1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за чистење на тоалетот (кади, плочки, мијалници)

Дискусија во 'Дом' започната од mackice, 14 април 2011.

  1. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Предлог за некое средство за чистење када и мијалник ,со распрскувач?
     
  2. danika

    danika Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски

    И јас имам чуено дека убаво се чисти бањата со киселина и сода бикарбона,но немам пробано досега. А нели може тоа да се измеша во распрскувач (мислам киселината 9% и содата) па потоа да се употреби за чистење како средствата што се со распрскувачи?
    Инаку јас чистам со циф и глосс за вц-шољата,доместос исто така баталив многу јако е не се поднесува.
    Бањата сакам да ми е секогаш средена и чиста и убаво напиша погоре некоја феминка-кога ќе видам некаде несредена,неисчистена бања ми се гади и доволно ми зборува тоа за домакинката.
     
  3. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски

    Морам и јас да го пофалам :clap: Навистина добро чисти, ја прскам решетката од скарата ја оставам да отстои едно 10 минути, ја плакнам со вода и нечистотијата сама паѓа.Идеално е за чистење на се,од шпорет до тоалет, и плочките во дворот.

    Инаку тоалетот освен со ова го чистам со доместос ( wc школката поточно ) со Снежето - избелувачот :lol: и Доместос :) Задоволна сум од нив.Инаку за Снежето можеби чудно ви падна, го мешам со сода бикарбона и плочките светат, ама бели се моите.Незнам на што ќе личи кога би биле во боја.
     
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас да си кажам дека воопшто не сум задоволна од овој Пулирапид :Down:
    [​IMG]

    Ја пратив сестра ми во продавница да купи, ама бидејќи го немало овој кој вообичаено го користиме...
    [​IMG]
    ... го купила тој со амонијак.

    Супер, си реков, сигурно е појак од овој претходниов штом е со амонијак.
    Башка позади на упатството пишуваше да се раствара.

    Како прво - премногу јако мириса. Ме отру! Не можев да дишам, почнав многу да кашлам!
    Освен тоа, миризбата после многу тешко се отстранува. Разотворив прозорци, пуштив фрешери во секој штекер, ама мирисаше цела куќа! Едвај некако излуфтиравме.
    Второ, воопшто не чисти каменец како претходниот. Пробав да го ставам и растворен и нерастворен, не бре брате - не чисти! Претходниот дури имаше дејство како солна киселина - штом го ставиш, почнуваше да врие таму кај што има каменец и други флеки. За минута санитариите и чешмите светнуваа.

    Овој со амонијак за ништо не го бива...
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anelej

    anelej Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    плочките во купатило ни се сјајни,.... подните се кафени, ама колку и да ги чистам тие изгледаат како масни и флекави с :@ ретство за чистење АЈАКС Љиљаковиот.....има ли некој ЧАРЕ :emo:
     
  6. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Ми треба средство за чистење на мијалникот во тоалетот. До сега користев Easy bathroom cleaner ама сакам да го заменам. Ми треба совет.
     

    Прикачени фајлови:

    • default.jpeg
      default.jpeg
      Големина на фајлот:
      4,1 KB
      Прегледи:
      596
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.958
    Пол:
    Женски
    Па не се исти, сосема им е различна намената, првиот е дезинфициенс, а вториот средство за вадење бигор ;)
     
  8. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Веце шољата ја чистам со Доместос,а другата санитарија и плочките со Арис.Сега прочитав за оцетот и содата и нареден пат баш ќе пробам...
     
  9. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Доместос, Авакс и Арф, најчесто тие ги купуваме.
     
  10. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    најчесто купувам доместос и полирапид, ама баш ќе пробам и со нешто природно, само да за не ја дишам тоа хемикалијата додека чистам. Прочитав погоре за оцет и сода бикарбона.
     
  11. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Домаќинки, да ми препорачате некое добро средство за одзатнување мијалници? :?:
    Го пробав Gloss на Алкалоид, ама некако не сум задоволна...
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.666
    Пол:
    Женски
    Aна, пробај да го најдеш Цевомил.
    Ние постојано го користиме откако се преселивме во стан, зашто нели, поризично е ако се затнат цевите, а верувај многу често се случува, без разлика дали е предизвикано од наше или невнимание на соседите.
    Средството одлично си ја врши работата за релативно кратко време.
    Мислам дека моите го набавуваат од Тинекс, ама цената не ја знам. :)
     
    На cresa-jagoda и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  13. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Има едно како гранули, во мала кесичка, леле ич не ми текнува на името. Го земав од Мај Маркет за 46 денари. Заврши работа.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    јас ги користев тие кесицки и сум презадоволна има и за топла и за со ладн авода :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Aylin123

    Aylin123 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    20
    Пробај Цевомил, 50 денари е некаде, многу ефтино, но јас сум го пробала и беше ефикассно. Исто така имам пробано и од тие Мр. Мускуло и тие се ефикасни, но поскапи. Пробај Цевомил
     
    На cresa-jagoda и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.958
    Пол:
    Женски
    Само оцет и сода бикарбона - супер чисти, мирисот брзо се ветрее и не се вдишуваат опасни хемикалии... после си поминувам со парочистач и сè свети :) сите хемикалии ги фрлив, само ако има потреба користам средство за одводи. И јас препорачувам Цевомил инаку :)
     
    На cresa-jagoda, Ariel и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  17. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не ја заборавајте и смесата на хидроген пероксид со сода :!: таа па ич нема мирис :lol:
    Ако сакате некако да ви мириса, на сунѓерчето ставете неколку капки етерично масло и готовоооо :wasntme:
     
    На trendafilka2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Ние со Wc net bleach
    [​IMG]
    чистиме и када и шоља, веднаш чисти и остава се бело ама миризбата е отров, јас се угушив еднаш чистејќи, премногу е јако :worried:
     
    На BettyBoop25 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BettyBoop25

    BettyBoop25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    1.107
    Јас со WC NET го чистам вецето и гледам има ефект многу ми се допаѓа како чисти. Користев доместос, но од него многу се гушев ми сметаше многу и на очите и главата многу ме болеше од доместос. Па реков морам нешто друго да сменам и со мм бевме во City mall во Carrefour и гледам на акицја овие три беа за 220 денари така нешто беше па реков да земам да пробам. Многу убаво мириса едното е Lavanda, другиот е Mountain fresh а третиот е Ocean fresh, уффф овој со океан прв зедов да го користам преубаво мириса вецето и чисти многу убаво.
    [​IMG]
     
  20. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    ДОМЕСТОС има јак мирис ама и Најубави Чисти цело WC ми свети со доместос