1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Српски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од littlegirl92, 16 јануари 2011.

 1. littlegirl92

  littlegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  Прееска на сител во гледав со инсистирање на мајка ми Бал на вода и бев воодушевена од филмот. Имам гледано и други постари српски односно југословенски и филмови и мислам дека навистина вреди да се изгледаат (плус кога ќе го видиш Драган Николич на млади години уфффф)
  во секој случај феминки што мислите вие за ваквите филмови и дали знате од каде може да се симнат или да се најдат??? :) :) :)

  пс. барав ама не најдов друга ваква тема ако има извинете
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.597
  Да бидам искрена имав некоја аверзија кон српските филмови од причина што татко ми многу го тупи со Козара и Битката на Неретва и ме вади од такт :devil: па едно време тотално ги бојкотирав.

  Ама не можам повеќе, барем не поновите, сакам да изгледам од време на време нешто добро.

  Еден од најдобрите можеби за мене - Лепа села лепо горе.
  Откако го изгледав не спиев цела ноќ, филмот ти лази и буквално влегува под кожа.

  Ги сакам сите три дела на Mi nismo andjeli , Kad porastem biću Kengur , Munje, Ko to tamo peva...

  Србите имаат квалитетна кинематографија и уште поквалитетни актери, Никола Којо и Сергеј Трифуновиќ се одлични.

  Не знам на колкумина им е познат филмот Нож, долго време бил забранет за прикажување, ама не постојат зборови кои можат да опишат колку е само проклето ДОБАР.
  Вреди да се погледне, нема да зажалите.
   
  На Neytiri и odbojkarka им се допаѓа ова.
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
  Имам гледано српски филмови. Еве на кои ми текна :)
  Pljacka treceg rajha
  [​IMG]
  Zona Zamfirova
  [​IMG]
  Mi nismo andzeli
  [​IMG]
  Rane
  [​IMG]
  Zikina dinastija (site delovi)
  [​IMG]
  Ivkova slava
  [​IMG]
   
  На Buttterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Српската кинематографија многу ја сакам и почитувам. Општо би рекла и целата југословенска, ама српските филмови сепак во нешто се разликуваат.
  Многу се приближуваат кон чешките филмови, што е разбирливо ако земеме во предвид колку српски режисери се излезени од ФАМУ - Прага. А што е заедничко и воедно карактеристично за двете кинематографии?
  - Смеа низ солзи. Вака некако би ја карактеризирала српската кинематографија сосема кратко и јасно.

  Омилени филмови?
  Лепа села лепо горе. Црвени камион сиве боје - ОДЛИЧЕН! Андерграунд. Црна мачка, бел мачор. Живот је чудо. (го вбројувам тука и Кустурица од проста причина што во неговите филмови најмногу ги ангажира српските актери и се во српска продукција)
  Оптимисти (кој не го гледал филмот нека го погледа, одличен е!)
  Муње
  Црни бомбардер
  Ми нисмо анђели
  Буре барута


  итн....тмурни, сурови, реални ама смешни. Се смеете и потоа почнуваат солзи да ви течат. Ете барем вакви некои чуства кои се мешаат знаат секогаш во мене да предизвикаат српските филмови.
  Актерите им се одлични - Лазар Ристовски, Драган Бјелогрлић, Зоран Цвијановић, Сергеј Трифуновић :inlove: , Никола Којо, незаменливите Срђан и Бора Тодоровић. Од женските актерки би ja издвојила Милена Дравић, едноставно е извонредна впрочем како и цело Атеље 212.
   
  На BV87 и figgiMK им се допаѓа ова.
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Ми се допаѓаат сите горе ама најдобар ми е Мртав ладан :lol:
   
  На macor24, BV87 и anabela7 им се допаѓа ова.
 6. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Истооо :D :D Умро ти деда коњино једна!! :D :D :D
   
 7. littlegirl92

  littlegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  Јас гледав еден филм Лајање на ѕвезде, филмот е всушност нешто како романтична комедија, ама далеку подобар од американските.
  А вчера на алфа го гледав варљиво лјето и заклучив дека нема ниту еден од овие филмови во кој не е присутно голо женско тело или еротика што според мене значи голем напредок за тоа време.
  Замисли во 70сетите и 80сетите да снимаш филмови што обработуваат доста табу теми за тоа време.
  Искрено на некој начин мислам дека Југославија имала далеку поквалитетна кинематографија од Америка.
   
