1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за создавање на уметнички дела

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од tropix4e, 16 март 2012.

  1. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Еве го мојот прибор за цртање. :)
    Имам мека гума, моливи Х2, ХБ2, Б, Б2, Б4, Б5, Б6, Б7 и Б8, гума од дипс енд стикс ( :lol: ) што многу ми помага во бришење на поситни делови, обична триаголнеста гума, оштрилка со жилети од горната и долната страна и принтер хартија.
    [​IMG]
    (немам работна соба, на кревет си ставам една даска и цртам. Полесно ми е зошто можам од сите страни со сите пози да цртам). :P :rofl:
     
    На WaffleGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Сте ја пробале техниката цртање со сува четка? Мене ми се гледа интересна и во скоро време ќе ја пробам. Само поквалитетни четки да купам. :?: Еве видео за таа техника:
    http://www.youtube.com/watch?v=mKn9BoH4FkU

    Исто така и оваа техника е јака:
    http://www.youtube.com/watch?v=N_zbcVs419E

    Имав порано жолто мастило, ама го потрошив... ајде, еден шопинг ќе направам некој ден. :D
     
  3. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Најчесто цртам на лист хартија и употребувам дрвени темперни и само молив најчесто а водени и мрсни ретко.И одсекогаш најмногу сум цртала цветови лица или модни креации.И многу внимавам на изборот на молив пошто повеќето време сенчам наместо да употребам боја,но ако случајно употребувам боја тогаш до мене обавезно има 10 различни четчиња по големина и сите ги употребувам.
    Ако сум нешто напната обично со боја шкртам по листот како ќе ми текне така а на крај секогаш ми испаѓа нешто што не сум очекувала,некоја ептен добра форма дури да кажам магична и пре убаво е. :D
     
  4. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    одамна веќе барам да најдам маслени бои, плтно итн. и овој твој пост ми помогна. е сега сакам да те прашам отприлика да ми кажеш колку се маслените бои, платното, маслото, терпентинот, четките....
    :)
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.199
    Пол:
    Женски
    Јас ги добив на подаρоκ, туби и не знам κолκу се паρи, уште тие ги тρошам.Мислам деκа се движат од 200 па нагоρе за туба, зависи од гρамажа нели.Четκите исто таκа зависат од маρκата исто ми се подаρоκ, но на нет видов деκа се многу сκапи таа маρκа, оκолу 500-1000 четκа, што ρеално е многу паρи за почетниκ, ќе најдеш поевтини, платната си ги спρемам сама, татκо ми ми пρави ρамκи и ми ги оптегнува платната, инаκу ленено е платното и ќе најдеш на пазаρ, па јас си ги спρемам со полиκолоρ, дρвофиκс и вода.Но исто тоа е сложена постапκа, таκа да за почетоκ κупи си готови.Теρпентинот е оκолу 200, а ленено масло оκолу 150, тоа може да ти послужи за добивање на сјајни нијанси.Пρодавница за ваκби ρаботи пишав κадњ има.
     
  6. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    blagodaram
    благодарам мноогу, доста ми помогна, а за платно веке во план ми беше готово да земам бидејки во периодов и баш немам време сама да си го спремам ;) :)
     
  7. Martingarrrix

    Martingarrrix Нов член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Moze da mi kazete koi se najdobri flomasteri i drveni boici za crtanje koja cena se i kade bi mozelo da gi najdam?????
     
  8. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.986
    Најдобри се Faber Castell, но солидни (и поефтини) се Koh-I-Noor.
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    бои за стакло - се разбира да не се мијат/бришат?

    Антолина,кажа акрилни :)
     
  10. umetnikot

    umetnikot Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Akrilnite ne se za na staklo, prasaj vo Kasver- C trgovskiot Skopjanka posle nova zeleznicka dolu vo podrumot
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. umetnikot

    umetnikot Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Kako nov clen na sajtov primetiv Tropix4e nacna tema.
    Gi imam probano a i seuste gi rabotam (vo zavisnost od potrebite) site tehniki i podlogi od oblasta na slikarstvoto, od moliv do zidno slikarstvo - freskopis.
    Sekoja tehnika si nosi svoja tezina no i svoja ubavina, potrebno e golema zelba i trud za da se postigne posakuvanata cel, sum go odbral realizmot kako granka vo slikarstvoto, sakam da slikam sé sto sozdala prirodata bidejki tuka nema lazenje, se e realno, se e vistinito. :)
     
  12. umetnikot

    umetnikot Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Dali ima nekoj koristeno Senelier masleni boi ?
     
  13. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
  14. umetnikot

    umetnikot Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Slikarski pribor, da, imaat se no ne se klasicna tuku on lajn prodavnica, od lani gi kontaktiram i se naogjaat so sediste vo Strumica koi sto ne stvaraat zaliha na roba tuku pravat spisok i vrsat naracka so dostava do doma, ako e narackata nad 3500 den. togas e besplatna se sto e pod taa suma za dostava se plakja 299 den.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    а каде во скопје можам да ги најдам?
     
  16. umetnikot

    umetnikot Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Koh-i-noor molivi, drveni boicki, i flomasteri mozat da se najdat vo knizarnicite na prosvetno delo, kaj raskrsnicata posle Rekord od leva strana dukjanite sto vodat kon Beko.
     
  17. ecka.da.wiz

    ecka.da.wiz Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    negde vo mk ima li nekoja podebela hartija?? od obicnite blokovi mn se tenki. baram ko za vodeni, oti nekogas mn kje stavam sloevi boja i hartijava za ushe eden sloj kje se skine, a vodeni ne se koristat na platno ; v ;
     
  18. umetnikot

    umetnikot Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Vo trgovskiot Skopjanka posle nova zeleznicka dolu po skalite, Kasver C , ima hartija vo tabaci so razlicna gramaza (debelina) ima i blokcinja A3 i A4 format od Fabriano, porano imaa i od Canson.
     
    На ecka.da.wiz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Дечки хелп. Другарка ми прави роденден и сакам да и купам боици, платно и сл. Црта инаку преубаво, и атеље си има на таван. Кажете ми каде во Скопје да најдам такви опреми и работи за цртање?
     
  20. umetnikot

    umetnikot Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Vo trgovskiot centar Skopjanka, posle nova zeleznicka dolu vo podrumot e Kasver C, ima sé.
    Na raskrsnicata kaj Grcka ambasada prodolzuvas pravo i vo zgradata vtor ili tret dukjan od desna strana e Auris, ima kvaliteten materijal.
     
    На LadyR му/ѝ се допаѓа ова.