1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за чистење кујни (шпорети), стакла, мебел и подови

Дискусија во 'Дом' започната од tallyweijl, 5 јуни 2011.

 1. tallyweijl

  tallyweijl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  35
  Кои средства ги користите за чистење по дома,за кујна,купатило,стакло итн. кои ги препорачувате,кои не ги препорачувате,дали ви мирисаат добро или не итн. еве јас на пример го користам пронто [​IMG] првиот на сликата и мириса пре преубаво но кога чистам стакла само ги размачкува и ги прави матни поради тоа што е пенест исто и кога чистам дрвени површини а пишува дека е сенаменски :^) дали јас правам нешто погрешно при чистењето со пронто или пронто не е добар за тие површини :?:

  пред некој ден го купив течниот пронто со прскалка [​IMG]
  за овој можам да кажам само пофални зборови чисти секакви површини,антистатичен само не мириса убаво ама ич

  за традиционалната политура :D [​IMG] ќе кажам само дека не можам да го поднесам нејзиниот мирис,може убаво чисти ама ја не ја можам, мајка ми ја користи и морав да искоментирам.

  друго за вц користам циф и за школката доместос,за кујна исто така циф. со што чистите вие?
   
 2. bubica13

  bubica13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  17
  Средства за чистење

  Значи целосно би се сложила за Пронто сенаменскиот , за стакло не го бидува , а најискрено ниту пак за дрвото , го купив пред месец дена , го користев неколку пати и не ми се допадна , мислев истото дали не знам да го употребувам , меѓутоа не е до нас до производот е... Инаку Пронто classic ми се допаѓа за дрвото за полирање , а и убаво мириса... Истата политура што ја користи мајка ти ја користам и јас со години и многу сум задоволна од неа , купив Пронто малку да сменам зошто многу сакам промени..Инаку за купатило со доместос првин сите елементи ги полевам оставам пола саат или саат....при што јако мириса па отварам сите прозорци и врати или излегувам надвор , па се плакнам и со цив и со вим и едно сунѓерче се тријам и на крај плакнам со чиста вода , ако е позапуштено па и речиси секогаш чистам со топла вода .Исто така многу ги сакам производите на Спин , посебно сретството за чистење подови и сјајот за садови...Многу сакам се да ми е чисто и средено , па средувам секогаш кога имам слободно време..и за виледа производите посебно крпите и сунѓерчето , садовите со радост ги мијам...Секое добро...
   
  На tallyweijl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  Средства за чистење

  ги користам и ок ми се :$ :$ :$
   
 4. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Средства за чистење

  Еве едно средство за чистење, можеби не е соодветна темава ама кој ќе прочита ќе му заврши работа ;) Пастата за заби е корисна за вадење на флеки од облеката и теписите, особено флеки од пенкало, односно мастило или од кармин.

  На облеката нанесете ја директно на флеката и силно протријте додека флеката не исчезне, а потоа исперете ја. Кај обоените ткаенини најсигурно е прво да пробате на дел кој нема да се гледа однадвор, бидејќи може да избледне бојата. Доколку флеката е на тепихот, нанесете паста и протријте со груба четка и веднаш исперете го местото.

  Пастата за заби чисти сè

  Пастата за заби може и да Ви заштеди пари за варосување. Ако децата со пастелни бои шарале по ѕидовите, нанесете малку паста на влажна крпа и со нежно триење избришете ги нивните „уметнички дела“.

  На железните површини може да се јави малку р’ѓа. Силициумот од пастата нежно ќе го исчисти. Пастата можете да ја нанесете и на хромираните делови во кујната и купатилото. Истријте и потоа исполирајте со мека крпа и тие ќе светнат.

  Доколку имате изгребени ЦД-а или ДВД дискови можете да се обидете да ги спасите така што нежно ќе ги протриете со паста за заби и ќе ги измиете. Ова не успева секогаш, но вреди да се проба.

  Гњурците честопати се служат со пастата за заби за да не им се замаглуваат маските и наочарите - доволно е малку да го протриете стаклото, а потоа добро да го измиете. Ов може да ги замени прилично скапите гелови за одмаглување, но внимавајте да не триете пресилно за да не ги изгребете стаклата и леќите. На истиот начин можете да го спречите и замаглувањето на заштитните наочари.

