Ставање на вештачки нокти во домашни услови

Дискусија во 'Тело' започната од qxwy, 19 декември 2012.

 1. s.m.i.l.e.e

  s.m.i.l.e.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  Јас си купив вештачки нокти утре ќе ги ставам за на НГ беа 50 денари и не ми е прв пат кај што ќе ставам.Задоволна сум ставам секундарен лепак и ми издржуваат околу една недела што е доволно да се порадувам на долги нокти :D .Инаку имам кршливи нокти и воопшто не ми се квалитетни па кога веќе ми се такви си ставам вештачки сама кога ќе сакам,а кога ги вадам не ми се оштетуваат од лепакот истите мои си остануват само ги подмачкувам со некое масло за нокти да ги подхранам и се си е супер :D
   
 2. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.972
  Пол:
  Женски
  Имам до сега ставено 2 пати вештачки нокти, еднаш за полуматура и еднаш колку да пробам. :D
  Првиот пат (колку да пробам) ужас ги направив, еден подолг, еден пократок, ич убаво не ги излакирав, и во рок од два саати ги извадив зашто на ништо не личеа.
  Вториот пат преубави ги направив, на пола црвено и црно и на едната страна лепенка, немам слика да ви ги покажам, ама многу убави ми беа, жими мене. :wasntme:
  Ми траеја тогаш еден ден ипол, уствари еден ми се извади и еден почна да ми се клати и сите ги извадив. :rofl: И онака ми сметаа, чуден ми беше фатот и не можев до вц да одам. :D :D
  А едни ефтини користев, од Базаро 20-30 денари.
  И исклучиво со секундарен лепете, тој што оди со нив за ништо не го бива.
   
 3. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Ставив два дена пред нова година и уште ми траат! :) Само оваа слика ја имам во моментов:

  Едит: Користев од оние по 20 денари. Јас ги лакирав, и како што гледате ми се размачкаа малце, ама не зе приметува мн.
   

  Прикачени фајлови:

  • llm.jpg
   llm.jpg
   Големина на фајлот:
   88,1 KB
   Прегледи:
   377
 4. UnknownLadyDi

  UnknownLadyDi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2012
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  949
  цело време сум со вештачки нокти тие најефтините од 15 ден. што се 20 нокти да ви кажам не се приметуваат а баш се убави и убаво стојат,а да од секундарниот има некое оштетување ама не како што е со гелот... :))
   
 5. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  а каков секундарен лепак ставате и после како да ги извадам?
   
 6. UnknownLadyDi

  UnknownLadyDi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2012
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  949
  обичен ќе ти заврши работа,лесно се вадат,почувај ги 10 мин. во потопла вода :)
   
  На EMILI1999 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  567
  Па ако се вадат за 10 мин во топла вода, тоа значи дека еднаш да се избањаш и сами ќе ти паднат.
  Порано сум ставала вакви нокти ама глупо ми е некако,ќе седнеш негде на кафе ќе почнат да ти паѓаат сами :lol:
  Вака барем ќе платам 400ден и знам дека нема да ми паднат,да не се брукам пред луѓе.
  Коа сум ставала дома вакви нокти не ми издржувале ни 1 ден.не знам што е работата. :?:
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.755
  Допаѓања:
  76.470
  Пол:
  Женски
  Јас порано си ставав вештачки нокти, имам купувано најразлични - од најефтините до најскапите.
  Разлика немам забележано во однос на квалитетот. Финтата е убаво да се истурпираат, не да се сечат со ноктерка или ножички за нокти, зашто така најлесно може да пукне ноктот на пола. Само турпијата в рака и многу трпение. :D
  Ги лепев со обичен, секундарен лепак, ама навистина не можам да поверувам како ви издржуваат повеќе од 3, преку сила 4 дена !? :o
  Пред 2-3 години си купив едни готови, т.е. исцртани. Преубави беа, немаше потреба да ги обработувам со турпија зашто совршена им беше и должината и дизајнот и беа туто комплето.
  Е, не траеа повеќе од три дена и кога првиот се одлепи пробав пак да го наместам, ама едноставно не можеше да се залепи повторно зашто од веќе исушениот лепак имаше настанато браздички од самото лепило и пак паѓаше ноктот по одредено време.
  Е сега, пробав и да го чистам лепакот, ама иста песна беше и се откажав од вештачкиве.
  Сега постојано сум налакирана со безбоен зацврстувачки лак, бидејќи ако го избришам ми се кршат ноктите - многу ми се меки и склони кон пукање, листање. :| |(
   
 9. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  Јас порано купував од Џамбо, 50 денари се, немаат ништо на нив како сакаш сама си ги правиш. Ги лепев со секундарен и најмногу што ми издржале се две недели.
  Е баш си се потсетив, утре пак ќе си купам :D
   
