1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средно медицинско училиште

Дискусија во 'Образование' започната од boki44ka, 14 јануари 2011.

  1. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    @animegirl918 Не е тешко нека не те плашат. Не учев во тоа училиште, ама имав ептен строги професорки по стручните предмети и по пракса, стварно требаше да знаеш, ама многу им сум благодарна бидејќи денес имам огромна основа во тоа што го студирам. Како што напиша членката погоре, и кај мене за праксата беше слично. Инструкторките многу се трудеа да ни покажат колку што можеа, ама сепак, требаше секој сам како ученик да се потруди да види, или да проба нешто. Си бара редовно учење со оглед на тоа што се е поврзано, сепак за медицина се работи. Ама ич да не веруваш на тие што викаат дека е многу тешко. Најчесто тие што учат на памет викаат така, бидејќи медицината е наука која што треба да се сфати, а не да се набуба на памет. Учи си со разбирање и нема да имаш никаков проблем. Да треба пак да се запишувам средно, пак ќе се запишам за сестра. Прекрасна струка и професија. :)
     
  2. animegirl918

    animegirl918 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    никогаш не ми било проблем да учам со разборање, а дите наставници ми кажуваат дека имам голем потенцијал, па затоа сакам тоа да го искористам за нешто убаво како медицината, а секако многу ме интересира и ќе се трудам.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Нема да згрешиш, одлична струка, и доста интересна за учење, особено втора и трета година, бидејќи се учат клинички предмети. И праксата е интересна ако се трудиш да видиш и да научиш нешто. :)
     
    На *Amethyst*, Kimberly11 и animegirl918 им се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Mislev deka vo Skopje imas zavrseno :D ama gore dole isto e vo site medicinski vo mk
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Хахахахха не,не сум од Скопје, само студирам таму. :)
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Најдобрата другарка на факс шо ми е и неколку колеги имаат завршено у Панче сестра.
    Зборевме вака повеќе околу средното и доста информации добив, стриктно за Панче зборам значи.
    @Kimberly11 ко шо вика, многу биле завидливи, дружба речиси ич немало, некако у медицината натпреварот на сите им е на прво место, кој е подобар, кој појше знае, за дружба да си знаеш дека отприлика така некако ќе е. Биди претпазлива на тоа поле.
    На пракса на клиника не ни оделе, така им давале потпис, нишо не им давале да работат, ги бркале дека им сметаат и прават гужва.
    Исто и околу оцените, викаат имало некои ужас професори, кај шо за инат слаби оцени ставале, а некои кај шо со малку учење 5ка имаш. Прва година им била тешка, 3-4та не ни оделе у школо (и кај мене вака беше:) ).
    Било битно и која класна ќе ти е, имало некои многу се бореле за класот и поправале оцени, тоа било битен фактор.

    Ми рекоа дека медицинско не е тоа шо било, дека сам треба да се трудиш шо повеќе знаење да стекнеш и муабетот "со овој памет у полесно школо ќе отидев, за појше поени на факс да имав, реално, нишо не добив од тоа шо очекував у средно коа се упишав". :rofl:

    Али не се плаши, секако средно ко средно. Факсот е најбитен. Може ќе продолжиш т.е сигурно на некој од медицинските факсови кај нас, таму ќе си учиш детално се.
    Средното прва-втора година ќе ве држат строго, после дива лига стануваат и соученици и се, лабаво ептен ќе ти е.

    Учи си за приемен, може нема ни да има, ништо не се знае. :)
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lunaaaaa

    Lunaaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Имам време за размислување, но сепак сакам на време да се информирам и да бидам сигурна што ќе се запишам.
    Сакам да се запишам средно медицина,но се мислам кој смер. Јас сакам медицинска сестра, но слушам дека имало приемни и дека се полагало биологија и хемија,а мене тие предмети ми одат доста добро. Тука прочитав дека можно е да се воведува и смер гинекологија и акушерство така нешто.
    Ќе може да ми препорачате и некој друг смер.
    Дали ќе се воведуваат нови смерови?
    Дали е добро училиштето?
    Секакви информации би ми биле од корист. :)
     
    На Dinabambina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vintage bby

    vintage bby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Јас искрено мислам дека оваа година нема да има приемни испити поради оваа пандемија. Сигурно ќе ги примаат тие што имаат повеќе дипломи и тие што имаат најмногу поени. И јас ќе се запишувам медицинска сестра ама во Штип па се надевам дека тука нема да има многу конкуренција.
     
  9. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми ги пише некој предметите за 2 година за забни техничари?
     