  Честото свиреше на клавирот може даостави траги на белите типки. Ислистете ги со четка и паста за заби, а потоа избришете ги со влажна крпа.
  Рацете убави како никогаш да не сте работеле

  Ќе се ослободите од мирисот на лук ако рацете ги протриете со паста за заби и потоа измиете. Малку паста на четката ќе ја тргне нечистотијата под ноктите, но и ќе ја исполира нивната површина и тие ќе бидат посјајни.
  Чисти сребро, уништува бисери

  Проѕирната паста за заби може да го замени гелот за коса бидејќи ги содржи истите состојки, а косата ќе ја држи поцврсто од било кој гел. Белата паста помага против акни и мозолчиња. Нанесете малку пред спиење и наутро ќе бидете среќни со резултатот.
  Чевли без гребаници

  Ставете малку паста на изгребаниот дел на кожните чевли и протријте со мека крпа, па потоа избришете со влажна. Триењето со паста за заби ќе ги исчисти и патиките и белите ѓонови.
   
  На Hortenzija, marchi-cool, Cinderella12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Средства за чистење

  Не дека сум некоја голема домаќинка, ама знам да помогнам во бришење прашина, стакло и околку чистењето во кујната.
  Од тие сите производи со кои што сум дошла во контакт, а богами и реакциите на мајка ми, можам да ги издвојам следниве:
  1. Циф со мирис на лимон. Го нема сменето воопшто. Навистина дејствува, средствово.
  [​IMG]

  2.Спин за стакло и Спин за садови. Навистина се ефикасни и убаво мирисаат.
  [​IMG]
  [​IMG]

  3.Domestos
  [​IMG]

  Според моето скромно искуство, можам да ги издвојам овие производи :D
   
  На Mika2903 и tallyweijl им се допаѓа ова.
 6. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Средства за чистење

  за чистење голем плус за арф абразивно сретство за чистење со микрогранули плаво бела амбалажа,ги острани и обели и најцрните врати што ги чистев.е сега сакам да прашам кое друго сретство да го земам за дезинфицирање и чистење на wc шољата освен доместосот,ги имам испробано сите врсти ама онака мислам дека е малку слаб и не е нешто кој знае колку ефикасен,кој има уботребувано авакс за тоалет или бреф?и какви се оние кесички за санитарии кои се истураат во канализација или шољата и кои ги чистеле одводните цевки од запушување и миризба,знае некој за какви кесички зборувам?и ве молам некоја препорака за сретсво за бришење стакло кое брише убаво а не замачкува само.
   
 7. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.831
  Пол:
  Женски
  Средства за чистење

  Domestos, Cif , Ajax тие :D
   
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Средства за чистење

  Со оглед на тоа дека јас сум дома задолжена за чистење и средување на купатилото - имам испробано милион средства. Јас сум таа што пазарува буквално се - од омекнувач и прашок, детергенти, средства за чистење, до сапунчиња за во веце шолја.
  Имав многу мака со чистење на санитариите бидејќи се плави и на нив се познава секоја капка. Прво ги чистев со универзално средство (секој ден!), ама потоа пробав со Avaks
  [​IMG]
  Многу ми е полесно бидејќи е со прскалка, па прво ќе напрскам и ќе оставам 5 мин. Потоа ќе исплавам и санитариите се гланц! И што е најважно - ги чистам еднаш неделно. Само што, морам да имам ставено маска на лице кога чистам со ова средство бидејќи изгледа внатре има некоја киселина која ми мава во грло и не можам да дишам!
  Веце шолјата ја чистам со солна киселина (прво ја вадам водата од неа, па потоа ја полнам со киселина и ја оставам 2 саати). И потоа целата сјае :)
  За мијалникот во кујна го користам универзалното средство за чистење Gloss.
  Исто и за теписи
  [​IMG]
  И за стакло, со прскалката
  [​IMG]
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Средства за чистење

  Сакам да ве прашам нешто дали има некој користено Ариел color во прашок како делува дали чисти а остава ли бели точки {траги}кажете ми ве молам сакам да си купам прашкаст прашок за шарени...
   

  Прикачени фајлови:

  • 000586.jpg
   000586.jpg
   Големина на фајлот:
   28,4 KB
   Прегледи:
   1.670
 10. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Средства за чистење

  Ке ми кажете ли дали имате користено ?
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.878
  Допаѓања:
  198.175
  Пол:
  Женски
  Средства за чистење


  Не остава бели траги, добар е, иако јас преферирам течни детергенти за обоени алишта. Мајка ми го користи Ариел и за бели и за обоени алишта и е многу, многу задоволна.
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Средства за чистење

