1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средно медицинско училиште

Дискусија во 'Образование' започната од boki44ka, 14 јануари 2011.

  1. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Професорите во прва ни беа исти на сите смерови (1 различен само,зависи )
     
    На JCVD10 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hakan

    hakan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    Porano vo fizioter.bese mnogu polesno barem taka zborat moja generacija i tie sto mi kazuvaa od lani..Sega so novava programa ucele i mikro i patologija a imale i nova profesorka (ne ja znam) ,koja im predavala nekolku predmeti a kaj prethodnata super bilo.Inaku tie sto lani zavrsija ne ucea nisto vo sporedba so nas sestrite
     
  3. Suprman

    Suprman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Дали на факултет ако не те примат со државна квота за општ може со приватна? И дали има разлика освен плаќањето?
     
  4. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Aко добро сфатив за медицински факс прашуваш , темава е за средно медицинско има посебна тема Медицински факултет таму пишуваме

    Инаку може со приватна да нормално , разлика освен плаќањето 200/400 евра нема освен тоа што доколку не положуваш предмети во сесија и ги презапишуваш тие што се во државна квота плаќаат 200 денари од кредит а тие во приватна 400 денари од кредит... Други разлики мислам дека нема , ако некој/а знае подобро нека ти каже , можеш да прашаш во темата за медицински факултет.
     
    На Suprman и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  5. Just a human

    Just a human Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Машки
    Вака. Сѐ што ќе видиш подолу беше од веб-страната на „Др. Панче Караѓозов“.

    Физиотеравпетскиот техничар

    „Физиотеравпетскиот техничар низ четиригодишно образование стекнува знаења по општообразовните и стручните предмети и практични умеења и вештини за:

    • примена на сите видови терапија (термо, електро, механо, кинези и др.) во рехабилитацијата
    • ракување, грижа и одржување на апаратите, инструментите и материјалите со кои работи
    • работа со инвалидизирани лица
    • работа со семејства на инвадилизирани лица
    • спроведување на мерки за заштита и унапредување на човековото здравје“
    [​IMG]
    Веб-страната е направен пред пет години, па не знам дали е ажуриран во скоро време или не, така што можно е да има некои измени оттогаш. Многу среќа!!

    Вака. Сѐ што ќе видиш подолу е од веб-страната на „Др. Панче Караѓозов“.

    Отвори го ова на компјутер бидејќи на телефон ќе се измешаат податоците во „табелата“.

    Физиотеравпетскиот техничар (минимум поени: 70)

    „Физиотеравпетскиот техничар низ четиригодишно образование стекнува знаења по општообразовните и стручните предмети и практични умеења и вештини за:

    • примена на сите видови терапија (термо, електро, механо, кинези и др.) во рехабилитацијата
    • ракување, грижа и одржување на апаратите, инструментите и материјалите со кои работи
    • работа со инвалидизирани лица
    • работа со семејства на инвадилизирани лица
    • спроведување на мерки за заштита и унапредување на човековото здравје“
    Македонски јазик: 3 ⎜ 3 ⎜ 3 ⎜ 3
    Англиски јазик: 3 ⎜ 3 ⎜ 3 ⎜ 3
    Бизнис: - ⎜ - ⎜ 2 ⎜ 2
    Информатика: 2 ⎜ 2 ⎜ - ⎜ -
    Историја: 2 ⎜ - ⎜ - ⎜ -
    Историја на Македонија: - ⎜ 2 ⎜ - ⎜ -
    Граѓанско образование: - ⎜ - ⎜ - ⎜ 2
    Спорт и спортски активности: - ⎜ - ⎜ - ⎜ -
    Ликовна уметност: - ⎜ - ⎜ - ⎜ -
    Музичка култура: - ⎜ - ⎜ - ⎜ -
    Биологија: 2 ⎜2 ⎜- ⎜-
    Хемија: 2 ⎜2 ⎜- ⎜-
    Физика: 2 ⎜2 ⎜- ⎜-
    Математика: 2 ⎜2 ⎜- ⎜-
    Латински јазик: 2 ⎜ - ⎜ - ⎜ -
    Анатомија: 3 ⎜ - ⎜ - ⎜ -
    Физиологија: 2 ⎜ - ⎜ - ⎜ -
    Хигиена со здр. воспитување: 2 ⎜- ⎜ - ⎜ -
    Психологија: - ⎜ - ⎜ 2 ⎜ -
    Основи на нега: - ⎜ 2 ⎜ - ⎜ -
    Неврологија: - ⎜ - ⎜ 2 ⎜ -
    Хирургија: - ⎜ - ⎜ 2 ⎜ -
    Кинезиологија: - ⎜ 2 ⎜- ⎜ -
    Кинезитерапија: - ⎜ - ⎜ 2 ⎜ -
    Физикална терапија: - ⎜ - ⎜ 2 ⎜ 2
    Рехабилитација: - ⎜- ⎜2 ⎜ 2
    Масажа: - ⎜ 2 ⎜ - ⎜ -
    Практична настава: - ⎜ 5 ⎜ 7 ⎜ 8
    *Изборен предмет: - ⎜ - ⎜ 2 ⎜ 2