 8. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
  обожаваам српски филмови! ги имам гледано сите делови на Жикина династија, Зоне Замфирова, Ране, Муње, Ми нисмо анџели, Давитељ против давитеља :inlove: и многу други!
   
 9. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Мннннн Добар филм(за симнување го има и на замундата-одлична снимка)

  http://xusite.com/article.php?story=CetvrtiCovek
  Fourth Man
  Description: A man awakens from a two-month-long coma. Total amnesia. A bullet fired point blank. He doesn't remember anything. He's told that he had a wife and a son. They've been killed. He's revealed his past identity by the Colonel, who insists they are best friends. He's a Major of the Military Security Agency. An inspector from the State Security Agency appears affirming that he has information on people responsible for the massacre of his family. The Major is discharged from the hospital. He tries to patch together a normal life but is confronted with emptiness and despair. His only chance of discovering his identity and the assassin of his family is to accept the game that the Inspector has set up for him with the Businessman, the Mafioso and the Politician. He agrees. Discovers that he was a war criminal... Realizes who took a shot at him... Finds out who killed his family... Discovers the Fourth Man!
   
 10. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  Црвени камион сиве боје,мртав ладан,лајанје на звездите,ивкова слава,жикина династија,бела лаџа,село гори а баба се чешла,кајмак са мармаладом,ми нисмо аннџели, кад порастем бичу кенгур,и усте многу обожавам српски филмови и серије
   
 11. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Жикина династија, Зона Замфирова, Ивкова слава, Јесен стиже дуњо моја, и уште многу други
   
 12. tweetygirl

  tweetygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  10
  Жикина Династија, Ко то тамо пева, Ми нисмо анѓели има многууу што сакам да ги гледам...
   
 13. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  chekaj me ja sigurno necu doci 2009....
  Дали некоја има линкче од каде можам да го симнам?? Многу ми го пофалија...
  Помагајте :angel:
   
 14. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  Еден од најдобрите српски филмови според мене (а и според многу други што го гледале) е "Професионалац" со Бранислав Лећић и Бора Тодоровић.

  Ретко кој српски филм го неам гледано така да во подобрите ќе ги издвојам: Маратонци трче почасни круг, Лепа села лепо горе, Ми нисмо анђели (само првиот дел), Ко то тамо пева, Кад порастем бићу Кенгур....ми застана мозокот, толку за сега :) Сигурно до после ќе ми текнат уште милион, али ај...Ќе пишам друг пат, посебно ради оние што мора да ги гледате 8)
   
 15. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
  баш вчера гледав српски филм . Го гледав Шишање/Skinning и мноогу ми се допадна :)
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Зоне Замфирова спаѓа во серија или филм? :^) Нема везе, тој сум го гледала.

  Ивкова слава и Ко то тамо пева ме имаат насмеано до солзи, околу 10тина пати сум ги гледала. :)

  Филмовите од типот Битката на Неретва имало обиди да ги гледам, но проклето досадни ми се видоа особено кога татко ми тупи од страна како било тогаш, а ова сега не чинело.
   
  На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
 17. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  776
  Жикина Династија и филмот со Лепа Брена (ми се волимо).. и Зоне Замфирова :D :D
   
 18. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  Од српските ги гледав само комедиите...Жикина династија, ми нисмо анџели. Оние со воена тематика некако ми беа мрачни, сериозни и неинтересни за гледање, но мислењето го сменив кога го гледав Лепа села лепо горе, комплетно ме фасцинира. Од останатите ги имам гледано Pljacka treceg rajha, Rane (морав за да видам зошто сите момчиња толку се "уфилмаа" во таа мафијашка шема :) ), Zone...не ми текнува на други во моментов
   
 19. s.u.n.s.h.i.n.e

  s.u.n.s.h.i.n.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  32
  Бидејќи до некаде влечам српски корени :D ептен си сакам се што е Made in Serbia,посебно филмчињата.Би ги одвоила ''Грех њене маме'',''Зоне Замфирова'' и овој новиот баш се погодив во Белград на премиерата на филмов ''Монтевидео,бог те видео''. :) ;)
   
  На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  130
  Како је пропао рокенрол
  Лепа села лепо горе
  Лајање на звезде
  Хајде да се волимо
  Ми нисмо анџели
  Купи ми Елиота
  Ране
  Нож
  Небеска удица
  Наташа
  Почетни ударац
  Ничија земја
  Кад порастем бичу кенгур
  Два сата квалитетног ТВ програма
  Српски филм
  Најдобрите српски филмови според мене :inlove:
   
  На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.