1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за чистење кујни (шпорети), стакла, мебел и подови

Дискусија во 'Дом' започната од tallyweijl, 5 јуни 2011.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    На керамичка го користев, ама го оставив да делува помалку од 10 минути, ми беше страв. Супер се исчисти, немаше никаква штета.
     
    На Bozica1980 и ЈеленаЏиш им се допаѓа ова.
  2. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Кај мајка ми и кај свеки фурните се обични и чистат со што ќе им падне при рака.
    А јас се селам уште малку насамо со мм и си купивме нови апарати, и само читам упатства за употреба, упатства за прва употреба, да не го направиме она македонското - читаш упатство откако ќе сјебеш нешто :rofl:

    И таму вика за керамичка внатрешност, со вода и сапун, исплакнето и исушено со сува крпа.
     
    На Bozica1980 и LivingGlam им се допаѓа ова.
  3. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Фала за предупредување, така ќе направам нареден пат. А читав и јас упатства, ама кој да ги памети. :D
     
    На Bozica1980 и ЈеленаЏиш им се допаѓа ова.
  4. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Во купатилото туш кабината од стакло со што ја чистите? Пробав со средство за стакло но не се чисти баш како мрсно е и има флеки како течела водата. Да препорачате некое средтсво што ќе го среди тоа оти многу ме нервира. Фала
     
  5. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Ете уште една примена на Арис.
    Туш кабината е турска, со некое безвезно стакло, а водата во Бт тврда со бигор, леле мори мајко.
    И не се чисти никако и еден ден испрскав со Арис, чекав 15 минути и со сунгер истрив и излезе.
    Само, заштити се да не го вдишуваш.
     
    На victoria, Acka22 и Верче4 им се допаѓа ова.
  6. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Фала многу ќе пробам обавезно. Точно дека водата е никаква во бт затоа имаме проблем, се надевам ќе се среди со Арис.
     
    На ЈеленаЏиш му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Со жица и врел оцет или со средството против бигор од ДМ.
    [​IMG]
     
    На Acka22, nadelinka, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Акo вoдaтa вo Бт е тврдa, штo дa речиме ние вo другите грaдoви... јaс кoлку штo знaм и кoлку штo сум искусилa, имaте приличнo мекa вoдa.
    Зa стaклa oд туш кaбини, сaмo aлкoхoлен oцет и пребришувaње oдмa пoсле секoе кoристење нa туш кaбинaтa.
    Спoред мене, туш кaбинaтa е нaјлoшa инвестицијa, никaкo не мoжaм сaглaм дa јa исчистaм. Стaклoтo ми е нaјмaл прoблем, пoвеќе ме нервирaaт спoјките кaде штo е лепенo сo силикoн, тoј пoцрнувa oд влaгaтa и сo ништo не се чисти. Немa чaре oсвен менувaње нa силикoнoт, секoј месец. Ај штo сегa имa некoј прoблем, тече Бoг знaе oд кaде, пa зaтoa решивме летoвo дa се oслoбoдиме oд туш кaбинaтa и дa видиме рaaт.
    А зa шпoретите, секoе средствo пoсле oдреденo време гo oштетувa, oсoбенo рерните. Пaстa oд сoдa и oцет е oдличнa oпцијa зa секoј дел oд шпoретoт. А зa ѕидните плoчки, јaс ги кoристaм мaрaмиците oд ДМ штo се зa пoдни плoчки, бришaм oдмa пoсле гoтвење.
     
    На victoria и poenta им се допаѓа ова.
  9. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    хелпп нова сум во домаќинството :Dдај кажете ми како да а исчистам керамичката плотна малце ја залепив со крпа валјда или од супата капна ... користам витро и мека влажна крпа али неќе сега да исчисте :doh:
     
  10. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, ај да ве прашам нешто.

    Имам плотна со рамни рингли, и после секое готвење ја пребришувам, ама сепак остануваат некои флеки. Со што можам да ги исчистам убаво?

    И фугите на плочките се прскаат при готвењето, пробав со сода и топла вода, ама не се исчистија. Совет?
     
  11. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Со што да исчистам силикон? Кога ја местеше мајсторот туш кабината ја извалка на краевите...
    Исто и стаклото во кујната е извалкано од лепак каде што држеле со рацете. Не знам што да правам особено за ова во кујнава, обично средство за стакло не помага.
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Јас ги менувам оти еден ист детергент ми досадува.
    Моментално со Циф ги чистам и плотната и плочките околу. Претходно имав едно на распрскување, и од него бев задоволна.
    Ни кога триеш со жичка не излегува?
    Мојот е прилично нов, но гледам кај мајка ми со тек на време си останува по некоја флека. Што претпоставувам и нормално е.
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    20170527_122835.jpg Ова е моето средство за чистење рерна (откако готвам за малата внатре не користам арис и сл.)
    Користам кора од цеден портокал, која ја ставам во тегла како на сликата ...заливам со најобичен оцет и оставам да отстои преку ноќ. Утредента го прецедувам и додадав 4 лажици сода , потоа го префрлам во шише со прскалка и така чистам .
    Се надевам ќе ви е од помош и нема да штети и мириса храната :)
     
    На ines.h, rainbowec, Asja и 6 други им се допаѓа ова.
  14. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    plehot go cistev so cungerce i sjaj malku i posle so mokra krpa pa so suva,i se mi se zamacka.Nov mi e,sega so sto da go cistam??
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_7831.PNG
      IMG_7831.PNG
      Големина на фајлот:
      367,5 KB
      Прегледи:
      8
  15. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Ламинатот со што го чистите..?
     
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Со средства за ламинат, ајакс, пронто и сл.
    Или со универзални средства.
    А понекогаш со алкохолен оцет и малку вода, заради дезинфекција.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Сакам да го исчистам душекот од спална ама незнам со што некое средство да ми препорачате ???
     
  18. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Пробај со сода да го испрашиш и да отстои неколку часа, после помини со правосмукалка. Содата е добра и за мирис, прашина и "убивање" на микроорганизми.
     
  19. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.999
    Допаѓања:
    22.514
    Пол:
    Машки
    Мајка ми купила некое повеќенаменско средство за чистење на акција, ABC мислам се вика и вчера решив да го исчистам вц-то, иако сум машко сакам да ми е чисто дома. И ај си реков ќе го пробам.. ја чистев кадата, плочките, сѐ исчистив со него и добро чисти, ама има еден одвратен отровен мирис неподнослив и мноогу јак. Додека чистев отрпнав и не го осеќав толку али коа завршив и излегов, да не претерам ама едно саат ипол не осеќав никаков мирис со носот, цело време го осеќав средството кога и да вдишев (иако бев кај мене у соба)
    Има ли некое средство да и кажам да го купи шо барем не смрди толку?
     
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    За да го избегнеш непријатниот мирис од средства за хигиена најдобро е сам да си подготвиш раствор од топла вода, сода бикарбона и алкохолен оцет. Сите состојки стави ги во еден сад што ќе го користиш само за таа намена. И бањата ќе биде чиста, а и ти нема да се соочуваш со такви проблеми.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.