Средства за создавање на уметнички дела

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од tropix4e, 16 март 2012.

 1. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  139
  Каков прибор за боење користите при создавање на вашите уметнички дела?
  Преферирате темперни или водени боици, сув или мрсен пастел, фломастери или боици?
  Кои четки најмногу ви одговараат?
  Сликање на платно или пак на лист хартија?

  Во денешно време има многу голем асортиман на прибор за боење, па ајде уметници да видиме кои ги користите вие :)

  Да не знае некој случајно која е разликата меѓу акрилни и темперни бои?
   
 2. ana.ubavkata

  ana.ubavkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  58
  Пааа јас мислам дека акрилните се со повеќе вода,а темперните цврсти,со многу помалку вода,ама не ме држи за збор,пошо не сум сигурна :wasntme:
   
 3. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  ЈАс сега почнав некои модни креации со јаглен,креди во боја и туш.
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 4. someone2

  someone2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  58
  Отсекогаш сум цртала модни креации :)
  Со молив, боици, фолмастери а некогаш употребувам и лак за нокти. :D
   
 5. janafilth

  janafilth Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  27
  Јас најмногу користам маслени бои на платно и ги размешувам со темпертин, а кога цртам на хартија најубаво ми е со сув пастел или со акварел :)
   
 6. RainDrop

  RainDrop Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  20
  Цртање

  Не знам дали го поставувам прашањево во вистинската тема,ама не најдов посоодветна.

  Каде има највеќе опрема за цртање од Фабер Кастел (Faber-Castell) во Скопје? Во која книжарница?
   
 7. RainDrop

  RainDrop Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  20
  Цртање

  Знам за Офис Плус , ама таму нема дрвени боички , затоа прашувам тука :D
   
 8. enamorena

  enamorena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Долго време барам продавница за акрилни бои, неможам никаде да најдам...знае ли некој каде би можела да најдам??
   
 9. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Во последно време најмногу користам креди, но користам и мастило, темперни бои, водени бои, дрвеи, флопастери. Едвај чекам да купам Copic маркери... :angel: Ајде, можеби ако одам на некој натпревар и добијам стипендија за во средно... :)
   
 10. lav4ence.e.e

  lav4ence.e.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  244
  Вашите цртежи

  Девојки може да ми кажете со кои моливи се црта а кои се за сенчење?? Се извинувам за оффтопик, не знаев каде на друго место да го поставам прашањето.. :)
   
 11. Dobie

  Dobie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  240
  Вашите цртежи

  за цртање се HB моливите,а за сенчање се B 5,6,7 така мислам според тоа што ни го кажа професорката. :hai: :)
   
  На lav4ence.e.e му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  146
  Јас најчесто со маслени, пастелни, акварелни и боици цртам..И зависи што цртам :)
   
 13. kdkp

  kdkp Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Сликарство

  Каде можам да купам акрилни бои во мала количина, и која е цената? Ви благодарам.
   
 14. j...s

  j...s Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Цртање

  Дали знаете кај можам да најдам оние моливи што се специјално за цртање и под кое име да ги барам? |(
   
 15. j...s

  j...s Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Извинете за одговориве што се еден по друг.
  https://www.youtube.com/watch?v=PMaru2MmpTM Дали знаете на видеово со што го прајт лицено како се викат она четчено, како се користит и каде можам да го најдам? :)
   
 16. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Сакам да најдам 9Б моливи. (најтемните) Може некој да ми каже каде во Скопје да ги најдам? :?: А, подобро би било и во Центар да ми кажете каде да најдам продавница. :wasntme: :D :$
   
 17. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  И мене ме интересира истото...Anyone?
   
 18. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Тоа е обично мастилно пенкало, само што е црно. Можеш да го најдеш во Штедлер во Рамстор или било која книжара.

  Моливи за цртање се H (најтврди и најбледо цртаат), B, B2, B4, B5, B8 и В9 (овие моливи од Б групата се помеки и се користат за сенчање на темни делови или контури зошто темно цртаат). Јас сите овие моливи ги земав од Штедлер во Рамстор (Центар, кај банката.. Тутунска банка мислам дека беше) А, има и графити, тоа не се моливи туку се графити. Личат на моливи, но не се од дрво.

  Инаку, кога цртате и сенчате, можете да земете мека гума за бришење. (kneaded eraser)
  [​IMG]

  Јас мојата ја земав од Офис +, од горе спомнатиот Рамстор. Навистина многу ми помага во испакнувањето на делови од цртежот. И на ја користете цела од еднаш зошто може да се расипе и да не брише. Кинете помали делчиња, така и јас правам. Кошта 45 денари што и не е толку скапо. :) (ја земав во пластична кутија и од фабер кастел е)
   
  На ecka.da.wiz и Lady-in-white им се допаѓа ова.
 19. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.664
  Допаѓања:
  28.554
  Пол:
  Женски
  Пошто и јас и брат ми цртаме и сликаме, но посветени сме на различни техники ќе ви кажам и за едното и за другото.Јас цртам со маслени на платно, маслените бои ги добив на подарок доста се убави, за да цртате со маслени бои освен нив ви треба платно, ленено масло и терпентин и секако соодветни четки за цртање.Во Скопјанка-Аеродром има продавница за средства за сликање , цртање и што уште не, работите се доста скапи ама се исплатуваат.
  Е сега вие што цртате со молив, брат мии си купи моливи Ван Гог, ги има сите H и сите Б моливи и + моливи во боја( не се боици туку нешто измеѓу креда и пастел)Преубави се, ама и цената им е доста солена 2300 комплет.Ако ми дозволи брат ми ќе постирам што има нацртано со нив.
  Ама вакви моливи или убави средства за сликање се исплаќа да земеш ако сериозно сакаш да се посветиш на цртање и ако имаш барем малку талент.Јас планирам да се усовршувам со тек на време и да продавам, исто и тој.Така да се исплати.
   
  На toogood, Lella и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 20. livert

  livert Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  115
  Четчето т.е четката се вика Fan brush и ја има во повеќе големини, како и за акрил / водени или масло , јас ги користам на Ван Гог ( тие се за масло) и се околу 900-1200 зависи од величината,а на Талент за акрил , имаш и др брендови за околу 300-600 ден, но ако си почетник можеш и во џамбо да најдеш за околу 100 денари , единечна или во сет ја има за околу 250 ден . Јас ја користам за сликање на листна маса ( дрва посебно зимзелени, палми, трева) водни површини и водопади :)

  Моливи за цртање и сенчење плус бел и кафеав ефтини имаше во Џамбо сет во метална кутија на цена не се сеќавам , за почетници и хобисти се со солиден квалитет.