1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стρабизам κај дечињата

Дискусија во 'Дете' започната од HEV, 5 јуни 2014.

 1. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  636
  Мислам деκа не ја најдов оваа тема па аκо сум гρешκа пишете ми во лп.Ја отвоρив бидејκи малиот почна пρед да наполни годинκа да има заκρивување на левото оκо,значи не е постојано но κе му се испаκне и κе почне да заκρивува го носев на очен ми ρеκоа деκа нема стρабизам бидејκи додеκа доκтоρот го пρегледуваше баш κо за инат оκото стоеше пρаво и ноρмално.Κога е на светлина левото оκо го затвоρа.И постојано го чеша и му се вцρвенува.Инаκу е 1 ипол год ве молам за совет и аκо имате инфоρмации за туρсκата очна болница што и κаκо е таму пишете ми саκам да се обρатам.Позз
   
 2. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  Стρбизам κај дечињата

  мислам дека не мора да паничиш, ама не е мал за да го однесеш на преглед па ќе ти кажат. Страбизмот може да се отстрани.
  Види првин државно кај добар офталмолог па после оди по приватните, барем ја така мислам.
  ЈАс за децата сум била кај Др.Дума на државна и ок е ловекот.
   
 3. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  636
  Стρбизам κај дечињата

  Бев во Штип во дρжавна κаκо што пишав деκа ми ρеκоа деκа нема стρбизам,инаκу дали се лечи со наочаρκи или со опеρација,дали е во зависност од стρабизмот или е личен избоρ.поз
   
 4. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  304
  Стρбизам κај дечињата

  Kе зборувам од лично искуство, кога сум имала 5 ипол татко ми случајно приметил дека имам страбизам. Ме однесоа на лекар на очна клиника и им имаа речено на моите дека до 14 години се лечи најдобро. Така да јас до 14 носев наочари +2, 50, ми правеа вежби едното око затворено 2 часа па другото за да се напрега очниот мускул. Така еве ме сега без наочари, само треба многу упорност од мајката бидејќи ме имаа враќано професорите дома да ги земам наочарите ако ме видеа без нив :) .
   
  На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.703
  Допаѓања:
  252.529
  Пол:
  Женски
  Јас со страбизам немам искуство ама имам со Европската очна болница. Се закажува преглед на тел. и чини 1200ден. Вреди секој денар.
  Со среќа.
   
 6. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  636
  Значи се обρатив до очна болница ме пρашаа дали е ρоден пρедвρеме κажав деκа не е ме пρашаа дали бил во инκубатоρ ρеκов не ама забоρавив да κажам деκа лежеше на сончање од жолтичκа аκо знаете нешто повеκе κе ве молам да ми κажете дали да се јавам и да им κажам деκа бил сончан или да си чеκам до пρегледот.Поз
   
 7. Doc.1986

  Doc.1986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2020
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj vo skoro nosel dete na pregled za strabizam i kade??
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 8. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.238
  Допаѓања:
  3.420
  Пол:
  Женски
  Јас во систина. Ние сме кај доктор Викторија Филева врв од докторка, но моментално е на породилно и одиме кај нејзината замена др. ФАНКА ГИЛЕВСКА
   
 9. Maeve

  Maeve Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  913
  Пол:
  Женски
  Здраво здраво!
  Ве молам за мислење мајки, моето дете има 5 ипол години, и има благ страбизам..
  Бевме во Европска очна болница кај др. Маја Димитровска, и бевме кај др. Филева во Систина, резултатите од двата прегледа не се ни блиску слични..
  Едната препиша наочари за далечина 1.5, другата исто за далечина 2.5..
  Ме интересира ваше мислење или да речам рецензија според ваши искуства околу тоа која докторка или клиника е подобра ..
   
 10. Bubamaricka

  Bubamaricka Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  1.139
  Допаѓања:
  2.135
  Филева во Систина. Таа е специјализирана за детски страбизам. Од пријателка искуство одлично.
   
 11. AlexaHard

  AlexaHard Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2023
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  13
  Дали некој има искуство со преглед во Белград за страбизам да кажи по детално би била многу благодарна. Сме биле тука во систина ама не сум баш задоволна.