 10. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  И јас го имав истиов проблем со пукање на ноктите и пронајдов решение верувала или не интензивно два три месеци ги мачкав со лимон ништо тешко купи еден лимон расечи го на пола и нека ти стои во фрижидер и помини замини мачкај ги ноктите ама птоа немој одма да ги миеш и ќе видиш за 2-3 недели ке има подобрување.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 11. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  Имав мн убави нокти( ви се фалев во Вашите нокти) ама си скршив еден а другите ги исеков,е сега ми фалат неможам пак да ги израснам а надградби и такви работи несакам...
  Е сега сакав да си купам вештачки, и ама никогаш немам купено, како оди тоа?? со ноктите ли оди лепак??
  ии како да си погодам нокти според формата на ноктот, нели некои имаат пошироки а други потесни нокти??
  исто така несакам да бидат многу долги, сакам така средни нокти, и да не се познава дека се вештачки...
  Која марка-вид на вештачки нокти да барам??
   
 12. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.496
  Допаѓања:
  4.991
  Пол:
  Женски
  Уште првите две минути ќе направам околу мене лом, ќе се испогребам, ќе се заколам. :rofl:
  Арна сум вака со ноктите до живецот, шо. :wasntme:

  Моја другарка ги лепеше со секундарен, ама после за вадење маки виде, некои и паднаа предвреме, ама тие шо сакаше да ги извади сама :x . А кога ги извади, ноктите и беа слупени целите и суви. Упропастени. Си има лепак за нокти, немојте со секундарен, ќе си ги упропастите ноктите. :emo:
   
  На Moschino му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  567
  Ако сакаш некои убави нокти,ја би ти рекла да не купуваш од тие од 30ден од пазар,затоа што ке ти се скршат додека ги лепиш.Купи од оние што се во кутија,мислам дека се 100ден.
  Инаку нели демек има лепак во ноктите,ама тоа е само воздух внатре,нема ни една капка лепак.Така да,купи си секундарен лепак.И исто така,ако не ти се свиѓа големината и формата на ноктите,направи ги со турпија,бидејќи ако ги скратиш со ноктарче можеш да ги скршиш. :)
   
  На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
 14. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Каде купувате најчесто вакви нокти? Јас имам друг проблем. Значи кога имам наплив на некоја нервоза ги пуздеросувам ноктите на малите прсти (на рацете де :D ). И така пред некој ден ги "средив" и сега очајно се нервирам како изгледаат и морам на тие два нокта да залепам вештачки. Вчера поминав во Космо и не видов никакви нокти а во петокот зирнав на пазар на Буњаковец и не најдов. Совет ајде :)
   
 15. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Бидејќи никој не ми одговори еве сама да си одговорам можда на некој ќе му служи моето искуство :) Купив опоола нокти од Базаро по цена од 70ден (имаше и од 20ден некои ама со шарки и глупости). Ги купив баш истиве од сликата и ептен сум задоволна. Лепакот е супер, не е празен и турпијата е одлична. Пробав сечење со грицкалка и не пукнаа, значи топ. Ги препорачувам!

  [​IMG]
   
 16. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  6.134
  ^^
  А има и турпија во нив?
   
 17. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Има малечка од типот на оние на Титаниа што се , значи не метална туку на хартиена база но супер си е турпијата. Јас препорачувам да ги пробате! :)
   
  На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.861
  Допаѓања:
  19.888
  Пол:
  Женски
  Во Џамбо има нокти вештачки? Не се сеќавам јас ич па мислам дека Битола кај нас имам гледано, колку пари се?
   
 19. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Има 150денари е пакување од ми се чини 80 нокти со неутрална млечна боја а има и шарани со цена од одприлика 50ден за 24 парчиња.
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Сум забораила да пишам.
  Тие што ги купив беа К-А-Т-А-С-Т-Р-О-Ф-А , па коа ги скратив,ау,ау :x
  Така да сега ги купив овие самолеплививе, 202 денари ама бар да знам дека се квалитетни,за роденденов ке ги ставам па ке ги сликнам 8) Од ДМ ги купив,ама вредат,на Ши се,мноооогу ми се свиѓаат,па така да ке ги ставам ама бар нема да знам дека сум ко вештерка,башка се кратки и нема да има потреба од пак кратење :) Ги обожавам бе,и убаво ми стојат ^_^ :party: Конечно тоа што го сакав ^_^ :party: :dance:
  Eве ги али не се истите,башка ми се свиѓа што се САМОЛЕПЛИВИ и нема потреба да се шљакам со лепаци и други тракатанци ^_^
  [​IMG]
  Вака нешто,али не се истите :!:
   
  На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.