Сродни студии за упис на постдипломски

Дискусија во 'Образование' започната од DanceOnTheRain, 21 јануари 2014.

 1. DanceOnTheRain

  DanceOnTheRain Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Ова со постдипломскиве уопште не ми е јасно како иде. Јас наскоро ќе дипломирам на отсек менаџмент и кои ми се опциите за постдипломски, а да не бидат од областа на економските науки, односно освен на Економски факултет на кои други факултети може да упишам?
   
 2. Ana.Jones

  Ana.Jones Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  1.035
  Кај нас во Македонија нема некое посебно правило за сродни факултети, во однос на упис за постдипломски. Колку што знам, треба да имаш некакви предзнаења, голема желба, за некои смерови имаш и приемно интервју на кое треба да кажеш зошто точно тоа сакаш да студираш. Главно, сметам дека би можела на било кој факс да запишеш мастер. Од економски би можела на јазици нешто, правен, бизнис, туризам - нешто што совршено би ти се вклопило и би ги надополнило твоите додипломски.