1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средно медицинско училиште

Дискусија во 'Образование' започната од boki44ka, 14 јануари 2011.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Во прва година Клеопатра предава сите така ја викаат мислам дека Снежана се викаше.Ужас жена,забегана,психопатка,само 3 деца од 36 у клас имаа 5ки кај неа,кецови од ракав си вади. Рачунај дека сами ќе си учите ништо не предава,буквално појма нема жената. Во втора ти е Буклевска, она е подобра многу си предава бар се труди нешто да објасни ама бара учење и малце е зезнато кај неа на тест
     
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Никакви услови немаат. Тоалетите се крш,смрди. Во собите се по две или четири девојчиња,фура промаја од сегде. Сум влегла и сум видела. Од храната ич не се задоволни. Има воспитувачка има ограничено време до кога смее надвор мислам до 10 беше.
     
  3. Lunaaaaa

    Lunaaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    @Kimberly11 @S.J.Parker Благодарамм на информциите:)
    А навистина ли ќе имало нов смер Гинеколошко-акушерски техничар?
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ништо :* со среќа што и да одлучиш
     
    На Lunaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tijanalicious

    Tijanalicious Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Благодарам на информациите. Изгледа ќе морам да се навикнам на таков начин на живот :). Сите се навикнале таму, сакале или не. Сега барем знам што да очекувам од престојот таму.
     
  6. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Најголемиот дел од собите се за 4 девојчиња во соба, нема машки во интернатот. Крајните соби на секој спрат се со по 5, обично таму ги ставаат тие од прва година, затоа што никој не сака да биде во соба со 5 во толку мал простор. Има четири такви соби и плус две мали, ама многу мали соби за 2/3. Другите се за 4. Има нови кревети, На приземје има едни соби, ама таму не сместуваат, освен некоја ако се скара со цимерките, па сака сама да е. :D Ама ич не е убаво, има мноогу галама од соблекувалните (има соблекувални за тие што имаат практична настава на клиника и во 7ч се таму). Има 2 читални каде што учевме, 1 просторија - клубче ја викаме со ТВ.
    До пред 2 години, кога излегов од таму немаше ниту една празна соба, ама гледам сега помалку деца има.

    Во врска со условите за тоалетите, не знам како сум издржала. Состојбата им се менува, ни се случувало 50 девојчиња да одиме во 2 тоалети, или цел интернат со еден бојлер останавме. Има две чистачки, едната е малце помрзелива, ама затоа другата работи и за неа. Ама џабе е кога девојчињата не ја одржуваат хигиената, сум лепела листови за влошките да не ги фрлаат на плочките или во вц школката. Секој ден се случуваше вода да нема пуштено некоја, затоа што имаше слаб притисок и ги мрзеше да наполнат вода со кофата. Како и да е, не се сјајни условите во тој поглед, ама мајсторите поправаат кога ќе има некој проблем. Само ти кажувам што се може да се случува.

    За храната, има доста промени од тоа кога бев во 1 година и немавме ниту леб каков што треба, ама се подобри. Јас си ги јадев сите 3 оброци, освен некои што не ги јадам ни дома - варена зелка :envy: има определено време кога е доручек, ручек, вечера. Ама имаш и многу маркети во близина, сендвичари, пекари, така да не ми беше воопшто проблем.

    Издржав 4 години без интернет, немаше како да приклучиме, ама сега си зимаат од овие новите рутери и си го делат интернетот.

    За излезот, има излез до 22:00ч. Тогаш влезната врата се заклучува и се води евиденција за дали сите се таму. За викенд беше ако се јави родител само за 1 и 2 година до 23ч, а за поголемите до 24ч. Жените што не контролираа - воспитувачките, се многу океј, ама за излез не очекувај повеќе од ова да ти е дозволено.

    Мислам дека опфатив отприлика се. Како и да е, не осетив колку брзо ми помина времето.
     
  7. Tijanalicious

    Tijanalicious Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ти на опширните информации. Читајќи, ми заличи на интернатов што е во мојот град. Изгледа скоро сите се такви. А за брзо поминатато време-се поминува побрзо со друштво :D.
     
    На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Гејмерката

    Гејмерката Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Прилично сум нова тука и имам прашање.Дали некој има искуство со приемен испит? Секој одговор би ми значел.:)
     
  9. animegirl918

    animegirl918 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    добра вечер,
    дали некој знае за во Панче, дали уписите ќе бидат со одредено време според буквата од презимето (како во орце) или не?
    ако некој има имформации, ве молам споделете
     
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Да, така ќе бидат :)
    Еве види тука кога би требало да поднесеш документи според твојата буква:) Со среќа.
    https://m.facebook.com/events/676033229638655?view=permalink&id=698600047381973

    Ќе ги ставам и сликите за секој случај.
    Screenshot_20200613-042216_Facebook.jpg
    Screenshot_20200613-042218_Facebook.jpg
    Screenshot_20200613-042220_Facebook.jpg
    Screenshot_20200613-042222_Facebook.jpg
    Screenshot_20200613-042225_Facebook.jpg
     
  11. Srekicka5

    Srekicka5 Нов член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки ако може некој да ми каже од колку бодеви примаат во средно медицинско Велес ,Димитрија Чуповски'. Дали со 67 бодеви само од оценките пресметано би ме примиле?
     
  12. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Дечки, ептен зависи од конкуренција. Јас сите години ги имав сите 5ки освен математика, по што имав две 4ки и две 3ки. Ме примија во прв круг. Немаше многу конкуренција, со оглед на тоа што во клас имав двајца кои во 9то беа завршени со многу добар успех. Сепак не сум од голем град, една паралелка бевме од 34 ученика.
     
  13. Srekicka5

    Srekicka5 Нов член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој поконкретно за во Велес?
     
  14. animegirl918

    animegirl918 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    провери го конкурсот, сигурно пишува
     
  15. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво! Дали некој може да ми каже кој се предметите во прва година, за медицинска сестра ?
     
    На animegirl918 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Не знам како се измените сега, јас имав анатомија, физиологија, хигиена и латински јазик, другите ми беа општо образовни, историја, математика и др..
     
  17. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Јас кога учев, во 1ва година, мед.сестра, имав : 1. анатомија 2. физиологија 3. хигиена 4. латински 5. историја 6. македонски јазик 7. музичко 8. ликовно 9. физичко 10. физика 11. математика 12. хемија 13. биологија 14. граѓанско обр. 15. англиски јазик
     
  18. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу
     
  19. animegirl918

    animegirl918 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    здраво, дали некој беше со школото, (Панче) и ги сликаше огласните табли, на FB само бројчињата ги имаат објавено и не се официјалните листи?
     
  20. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Заборавив да пишам и информатика
    Инаку нема проблем:)
     
    На Crumica му/ѝ се допаѓа ова.