Стажирање

Дискусија во 'Правни совети' започната од aNy-to, 24 јули 2010.

1. aNy-to

aNy-to Истакнат член

Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    387
    Стажирање во суд или кај адвокат? Што е подобро,ве молам за совет?

2. usnicki

usnicki Истакнат член

Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Зависи кај кој адвокат. Ама во суд е подобро според мене. Се запознаваш со судии со адвокати, стекнувас врски, пријатели, контакти и тоа ќе ти биде од голема помош ако утре, задутре работиш како адвокат.

3. chicka

chicka Истакнат член

Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    90
    А може ли да ми кажете колку години се на се е правниот? според мене е8 па ај кажете ми дали сум во право

4. Marilyn-Monroe

Marilyn-Monroe Популарен член

Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.853
    Јас би ти рекла дека кај адвокат е подобро, во еден мал круг функционираш и си поблизок и за муабет и за откривање финти и на крај ке осетиш поголема моќ за самостојност отколку со суд. Мислам дека во суд се работи на малку подив принцип, стажантите се еден вид на безимени помагатели на процесот. Гласам за адвокат! :up:

5. interesna

interesna Популарен член

Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.916
    Допаѓања:
    667

потполно се согласувам со тебе, но денес е премија да најдеш добар адвокат кој ќе ти го пренесе занаетот.

еве јас знам луѓе кои стажираат во суд и таму доста се учи, но дека немаат самостојност тоа е точно, (бидејќи застапувањето те ојакнува како личност), праксата се сведува на пишување пресуди и следење рочишта што е од една страна добро, но од друга не е доволно, исто и во судот треба да ти се погоди судијата некои повеќе го пренесуваат знаењето на волонтерот, а некои не тие пак или им даваат пресуди поради неподнесување одговор на тужба да пишуваат (а знаеме дека граѓанската постапка е многу покомплексна), или не даваат воопшто работа, а го држат волонтерот :fubar: , но доброто во суд е што имаат управител кој ги менува и знае кај која судика ќе ги стави.

Кај адвокатурата пак е поинаку додека најдеш асален адвокат ќе ти побели косата, а у последно време слушнав кај подобрите адвокати само со врски, сите ова го кажуваат. :^)

кај адвокат е подобро но само со препорака, доколку некој има таква можност, не треба да размислува.

6. kankus

kankus Популарен член

Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    681
    Без сомнение во суд лошо е што не плаќаат :^) :( :( :(

7. tigarche

tigarche Активен член

Се зачлени на:
    27 септември 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    1
    каде би можела со моево завршено средно образование информатика да стажирам??

8. irina.007

irina.007 Истакнат член

Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    75
    Здраво сакам да ве прашам доколку некој знае , во основен суд еден или два даваат надомест за стажирање ?