    Ова е колку часа неделно ќе имаш по секој предмет за насоката физиотеравпетски техничар. Првиот ред со броеви е првата година од средното образование, вториот ред е втората година итн.
    Минимум потребни поени за насоката физиотеравпетски техничар се седумдесет (70).

    Се обидов колку можам поуредно да ги вметнам податоците, ама на форумов, толку можев.
    Веб-страната е направена пред шест години, па не знам дали е ажурирана во скоро време или не, така што можно е да има некои измени оттогаш. Многу среќа!!
     
    Последна измена од модератор: 10 јануари 2021
    На JCVD10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hakan

    hakan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    So novata reformirana programa ne se tie predmeti i ne e toj broj na casovi.
     
  7. JCVD10

    JCVD10 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu
     
    На Just a human му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stayy W

    Stayy W Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2018
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    883
    Пол:
    Женски
    Некој што е прва год средно медицина да ми пише лп за мала услугаа ?
     
  9. MaksimMitkovski

    MaksimMitkovski Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Здраво....Годинава сум 9то оделение и сум полуматурант што значи завршувам основно.Планирам да се запишам средно медицинско училиште. Дали ќе може некој што сега завршува 4та година во средното медицинско во Скопје (Д-р Панче Караѓозов ) по можност на некој од смерот за Медицинска сестра и Лаборант (затоа што ќе се запишам на некој од тие два смера) да ме информира тука или во лп повеќе нешто за тие два смера.Како на пример:
    Кој професори од 4та година ќе земат клас сега во прва од Септември од прилика на медицински сестри?
    Какви се професорите на Медицински сестри (во Скопје)? (од новите добри/лоши)
    Нешто повеќе за праксата а и самиот систем на смерот за Медицински сестри?
    Секоја информација би ми била од корист..Благодарам однапред
     
    На Lunaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. hakan

    hakan Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    ..Da .toa vazese do 2019/2020..Od togas veke mnogu predmeti se isfrlemi,nekoi se dodadeni a teorijata e povrzana so vezbi ili praksa.Primer anatomija i fiziologija e eden predmet,higiena ne postoi kineziologija isto taka..ima dosta promeni,drugarka imam koja e vtora i tocno znam.
     
    На Just a human му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MilaOdMedicina

    MilaOdMedicina Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Дали некој има информација за тоа како ќе се изведува феријалната пракса за 1-ва година? Дали ќе се одвива во училиште или по амбуланти?
     
  12. Soyuq

    Soyuq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Стаж за медицинска сестра
    Завршив средно медицинско и сега сакам да стажирам и да почнам со работа, но незнам во која болница во скопје ќе ме примаат. И како оди целата процедура каде кои документи се носат и дали можам сама да почнам стаж или треба да чекам да се направи група па сите заедно да одиме?
    Секоја информација е добредојдена:l:
     
  13. POD_RIMSKO_1

    POD_RIMSKO_1 Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    НАЈВАЖНО ОД СЕ ТИ Е РЕДОВНО ДА УЧИШ СО РАЗБИРАЊЕ!!!!!! гледај на интернет видеа и слики и се ќе запаметиш за цел живот
    кој сака нека ти биде професор и по што сака нека биде
    стојанка по математика, славица по англиски(одврат жена), информатика знам дека до година би требало да бидат класни
    па дооколку не ти се допаѓа класниот и учениците во класот можеш да се префрлиш во друг клас слободно (од сестри во сестри, од лаборанти во сестри,....... каде сакаш во прва година)
     
