1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Станарско право

Дискусија во 'Правни совети' започната од Vojo70, 23 мај 2014.

 1. Vojo70

  Vojo70 Нов член

  Се зачлени на:
  23 мај 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Dali ima nekoj koj ima iskoustvo na ovaa situacija.Znaci ziveeme so segasnata eks sopruga ,vo stan koj moite roditeli mi go ostavija vo nasledstvo.No se sluci razvod ,i mojata sopruga bara stanarsko pravo,?Moze nekoj da mi objasni sto znaci toa,mislam ke treba da i dozvolam da zivee vo stanot od moite rodite li kupen so noviot maz ili ?Pozdrav i izneveren i iznerviran
   
 2. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Stanarsko pravo

  Се што е стекнато во текот на бракот се дели. Значи ако станот, твоите родители ти го дале откако си се оженил, односно за време на бракот, тоа се смета како заедничка стекната имовина во текот на брачниот живот, и секако дека и твојата сопруга има право на тоа.
  А ако си се развел, па тогаш си го добил станот, тогаш нема право таа на станот или ако си го добил станот пред да се ожениш, тоа се смета за лична имовина и повторно таа нема право на станот.