  10. Tijanalicious

    Tijanalicious Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Нова сум овде, моментално завршив 8мо,но веќе сум одлучена дека ќе одам на медицина(во Скопје). Најверојатно ќе бидам на смер сестра и ако може да ми пишете кои предмети се изучуваат за медицинска сестра, а кои за фармацевтски техничар. И бидејќи не сум од Скопје, дали некој има искуство со интернатот таму? Сместување, услови и слично. Фала однапред.
     
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Прва година се исти стручните предмети на 2та смера, анатомија, физиологија, латински и хигиена (сеа го преименувале ама истото е :)).
    На фармација ќе ти кажам шо друго се учи од стручните пошо тоа бев: фармацевтска технологија, фармакогнозија, фармацевтска хемија, броматологија и токсикологија, биохемија, аналитичка хемија и сеа по ново микробиологија и аптекарско работење додале.
    Интересно е фармација, праксата е чиста и интересна, во лабораторија ќе си праите пудри, креми, хемиски реакции, титрации и такви работи по предметиве поврзани хемија и пракса во аптека преку лето. :)

    Сестра нека ти каже некој шо бил тоа :)
     
  12. animegirl918

    animegirl918 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    се надевам дека нема да има, ама од министертво кажале фека приемни испити има спремни, најверојатно ќе се полага во Панче, за смер мед. сестри и во Орце. За таму има најмногу конкуренција
     
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Bas me cudi sto begale,sestra e drugarka ti taka? Deka nie ne smeevme da mrdneme porano od klinika epten ne kontroliraa i nekoi profesorki mrazat kasnenje i pamtat pa vlijae na ocena,еdnas u zivot imav zakasneto i mislam deka dusata mi ja izvadi. Moze mislela za ferijalna praksa tamu nikoj ne te kontrolira dali si dosol a komotno mozes da ne dojdes sami sme ostaeni na sebe i na kraj zimas potpis od glavnata sestra i tolku. samo 10 dusi od klas se pojavivme na letna praksa drugite taka si zemaa potpisi ne se zamara nikoj..
     
    На angelce7 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Spored mene sestra ti e najdobar smer poseriozno e i ke naucis povekje. Ubav smer ti e i farmacija, zaben tehnicar,fizioterapevt samo sto na niv im e mnogu polabavo. Zavisi sto poveke te vlece. A sekako posle toa so bilo koj smer mozes lesno da najdes rabota
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Сестра е, да. Слаб клас биле, не оделе ич у школо, бар она така ми кажуваше. Али не верувам да лаже пошо од цел клас само она е кај нас у генерација.

    На феријална пракса и кај нас не се одеше. Одма даваа потписи.
    Секаде е тоа исто...
     
    На ElenaOfRivendell и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  16. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    @Kimberly11 дали ти тоа збориш за професорката Чибишева, пракса хирургија? :lol:
    @Lunaaaaa Дружбата си зависи од луѓенцето/учениците, секако дека конкуренција ќе има пошто само на најупорните и тие што ќе се истакнат ќе им даваат повеќе работа на пракса. Ама јас не знам од моја генерација да излезе една сестра а да нема научено да боцка мускулно, супкутано или венски. Факт е дека оние на кои мама или тато им работат на клиника ќе бидат поповластени ама јбг, секаде е тоа така, ти ако си учиш никој нема да ти скрати од твоето знаење да им даде нив. Јас полагав приемен во далечната 2004, ако ти оделе билогија и хемија нема шанси да не положиш, ама сепак повтори си го материјалот, онака површно.
    Едино ми е криво што професорката Подолешева по хемија е веќе во пензија па нема да знаете што значи поглед од кој ќе се смрзнете, не за друго професорката имаше едни плави плави очи, мислиш прозирни, а богами и бараше знаење,
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    I Cibiseva i drugi nekoi :D bese najstroga ama od nea najmnogu se ucese ,ama zatoa kleopatra hemija..trojka kaj nea e premija
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tijanalicious

    Tijanalicious Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала на информациите @Dream-Girl. Само дали некој може да ми каже дали професорите по хемија предаваат добро? (зборам за смер сестра)
    И,некакви информации за интернатот доколку некој престојува таму?
     
  19. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Ако уште предава Клеопатра во 1 година, со тетратката во рака...На youtube има подобри професори. Ајде нови генерации, пишете каква е состојбата. :D

    Што те интересира за интернатот?
    Престојував таму сите 4 години.
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tijanalicious

    Tijanalicious Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Условите и сместувањето какви се, контролира некој кога излегуваш, кога се враќаш таму?