  14. MaksimMitkovski

    MaksimMitkovski Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Благодарам многу на одговорот :l: . Многу ми значи. Јас одлучив,на сестри ќе одам (можно е да се предислам до Јуни не велам не :D:lol:) . Се на се, со среќа на сите што ќе тргаат 1ва година сега од Септември медицина. Ако сака некој што сега ќе трга медицина во 1ва год да се запознае....слободно :). Секогаш сум отворен за нови другарства
     
  15. tea1221

    tea1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ако можи едно прашање до сите што учат медицинско . И ве молам секој некој се потруди да дај некое свое мислење . Пред да се запишам медицинско многумина кои учат таму ми велеа дека тешко ќе биди само првата година понатаму ќе биди многу полесно . Аи тука го читав истото. Можи некој да ми кажи каде е тоа многу полесно ? :|по 15-20 страници учиме по стручните предмети и ни заминува скоро цел ден на еден предмет . А не е само еден предмет кој треба да се научи . И кај вас истото беше или само ние што сме жртви на онлајн учењето го имаме сега ова? Оти стварно не разбирам кае то вашето " лесно ";(
     
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.573
    Е многу се 15 страни :D
     
    На Feminka22, Kimberly11, tea1221 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    15-20 страни не се ништо. :D
    Ехее ќе кога ќе имаш 4 предмети по 20 страни за следната ден ами. :wasntme:
    Не разбрав, прва година ли си средно? Можеби затоа ти се чини сега како претешко, ќе се навикнеш како ќе мине времето. :)
     
    Последна измена: 6 февруари 2021
    На tea1221 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  18. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Не е тешко. Не значи дека ако е нешто 15 страни, по автоматизам е тешко. Ако ги совладаш анатомија и физиологија како што треба, нема да имаш проблем со другите предмети. :)
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tea1221

    tea1221 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Е тогаш незнам што ќе правиме :)Втора сум . Првата беше ептен полесна ... Сега ме чуди она колку обемен материјал ни даваат .. се мислам што ќе биди 3та по 40тина страни ќе ни бапнуваат. Мене ми беше целта да разберам дали во државата стварно имаме толку велики ајнштјновци што по 20 страни учеа и викаа дека лесно е или проблемот е дека професорите мислат дека нас ние мн полесно од дома да учиме и решија во овие услови да ни даваат повеќе од што треба . Односно повеќе од она што даваат обично .

    За вас можи стварно звучи смешно се мислите " ех ти да видиш ние колку учевме на ваши години " Али
    ајј да расчистам ,да ве доведам до знаење, што е ти да си 2година да имаш за учење по 20 страни на секој 2 недели(зборувам за сегашната состојба) за учење по секој стручен предмет кој се 5 на број , со куп нови непознати зборови + тоа имаш и други не помалку битни предмети, по кои исто така треба да научиш . Земајќи во предвид дека овие новите генерации за разлика од постарите се одликуваат, јас мислам дека е многу . Не дека сме поглупави , едноставно премногу се оптеретуваме психички ,бидејќи ако вие примавте информација само од школото, ние имаме повеќе извори ... И ова оптеретување всушност и прави да сме депресивни ,изнемоштени и сл .Но тоа не битно . Мене ми беше целта сосема друго да дознаам :)
     
    Последна измена од модератор: 12 февруари 2021
    На ♤eva&* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Што и да учиш, медицина, економска, гимназија, ако сакаш навистина да научиш цело време ќе треба да се надоградуваш. За пролазна оценка лесно е, пред тромесечие ќе научиш неколку странички и готово. Претпоставувам тебе не ти е тоа целта, да ти беше немаше да ти биде грижа толку.
    Те сфаќам, и јас премногу се оптеретував со учење и оценки. Сега кога ќе погледнам зад себе и кога ќе се прашам дали тоа вредело? Апсолутно не. :|
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.