На Black Love му/ѝ се допаѓа ова.