1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сродна душа?

Дискусија во 'Сингл' започната од CVETENCE, 14 мај 2010.

 1. CVETENCE

  CVETENCE Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  7
  Верувате ли во сродна душа дека постои за секого ??? А што ако никогаш не ја сретниме нашата сродна душа или ако ја сретниме но се откажеме од неа ?
   
  На Belieberka666 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. sanji4444

  sanji4444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  492
  Пол:
  Женски
  Јас верувам.. За другите незнам.. :inlove:
   
  На FotoLina3 и Belieberka666 им се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Да, верувам, но еднаш прочитав:
  Нашата сродна душа постои. Но можно е никогаш да не ја сретнеме. Можеби умрела пред нашето раќање или се родила по нашата смрт.
   
  На Mr.Lover, eliesaab, Umbrella22 и 7 други им се допаѓа ова.
 4. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Верувам.... :) ;)
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Да , верувам дека за секој од нас има сродна душа. НЕ мора да значи дека сте исти, јас не го разбирам тоа така, туку како едно надополнување еден на друг. И мислам дека ја имам таа сродна душа :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На FotoLina3, Muchacha и gami им се допаѓа ова.
 6. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  24
  И јас верувам дека секој си има своја сродна душа.Но,за жал сите ја немаат таа среќа да ја запознаат
   
  На okcenzi, LolyPoP191 и Muchacha им се допаѓа ова.
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Верувам во сродна душа и верувам дека за секого постои сродна душа. Јас ја најдов мојата.
   
  На Muchacha и Nine25 им се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.504
  Допаѓања:
  195.484
  Пол:
  Женски
  Сродна душа.... хмм... па јас не би рекла дека сродна душа постои само во љубовта - сродна душа може да си пронајдеме во некој близок роднина, пријател, сват и слично - едноставно кога си одговараш со некого, без разлика дали сте исти или тотално спротивни. Така јас си имам неколку сродни душички :) либето, една од моите братучетки, мојата другарка и старосватица, а тука ќе ги спомнам и мајка ми и татко ми :)
  А во однос на љубовта - нели е речено дека сите ние сме половина од едно цело и треба да ја пронајдеме другата половина за да се комплетира целината. Но како што рече Хипица - можно е никогаш да не ја сретнеме другата половина - затоа, направете некој да ви биде сродна душа! ;)
   
  На Nefertitii, LolyPoP191, Belieberka666 и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Па верувам дека сите имаме сродна душа,другата половина од нас,ама исто како и другите девојки над мене,мислам дека се малку оние кои ќе си ја пронајдат...нивна среќа...дечко ми може не ми е сродна душа ама без него нема да ми е мирна душичката :)
   
 10. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  5.340
  Сродна душа мене ми е синоним за нешто идеално, совршено за нас. Верувам дека постои ама исто така верувам дека ретки се шансите да ја сретнеме или запознаеме
   
 11. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  5.340
  Можеби имаме повеќе од една сродна душа :^)
   
 12. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Еее,и јас ова се прашувам.Мислам дека мојата ја најдов,но беше веке зафатена од друга душа :) ,така што морав да се откажам. Мислам дека сродната душа е надополнување на самите себе,не значи дека ке биде потполно иста со вас,кога чувствуваш дека ве разбира што сакате без да го кажете тоа...Ама ако ни е судено да ја пронајдеме,тоа сигурно ке се случи,ако не како што кажа Анат,ке си направиме тој што го сакаме да ни биде сродна душа ;)
   
 13. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Верувам дека имаме сродна душа затоа што јас мојата ја најдов :inlove:
  " На светот секогаш постои една личност која ја чека онаа другата. И кога ќе се сретнат тие личности и ќе се вкрстат нивните погледи, сето минато и сета иднина го губат секое значење и постои само тој миг и таа неверојатна сигурност дека сите нешта под сонцето ги има испишано една иста рака. Рака која ја буди љубовта и која создала една СРОДНА ДУША за секоја личност. Зашто без тоа ниту еден сон нема да има смисла. "
  Паоло Куељо
   
