1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за чистење на тоалетот (кади, плочки, мијалници)

Дискусија во 'Дом' започната од mackice, 14 април 2011.

  1. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Средство за чистење кади

    Јас користам само мр.мусцуло или доместос
     
  2. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Средство за чистење кади

    јас Арф портокаловиот,супер е
     
  3. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Средство за чистење кади

    Мајка ми го користи пилирапидот и задоволна е, а и купатилото сјае
    [​IMG]
     
  4. n.a.k.e

    n.a.k.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    7
    Средство за чистење кади

    ima razлицни средства за тоа....повеке знам дека и со доместос се цисте убаво
     
  5. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    Средство за чистење кади

    и јас када, шоља, мијалник чистам со доместос, мајка ми за кадата вели дека не било убаво со доместос, штетно било за нозете после кога ке се газнело :worried: а некако највише му верувам
     
  6. mari77

    mari77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Средство за чистење кади

    cif ultra white во сино шише :o одличен е
     
  7. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Средство за чистење кади

    [​IMG]

    Мајка ми чисти со овој АРФ и кадата свети а плус и дава свеж мирис.
     
  8. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Средство за чистење кади

    јас кадата ја чистам со циф или арф, шолјата со доместос и плошките со ајакс за подови ама ако сакаш да отстраниш некои тешки дамки или да избелиш, пробај со варикина
     
  9. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Средство за чистење кади

    Мене Пулирапид ми е незаменлив за чистење на санитариите. Имам навика да претурам во шишенце со прскалка, бидејќи така ем помалку трошам, ем побрзо се чисти. Испрскај, пребриши со сунгерче и готово. Нас дома санитариите ни се темно плави, и на нив се познава секоја дамка. А со Пулирапидот не само што се вади и каменец, туку и подолго останува чисто.
    [​IMG]
     
  10. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Средство за чистење кади

    Не е скапо а одлично чисти...[​IMG]
     
  11. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Средство за чистење кади

    гази со влечки ;)
     
  12. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Средство за чистење кади

    Јас кадата ја чистам само со природни производи :) . Прво се прска оцет (бел, 9%), потоа одозгора се попрскува со сода бикарбона и се остава малку. Ќе почне да пени и да шушти комбинацијава, ама тоа е финтата. После малку со сунѓерче, плакнење и-готово! Истово го применувам и за славините (светат ѓоа нови :D ) и за чешмите. Поевтино и поздраво-нема. А ако го прочитате составот на Пулирапид на пр. ќе видите дека во него има оцет+ некои хемикалии. А оцетов и содава се употребуваат и во исхраната на луѓето, не може да биде поприродно средството.
     
  13. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)

    Купивме нова када со хидромасажери која од стоење на сонце во продавницата пожолтила за нијанса-две. Како можам да ја обелам кадата? Со хемикалии или природни средства, не е важно...? И дали средството ќе влијае негативно на хидромасажерите внатре и дали може да го оштети емајлот на кадата?
     
  14. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)

    Јас чистев со доместос, ама пред некој месец мала криза, па зедов од тој од екстра тинекс производите.
    Дупло поефтин и супер чисти.

    Ако го чистиш редовно вецето, да речеме секој втор ден, нема потреба од многу триење и скапи средства.
    Само колку да ги исчисти бактериите, да светне, и да замириса. :wasntme:
    Е многу сакам коа си го чистам вецето бе. :wasntme: И секогаш си е чистичко.
    Најубаво е чувството ко ќе завршиш со чистење, абе убо ми е на душата, чисто и сјајно купатило, мерак ми е да го гледам :sun: :D
    Најмногу шо ме нервира, кога ќе отидам негде и глеаш вецето катастрофа, во мијалникот влакништа од бричено, коси испопаѓани, мислиш мајмуни шетале. |( Се гледа бе и по тоа каква жена си, жими се. |(
    Малку забегав. :D
     
    На JuLleE, Trendafilka, stilas7 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)

    Ми се допаѓа начинот на чистење на природна база, но дали откако ќе исчистиш со оцетот останува мирисот и колку време?
     
  16. Love.love

    Love.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    1
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)

    да и јас сум заентересирана за оваа чистејне после кадата изгледа мириса на лошо :P :P .
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)

    во шишенцето со
    Мирисот на оцет веднаш го снемува. Ако некој е толку осетлив :) во шишенцето со оцет (јас го ставам во шишенце со прскалка) може да си стави неколку капки етерично масло (се купува во аптека, изберете по сопствен вкус, за дезинфекција е добро од чајно дрво, можете и еукалиптус или било какво друго) и испркајте ја кадата, тушот, мијалникот, чешмата и од горе испрскајте убаво со сода. Ќе се изненадите, јас се изненадив колку е ефикасно. И рерната ја исчистив со оцет и сода, неверојатно како светнаа и решетките и се. И кујната сега ја чистам со тоа. Лудница е :)
     
    На miss.b, Shana и Chupe им се допаѓа ова.
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)


    Прво види дали стварно кадата е емајлирана (дали е од метал со емајл како што беа порано пред 20 год.).
    Денешниве кади се од некоја пластика која ако не се одржува често лесно пожолтуваат.
    На старите кади им беше доволно само да ги поминеш со Доместос, постојат 5 мин и блескаат како снег или некое др. средство (за целосна дезинфекција солна киселина, варикина), а денешните кади се жив удав. Финта е што тоа не е надворешен слој кој може да се истрие туку впиено е внатре во пластиката.
    Појма немам што техника се хидромасажерите али сигурно се од некој метал, а метал не се така лесно уништува освен што бигорот од водата го убива -запекнува.
    Пробај со Доместос, Варикина-снежник, мешавина од оцет и сода бикарбона.
    А зошто сте купиле таква када, за ваши пари ќе си купите што ви одговара.
     
  19. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)

    Славица, грешка моја. Овие не се емајл, во право си, од пластика се. Е сега таму не ја заприметив дека е пожолтена кога ја купувавме, не е некако впечатливо али дома кога ја донесовме се гледа разлика мала според другите елементи во бањата.
    Купивме џакузи пошо сакам лежење, купки, уживање... а имам и туш кабина па ова е купено плус, баш за уживање.
    Оваа е од луксор купена ко демек поквалитетна а не кинеска, ако има нешто демек разлика во матријалот па се лажам дека ќе ја подизбелам. Се мислам со хидроген 3% да пробам, не знам дали ќе ја оштети нешто...

    Не знам дали може да се обели, ако не здравје, не ми смета толку, битно да е чиста и дезинфицирана.
     
  20. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Средства за чистење на тоаелтот(кади, плочки, мијалници)

    Нела и јас имам од "Луксор" када и не се лажи да ја чистиш со киселини оти ќе го уништиш горниот заштитен слој. Можеш со Ајакс, Спид или некои од иста марка универзални средства кои не се толку силни. Плус инфо бојата од пластиката не можеш да ја извадиш. Најверојатно кога ја лиеле заборавиле да стават УВ заштита во пластиката.

    Ќе заборавев да пишам. На еден форум прочитав дека раствор од вода и варикина во сооднос 60-40 бил добар за чистење мувла од фугата на плочките. Ениуан????