1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за чистење кујни (шпорети), стакла, мебел и подови

Дискусија во 'Дом' започната од tallyweijl, 5 јуни 2011.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Ние кога го реновиравме станот мајсторите направија неколку флеки по штотуку кречениот ѕид :@ па требаше да кречиме оптоново :o маж ми зема шмиргла најобична и на тоа место го ишмиргла ѕидот, значи само каде што е флеката..ништо не остана а на ѕидот како да немало ништо (зборам за бел ѕид, за друга боја незнам, не губиш ништо ако пробаш) :)
    Инаку ги користам Глос марамиците за чистење на секакви површини..санитерија, плочки, батериите..лесни за употреба, а плус и антибактериски се..не ги менувам за ништо :inlove:
    [​IMG]
    за wc школката користам доместос но некако не ми прави кејф :^)
    арф, феа за садови, орнел жолт преубаво мириса, моментално прашак биоактив но не сум задоволна (незнам дали е до прашакот или не, но место да белее еден чаршав ми посиве :o а само бели алишта перев не да речеш нешто др пуштило боја, и сега незнам што да му правам се мислам да земам вениш за бели алишта да пробам или..предлог?
    А за шарени мајка ми користи најобичен течен сапун :lol: покрај тоа што е поевтино решение нема никаква разлика со перењето со течен детергет, па ќе пробам и јас :wasntme:

    А со каква крпа чистите санитерии, мојава ми остава мали влакненца а дека нели бело лабавото све се гледа :@
     
  2. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Домачици со што ги чистите плотните на шпорињата? Нам ни е ново искуство да имаме плотна па денес се врткав по маркетот, се мислев и на крај го најдов ова средство. Ќе замолам некоја поискусна да ми каже како се чистат? :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • vitroclen.jpg
      vitroclen.jpg
      Големина на фајлот:
      103 KB
      Прегледи:
      512
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Jas so moeto novo okritie :D plotnata ja iscistiv so sjaj za sadovi i oobicno sungjerce za sadovi so grubata strana...site mrsni damki izlegoa..ogledalo e
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    За плотната користам Авакс и Фрош комбинирано, и како ново станува после чистење :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 08031229l.gif
      08031229l.gif
      Големина на фајлот:
      63 KB
      Прегледи:
      453
    • protiv_bigor.png
      protiv_bigor.png
      Големина на фајлот:
      17,1 KB
      Прегледи:
      451
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јeny баш денес го купив истово средство, ама со прскалче напред. Да ти кажам скапичко ми се виде околу 170-180 ден 250 мл. Ама нешто не сум баш задоволна од него. Незнам дали е до него дали јас незнаев баш како треба. Напрскав, и со влажно сунѓерче протрљав и прљавото од искапена вода и искапен зејтин не искачаше баш. Односно кога ја чистев со сунѓерче и обичен сјај некако полесно искачаа флеките.
     
  6. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истото со прскалка, плотната светнува ама остануваат како флеки, тие се чистеле со специјална шпакла за плотни, ја имало во Нептун порано, сега барав ја немаат.
     
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.706
    Пол:
    Женски
    Некое добро средство за чистење на славини (така мислам дека се вика )?
     
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на чешмите јас ги чистам исклучиво со алкохолен оцет. Бев и предупредена од продавачката од фриго шоп кога ги купував да не експериментирам многу со хемиски средства да не ги оштетам и дека оцетот си ја завршува работата. И навистина испадна дека оцет го користам скоро за се во кујна и купатило и си брка работа.
     
    На pikolino и Emotional123 им се допаѓа ова.
  9. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Денес имав гостинче му дадов мрсни боички ама на место на тетратката тој шарал по вратата од мојата соба :worried: пробав да го исчистам со сјај ама ме успеа. Инаку вратат е бела, а боичката плава
    Некое средство, нешто, што и да е? со што можам да го исчистам?
     
  10. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Со што да ја исчистам гарнетурата за седење? Не кожна туку од материјал?
    Си ја барам си ја плачам кожната ама ако за ум ми е :@
     
  11. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Ставаш само бел алкохолен оцет на крпа и директно ги поминуваш чешмите, така?
     
  12. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Да, си имам ставено алкохолен оцет во едно шише со прскалка (испразнето шише од средство за чистење на стакла), ќе напрскам и ќе потрљам со крпче.
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Домакинки, плис кажете како ги чистите шпоретите со стаклена/керамичка плотна? Ми е страв да користам абразивно средство, да не го изгребам. Значи зборува за оние што имаат црна стаклена површина горе кај ринглите. Фала :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас користам 2 средства. Едното е на др бекман (180 мкд во дм). Скоро за промена купив циф специјален за вакви површини. И двете се добри.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.609
    Фрош, плаво шишенце е , околу 100 денари. Ставаш на шпоретот, стои 5 минути, бришеш и свети. Ако е загорено малце мрсно, протриј, и се е сјајно :)
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас од ова ич не сум задоволна. Ич не ми чисти.
     
  17. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Се колнев во Cif како најдобро абразивно средство за чистење, но многу ја оштетува кожата на рацете! Без оглед на ракавиците, доаѓа во контакт и прави бељи. :swear: Ама SwanMay има нов трик! ;) Едноставно е, се прави "паста" од детергент за перење садови и сода бикарбона. Се чисти исто како со Cif, а неверојатно лесно ги отстранува дамките, посебно оние масните. Поен плус е тоа што лесно се испира, не треба 100 пати да се пребришува. Почнав да ја користам во кујната и во бањата. Супер е и топло ја препорачувам. :nod:
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Фала ви, женски. Јас пробав вчера, со сода и со топла вода со сјај, а се исчисти, само многу малтретирање е :D Не сум видела до сега средство специјално за таква површина, ама сега кога знам дека има, ќе побарам. Фала ви уте еднаш :*
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Има, Vitroclen се вика, специјално е за керамички плотни, и плус треба да имаш специјално ноже/шпатула за чистење што доаѓа во комплет со плотната. Иначе, јас се крстам во паста од сода и оцет како универзално средство за чистење и одмастување.
     
    На jacqueline.s и SwanMay им се допаѓа ова.
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Здраво, камин со што чистите, на плочата и вратничката имам линии од крпа со вода или сува крпа.Не се чисти ич.??помош.