  На мкд98, FotoLina3, WildCherry и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  И јас сакам да си мислам вака, полесно ми е на душичката, што би рекла Samantha Sex&City - I have hundreds! :D

  Имам досега само една личност во животов со која се поклопуваме совршено, како плус и минус, го чувствувам као сродна душа, нема ден да не помислам на него, да не се слушнеме, но... :?: според мене сродната душа е некој кој те храни условно кажано како емоционално, така и сексуално, во секој аспект од животот, а јас не ја чувствувам привлечноста под Б. Така да.... верувам во сродна душа, имам една ...полу-сродна душа :)
   
 15. prekrasna

  prekrasna Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  VERUVAM DEKA SEKOJ IMA SRODNA DUSA.JAS JA IMAV AMA MORAV DA SE RAZDELAM OD NEA :( SEGA NE ZNAM DALI NEKOGAS PAK KE BIDAM CELOSNA:(
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.306
  Допаѓања:
  144.837
  Не верувам во сродна душа,особено не сфатена во љубовна конотација.Можеш и во пријателка да ја пронајдеш ако одиме по некоја линија на однесување,но заради романтичниот начин на размислување се поврзува секогаш со личност од спротивен пол.
  Не верувам реков,од било каков тип...може да се согласуваш со некого,да водите ист или сличен живот,но не значи дека е сродна душа и твое продолжение.Зошто?!Затоа што тоа укажува дека таа личност која трага по своето продолжение тн сродна душа е некомплетна,неисполнета,незрела и пред се,несигурна личност,па бара некој кој ќе и парира за да го надополни тоа или пак ги продолжи или да се поклопи со нејзините размислувања со цел да се оправда себе си.
  Нa теза го става и поимањето на љубовта.Љубовта не е вљубеност,љубовта не е нарцизоидност (ако веќе веруваме во сродна душа која моооора да биде како нас за да ни ги исполни критериумите),љубовта не е ниту чувство,значи не е мисловна именка,туку акција,покажување,ако мене ме прашувате,бар според мене,иако граматички неточно,е глагол.А во овој случај,е само некоја површност затоа што таа личност поседува карактеристики кои ние ги поседуваме или пак не ги поседуваме,а посакуваме,па ја сметаме личноста за наше продолжение,само со таква личност нашиот свет е комплетен.
  Со ваквата потреба по сродна душа може да се изгубат еден куп идеални кои можеби ако им се даде доволно време ќе се покажат можеби не сродни души,но сосема добри да бидат наш партнер и придружба до икс време во иднината вклучувајќи и брак.
  Премногу е романтична и нереална оваа замислам,превисоки се очекувањата...Имам една таква тетка која има 47 години и е немажена,зошто...таа вели,не можла да си најде сродна душа...и цел живот бирала и наоѓала маани и цееел живот зборува за таа сродна душа...
  Но,за среќа со текот на годините,луѓето стануваат (повеќето)позрели,попрагматични,па сфаќаат дека такво нешто не постои.
   
  На aNy-to му/ѝ се допаѓа ова.
 17. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  верувам во сродна душа.
  можеби таму некаде далеку има некој и за мене :P
   
 18. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.747
  Верувам затоа што ја пронајдов :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На Muchacha му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 2manydjs

  2manydjs Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  11
  Верувам и знам дека ке ја најдам, еднаш утнав, еве сега и развод ке имам позади мене, али никогаш не губам надеж, знам дека постои човек што чека на мене 8) сакам да бидам среќна, а љубовта за мене е голем фактор за среќа, ја не можам да живеам ако не сакам, е кога ке биде обострано и заслужи да му ја испеам You Give Me Something-Jamiroquai to je to :inlove:
   
  На FotoLina3 и 52Lotus им се допаѓа ова.
 20. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.713
  Верувам, јас мојата ја запознав и не ја пуштам од раце ...
  Тој е тој, мојот анима мунди што би рекол Паоло Коељо во Брида.
  Не случајно тоа ми беше првиот подарок од него-Брида.
  Уффф го обожувам ! :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На FotoLina3 и Muchacha им се допаѓа ова.