1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средство против крварење на непцата на забите

Дискусија во 'Лице' започната од Cvet1, 19 јануари 2011.

  1. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    И јас имав проблем со крварење на напцата,ми ја препорачаа parodontax, извесно време се намали крварењто,но потоа пак исто. Pред некој ден бев на чистење забен камен па гледам се среди крварењево исто продолжив да се мијам со пастава :)
     
    На Ne znam koj му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ludaaaa

    Ludaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    и јас имам таков проблем , кога ќе ги измијам забите од две места малце ми тече крв , и секогаш тие места ми се црвени помош ве молам ??
     
  3. visnicka

    visnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    20
    Непцата секогаш ми крвареле и не гледав на тоа како проблем. Матичниот заболекар ми рече дека било нормално и да користам паста некоја за чувствителни непца па затоа понекогаш купувам Лакалут актив и ми престануваше крварењето. Но од пред една недела ми се премногу воспалени повеќе ми крварат од порано (иако користам Лакалут актив) но и ме болат многу кога ги четкам забите. Смрт ми е кога иде време за миење на забите, кога ги четкам како со нож некој да ми ги сече непцата. Во понеделникот заболекарот ми рече да си земам Лакалут актив, со хидроген 3% да правам промивки најмалку 4 пати во денот, и да си земам конец за заби. Го послушав но од хидрогенот како уште повеќе да ми се влоши состојбата. Ми се отворија како ранички на непцата (како пресечено) не да болат... Сега не само кога се мијам заби туку нонстоп ме болат непцата, а кога ги четкам пак солзи ми течат од болка. Некој да не имал вакво искуство, да ме советува што да правам? Фала однапред
     
  4. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    и јас имам чуствителни непца но не до толку како тебе :| а да побараш ти совет и од друг доктор!?
     
  5. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.730
    Пол:
    Женски
    visnicka а да провери твојот заболекар да не имаш забен камен затоа што можно е и од тоа да ти се почувствителни непцата
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Земи раствор Бетадине од аптека.Од него по една лажичка прави плакнење на непцата трипати во текот на денот.А навечер и намачкај ги со масло од кантарион.И внимавај на исхраната додека ти се смири крварењето.Избегнувај солена и зачинета храна,луто и кисело.
     
  7. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Пробај со пастата Лакалут, маж ми има проблем со крварење на непцата и таа паста многу му помогна :)
     
  8. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Паста : Лакалут актив или
    Лакалут white i repair
    Лакалут актив течност
    и смени ја четката за заби со онаа на Лакалут сензитив со најмеки влакна

    И плакни се со нај нај ефикасното нешто на светов
    Чај од Жалфија за 2 дена ти гарантирам ќе ти помине!
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    На периоди и јас го имам истиов проблем. Мене ми помага кога ги четкам непцата подолго отоколку обично и задолжително плакнење после секој оброк со средство за плакнење на устата (користам Protect mouthwash) со флуор, а и пастата ми е со флуор исто така. Раничките можам да замислам колку те болат само... :( Обрати се повторно кај матичниот стоматолог, мислам дека не е нормално такво нешто. Нема да можеш да јадеш нормално со денови поради тоа...
     
  10. Heidy

    Heidy Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Најпрво треба стоматологот да го смири тоа воспаление со чистење на забен камен и обработка на џебови доколку е потребна и доколку ги имаш, во домашни услови испирање со 3% хидроген,течности за испирање (ако веќе земаш Listerine купи си,скоро ја донесоа и во Мк,провери по аптекиве многу е ефикасна, или ОралСепт на галафарм мислам беше), мека четка за заби обавезно-curaprox 5460 ултрасофт или суперсофт 3690 ќе си земеш,поскапи се околу 250, ама вредат.Ги има по аптекиве и во ДМ ги гледав; и обавезно чистење со конец секоја вечер. Хидрогенот и течноста за испирање да не се користат повеќе од 2 недели. Ако и по ова не се смири, треба да се види да не се работи за друг вид на воспаление на гингивата,во тој случај отиди на клиника на Болести на устата и пародонтот;затоа што како што кажуваш како со нож да те сече,може и да не е обичен хроничен/акутен гингивит...Сепак,треба преглед,вака напразно. И не е нормално да крвари гингивата,здрава гингива не крвари. Употребата на конец е задолжителна,и правилно четкање. Како резултат на неправилна хигиена се јавува воспалението. Треба да се отстрани причината,а тоа е остатоците од храна и забен плак помеѓу забите и гингивата. Пастите и се останато е само дополнително. И да, паста parodontax,најгрозна е ама најефикасна.
     
  11. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Дали постои некое средство, спреј, или нешто да се намали болката, при миење не можам да издржам,ме болаат премногу непцата..
     
  12. marta.99

    marta.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    прави гаргара со чај од жалфија,ѓумбир исто помага и сок од лимон.
     
  13. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Дечки пробајте со овој гел, nbf gingival gel во еурофарм го има, го нема во зегин, околу 500 ден е, се масира на непцата и ми беше ефикасен, ми го сопре крварењето.
     

    Прикачени фајлови:

    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Пастата за заби Лакалут актив е ефикасна, но треба редовно да се користи, а ако и покрај тоа крварат непцата, најдобро да се посети стоматолог, можеби е потребно да се исчистат. Секако стоматологот ќе даде препорака и за користење на некое средство.
     
    На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.
  15. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Некој искуство со пастите на Curaprox, дали помагаат за крварење? Гледам ги има во Зегин, па се двоумам да ги пробам. Претежно користам Paradontax, како најмногу да ми помага. Понекогаш паузирам од парадонтаксот со Lacalut. Четките на курапрокс се врв, не ги менувам за ништо! Па затоа се мислам дали и пастите им се добри...
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.847
    Пол:
    Женски
    Најдобра паста досега се покажала Лакалут актив и Лакалут сензитив, мм има многу крварења на непцата и испирање на устата со средство за заби. Со ова многу му се средија, и секако четка за меки непца.
    Јас пред месец време имав болки мислев дека е некој заб ама болката постојано се местеше на непцата на различни страни додека сфатам јас дека ми е од четката, ја сменив четката и почнав да ја испирам устата два пати во ден со средство на Лакалут, сега немам никаков проблем.
    Многу важно за одржување на забите се пастата и четката, јас досега на четката не обрнував внимание се додека не ми се појави оваа ужасна болка.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Пробај со Perio + пастите ако веќе земаш на Курапрокс, не знам додуша дали ги има тука, течностите ги има, пастите не сум ги видела. Мислам дека тие се поефективни во борбата против пародонтопатијата.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Ги видов во месечното списание на Зегин:

    pasta.png

    Дали некоја од овие е со Perio +?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Оваа е Перио +
    [​IMG]

    Enzycal се ок, ама не го намалуваат крварењето, ова од лично искуство.
    А Перио плус линијата секако е повеќе фокусирана на пародонтопатијата, а тоа ти треба тебе.
    Има и гел со исто име, да не те збунат во аптека. Пастата барај ја.
     
    На MissChievous и Alishan30 им се допаѓа ова.