  Имам све и свашта пробувано од радозналост и денес се сведе на ова-
  -за перење - бели алишта Ариел, обоени течен Персил колор
  -купатило - Доместос, Циф и тук и тамо на одводот во када сипувам Мистер мускуло поради влакната од коса да не ми направат некоја беља и за каменац Арис
  -миење садови - сјај за садови Мер најубава пена ми прави
  -паркет - Ајакс, или оној Вингс со пингвин на слика
  -стакло - земам еден концентрат бугарски и во една прскалка растворам едно капаче, незнам како се вика
  -кожа и кожна галантерија - од линија на Пронто со база на пчелин восок и мед, убав мирис има добро чисти а по некогаш кога немам ништо добро ми заврши работа и млеко за тело бекутан или било кое кое го имам по дома само да е помрсничко
  И за се и сешто и така набрзина да не си ја заборавам магичната крпа на Ројал, фантастична ми е
   
  На Јоана, joy1, tallyweijl и 2 други им се допаѓа ова.
 13. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Средства за чистење

  Оној ариел класичниот со планината и ариел со ленор тие избледуваат не сум ставала од тие на шарени само на бели алишта а овој не сум го употребувал
   
 14. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  2.352
  Средства за чистење

  Јас го користев ариел за шарени алишта и беше ок, не оставаше бело на алиштата. Сега го користам ариел во коцкички што е и сум многу задоволна :)
   
 15. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.695
  Допаѓања:
  130.075
  Средства за чистење

  WC школка чистам со WCnet, само не со оној што белее, зошто еднаш ќе умрев. Не можам да трпам секакви мириси, па овој ми е најприфатлив. На пример Доместос никако не можам да го поднесам, ме гуши.
  Остатокот од тоалетот го чистам со AJAX против бигор, од тој зелениот. Пулирапид знам дека многу добро чисти, ама јас не можам да го поднесам мирисот.
  Мистер мускуло е неизбежен детал во мојот тоалет - така е кога мојата коса е секаде освен на мојата глава.
  Жената што чисти ми бара и солна кислина. Веројатно во wc школка ја става, не знам.

  За стакло користам што ми дојде при рака. Сега мислам дека имам глос или такво нешто - се трудам да користам македонски производи - барем тие што се ок.

  Плочките во кујна и ходник ги чистам со некое универзално средство со мирис на лаванда, ми се чини и тоа AJAX беше. Овие до душа ги менувам со различни цветни мириси.

  Подовите ги чистам со емсал или пронто за паркет, не од тие погустите за полирање, туку од тие најтечните што се раствораат во вода. Не можам да полирам зошто на мојот сопруг му пречел мирисот.

  Садови миев со глос, ама жената што ги чува децата ми се пожали дека и пречело нешто, па сега купувам каков стигнам, само да е со балзам. Ми се чини мер дека имам моментално.

  Многу сакам да ги сменам прашоците за машината за садови. Ми сметаат калгонит што се грчки, финиш исто така, а други ретко наоѓам. Не ми текнува во Кам да отидам, таму има некои германски. Инаку имав земено и македонски, ама средтсвото за плакнење правеше многу пена, и ми излегуваше од машината :)

  Преам алишта со персил, а од омекнувачи долго време го користев црниот ленор, ама откако почнав по диети си купив еден со мирис на чоколада и ванила, само не се сеќавам дали беше орнел или силан. Имам потреба куќата на чоколада да ми мириса, па ова е некое компромисно решение :D
   
  На tallyweijl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.556
  Допаѓања:
  250.101
  Пол:
  Женски
  Средства за чистење

  Да одиш до КАМ :!: многу се поефтини таблетите за машина за садови а се сосема ок јас не гледам некоја разлика од калгонит ;)
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 17. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Средства за чистење

  Сакам да те питам нешто дали алиштата избледеваат од ариел колор или е подобро да си го користам нила црната ))))
   
 18. myst

  myst Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  36
  Средства за чистење

  За купатило користам или Доместос или ВЦ Нет, било кој мирис, битно ми е да дезинфицирам убаво.
  За када, плочки, мијалници Арф или Циф, најубаво ми чистат.
  За џогирање подови Ајакс или едно ново сега имам Спин се вика, ама мириса одвратно, едвај чекам да се потроши. За стакло едно евтино средтво Авакс со пумпица е, па кога ке ми се потроши тоа, си го полнам шишето со обична вода, и еве веќе неколку месеци немам купено ново.
  Сјај имам еден од 50 ден. литарски е се вика Скала, ич не го сакам не ми пушта пена убаво, ама маж ми таков ми купува. Јас лично го сакам Феја сјајот.
   
 19. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  2.352
  Средства за чистење

  Извини за доцниот одговор сега го видов. Алиштата барем до сега не избледеле. Јас сум задоволна дури не мора да ставаш омекшивач убаво мирисаат. Нила не сум користела и не знам да ти кажам.
   
 20. filli

  filli Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  4
  Средства за чистење

  Ке го испробам ариел колор, а каков детергент употребувас за шарени кој ке ми го препорачаш сакам да чисти фала :) :) :) :) :)