1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средство против крварење на непцата на забите

Дискусија во 'Лице' започната од Cvet1, 19 јануари 2011.

  1. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    Јас имав парадентоза и пиев Ровамицин.Сепак прашај си го стоматологот, тој најдобро знае! :)
     
  2. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Мислам дека паста некоја не би ти завршила многу работа според мене наутро и навечер миј ги забите и 2 до 3 пати во денот плакни ја устат со чај од камилица бидејки камилицата има смирувачко дејство и секако консултација со стоматолог тој најдобро знае што е и како е
     
  3. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    И јас го имам истиот проблем и користам Lakalut Activ паста за заби и Gingival гел , и многу помага ! Овие ми ги препиша мојот стоматолог. Пробај,ќе ти помогне :)
     
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Прво чистење на забен камен, а потоа еден месец третман со Лакалут Актив, зошто џабе би било користење на Лакалут доколку има камен под непцата, нема основа како да се залечи самото место.
     
  5. Heidy

    Heidy Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    хидроген не ти е трајно решение,само може да ти смири крварерње моментално, иди си на стоматолог убаво да ти ги исчетка забите,камен да ти извади и џебови ако имаш да ти исчисти, и дома ти поубаво ке си четкаш и конец обавезно
     
  6. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Тријте ги непцата со јаболко, и јадете јаболко често.
     
  7. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    И плакнењето со чај од жалфија исто така помага, само да се плукне после, затоа што жалфијата колку што е добра за едно лоша е за друго.
     
  8. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Прополис. Многу помогнува, а е природно. :)
    Ги пожолтува забите во моментот, но за кратко се губи бојата.
     
  9. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    LACALUT sensitive
    [​IMG]
    пред еден месец случајно земав Лакалут и оттогаш не сум забележала крварење, а претходно на секое миење имаше.
     
    На maca22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lady.Luck

    Lady.Luck Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    lacalut active паста за заби и течност за испирање на уста... препорачано од стоматолог, ја намалува чувствителноста и воспаленоста на непцата а асо тоа го запира и крварењето... супер се..
     
  11. Palchica

    Palchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    90
    Многу, многу, многу витамин Ц, четкање на забите 2 пати на ден, земи забен конец но многу внимателно со него, евентуално пробај гаргара со Бетадин (раствор) и сепак посоветувај се и со 1-2 други стоматолози (лично мене не ми се допаѓа изјавата „нормално е да крварат непцата“)
     
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Јас имав ваков проблем. Бидејќи имав збиени заби (уште ми стојат сите 4 умници :rock: ) немаше можност да се исчеткаат убаво, ниту пак конец помагаше. Бев на пат кон парадонтоза, но проблемот го решив со протеза, извадив 3 непотребни заби :o и откако ја ставив проблемот го снема. По препорака на мојот стоматолог забите почнав да ги мијам со colgate herbal и оттогаш непцата ми крварат само ако ептен притиснам силно кога ги четкам.
     
  13. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    и мене често ми крвареа немцата при миење на забите па последнава цела година.зборам за предните заби на долната вилица.иако имам забен камен и си мислев до тоа дека е.одлучив да одам на чистње за забниот камен.но вчера купив паста за заби АСТЕРА ПРОПОЛИС ГОЛД со мед.уште со првото миење на забите со пастава крваренјето престана а со тоа и лошиот здв.па пробајте.
     
    На IChika му/ѝ се допаѓа ова.
  14. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Јас пак по препорака на стоматолог користам лакалут актив паста и раствор. Сепак слушнав дека крварењето на непцата не било толку лошо бидејќи така „дишеле“ непцата и не требало тоа да не загрижува.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lolitoo

    lolitoo Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    327
    Пол:
    Женски
    Новата паста на Colgate за немца. 8)
     
  16. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Оди редовно на забар да ти ги исчисти забите од каменец и користи конец за чистење на забите од време на време. И јас го имав истиот проблем и ја користев пастата на paradontax. Малце е поскапа од обичните пасти за заби, и има солен вкус, ама како ја користиш така се повеќе се навикнуваш на нејзе и воопшто не смета. Едно тубиче мене ми беше доволно за да ми ги среди непцата :D

    [​IMG]

    неможам да се сетам 100% ама се мислам дека ја користев зелената :)
     
    На kz1010 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Многу ми крвареа непцата, па по препорка на забарот мој си ја купив пастата за заби Parodontax со fluoride наменета за да спреччи крварење на непцата. Ја користам негде два меца, резултати имаше уште одма, сега воопшто не ми крварат немцата на секое миење. Цената е негде околу 200 денари +/- ја купив од аптека.

    [​IMG]
     
  18. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    и сестрами истиот проблем го има стоматологот и рече дека тие џебовите ќе мора да се пресечат ама мн било болно :(
     
  19. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Најпрво ја користев црвената по препорака на стоматолог и ми беше прекрасна. Одкако ја искористив се излажав по лакалутот за иста намена како популарен (маркетинг чуда прави |( ) но ни приближно не беше до квалитетот на прадонтаксот. Сега ја користам зелената купена по грешка наместо црвената но и таа е добра мнооогу подобра од лакалутот а тука некаде со црвената, но мене искрено црвената ми беше подобра.А и парадонтаксот е целосно на природна база за разлика од лакалутот проверено по составот ;)
    Битен детал е и четката за заби земете си curaprox мислам дека беше со меки влакна подобра чека не сум користела никогаш, малку е поскапа од другите но вреди за парите.
    И на крај конец за заби, малку забушавам со него но три пати во неделата ми се фака да го користам :tmi:
     
  20. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    И јас имав таков проблем
    само ЛАКАЛУТ АКТИВ паста :rofl: