1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средно медицинско училиште

Дискусија во 'Образование' започната од boki44ka, 14 јануари 2011.

  1. hakan

    hakan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Ako odis na opsta medicina podobro ti e sestri,ako mislis drugo odi fizioterapevti.Kaj sestri e postrogo ,povekje se uci ama i povekje se naucuva.Kaj fizioterapevti e mnogu labavo posebno treta i cetvrta.Prva i vtora predmetite ni se skoro isti osven 3 ili 4.Jas sum sestri i zadovolen sum so znaenjeto sto go imam iako nekoi predmeti mi bea poteski.Profesorite se razlicni vo treta i cetvrta kako predmetite iako ima nekoi sto predavaat vo dvata smera primer nega na bolen i hirurgija.
     
    Последна измена: 2 февруари 2020
    На vintage bby му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vintage bby

    vintage bby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Знам дека сестра е потешко ама така барем ќе научам повеќе и ќе ми биде поинтересно на пракса. сите ми велат различно па веќе ни јас не знам што сакам, ама ќе ги прашам другарките па можеби тие ќе помогнат
     
  3. vintage bby

    vintage bby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    А дали е сестра стварно толку тешко па да се утепаш учејќи за петка
     
  4. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Како да не било, нека не те лажат, јас 5,00 завршив сите години без проблем.
     
    На vintage bby му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Јас сум матурант оваа година но сум отсек медицински лабораториски техничари и би ти препорачал сестра да се запишеш со оглед на тоа што ем повеќе ќе научиш , ем смерот е така атрактивен па за работа скоро и да немаш проблем а секако знаењето кај сестрите многу ќе ти послужи за понатаму на факултет.

    Ако би се запишувал пак , би одбрал сестра сигурно.
     
    На vintage bby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па според мене сестра во споредба со овој другиот смер. Поубави се предметите и знаењето ќе ти се најде повеќе ако продолжуваш на факс поврзан со медицински науки, а и за работа сестри се многу барани, сите шо завршија скоро и не продолжија факс, веќе работат.
    Но, сепак ти си знаеш шо планови имаш за понатака и што повеќе ти се допаѓа. :)
     
    Последна измена: 3 февруари 2020
    На BlackMistery, Kimberly11 и vintage bby им се допаѓа ова.
  7. vintage bby

    vintage bby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Фала многу! А дали математиката е тешка? Оти не ми оди :(
     
    На Lidde, TKelly и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Воопшто. Ние не учиме ни лимеси, ни ништо од тоа што учат гимназија.
    Мене лесно ми беше баш, прости работи се учеа. :)
     
    На BlackMistery, Alisa22 и vintage bby им се допаѓа ова.
  9. Nona13

    Nona13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    прва година е тешко а и зависи од професорите кај нас беа строги особено на новите предмети а сеа сум четврта год сестра и не се замарам ногу така ги стават петките ако се покажеш на почетокот
     
  10. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Јас бев за сестра, и лично мене, само анатомија во прва, првиот месец, додека сфатив како да учам, ми беше потешко. Ама воглавно не ми беше тешко, а проф. беа строги, особено по стручните и по пракса. Ил не ги слушај ако ти викаат дека е страшно и тешко, оти не е.
     
    На vintage bby му/ѝ се допаѓа ова.
  11. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Ja zavrsiv sredno vo Pance Karagjozov na farmacija i mnogu se kaam sto bev na farmacija, i nema dobri profesori i obicen prodavac si na lekovi nikomu ne bi preporacala, najdobar smer od medicina e medicinski laboranten tehnicar segde moze da se raboti, site od moja generacija sredno sto bevme i site ja mrazat i se kaat site sto ja zapisaa, a farmacija samo vo apteka dusa kje ti izvadat so sitnici i gluposti fujjj sto podaleku od farmacija begaj te deca!!!
    NAJLOŠ SMER U MEDICINA!!!
     
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ох, боже. :worried:
    Јас бев средно фармација и да треба пак да се запишувам, пак истиот смер би го одбрала.
    Ако ти си ја утнала струката и не ти била по ќејф, не мора во името на сите што сме учеле фармација средно да збориш дека ја мразиме и дека се каеме што сме го учеле тоа. :rofl:
    Јас па баш им го препорачала смеров. Најчист смер, најчиста пракса, многу интересна наука, фармакогнозија само колку убав предмет е, а да не збориме пак за броматологија и токсикологија во 4та, колку е само интересно. :inlove::inlove: Со мерак би се вратила во средно за да си ги учам пак. :D
    Работа и тоа како има. И работата во аптека е убава. Само треба да си го сакаш тоа што го работиш и си го учел. :) Мајка ми и по толку години работа во аптека да видиш со колку мерак си кажува за работата и колку ја сака, во ниеден момент не рекла дека се кае што учела фармација. :)
    Очигледно не си се пронашла ти во фармацијата и си згрешила во изборот, веројатно тебе не те фасцинира толку многу. :) Но, тоа не значи дека сите имаме исто мислење за неа и дека ниеден не треба да го учи тоа само зашто тебе не ти бил прав избор. :D

    Идни средношколци, не се деморализирајте од вакви коментари. Секој смер во медицината си е посебно убав. Само треба да се има желба за истиот и да ви лежи на срце, за да бидете исполнети и среќни со работата во иднината. :)
     
    На Mantub, BlackMistery, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Реално, со фармација имаш мн. повеќе работа отколку со лаб. техничар, од каде тоа дека можеш секаде да работиш?
     
  14. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.574
    Може да ми пише некој што е сестра и учи предмет Хирургија?
     
  15. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Имам учено, треба помош?
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.574
    Ми треба конкретни страници од книгата, а никаде не можам онлајн да ја најдам... :?:
     
    На MitMax му/ѝ се допаѓа ова.
  17. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    Farmacija najlos smer od medicina sto postoi, od smer koj sto ne vredi ni denar, samo djabe potroseno vreme 4 godini sredno skolo, begaj te od farmacija, idete na bilo koj smer od medicina podobro kje pominete!!!
     
    Последна измена од модератор: 20 февруари 2020
  18. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Во мојот град, сите со фармација се вработени, не шири дезинформации те молам.
     
    На glupsumjbg, theowndemon, BlackMistery и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И од моја генерација фармација шо учеа и шо не отидоа факс исто сите се вработени...
     
    На theowndemon, BlackMistery и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  20. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    13.650
    Пол:
    Женски
    @ElenaOfRivendell i @Dream-Girl gi vrabotuvaat site po 2-3 meseci i tolku i barat novi rabotnicii taka e so prokletata baksuz banalna struka farmacija vo makedonija!