1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стануваме бесмртни до 2050 година!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Miki4eca, 11 декември 2019.

 1. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  Eден руски милијардер е убеден дека технологијата ќе му овозможи да живее вечно, а бесмртноста ќе ја обезбеди со холограм. Неговата програма ветува дека до 2045 година целото холограмско тело ќе му биде подготвено.

  "Сметаме дека е можно да се елиминира стареењето и смртта со надминување на основните граници на физичките и менталните способности. Пред 2045-та година ќе се создаде вештачко тело, помалку атрактивно од човечкото тело, кое ќе има совршен облик." – велат истражувачите.
  До 2050 година, луѓето ќе станат бесмртни. Оваа прогноза на футурологот ги разбранува духовите на научното шоу Биг Бенг.

  Д-р Иан Пирсон од Велика Британија ја воодушеви јавноста со својот изглед за блиската иднина. Според него, до средината на векот, луѓето ќе имаат можност да го претворат мозокот во специјално дизајнирани компјутери.

  Така, по физичката смрт на телата, свеста ќе продолжи да постои. Willе може да стекне многу различни идентитети. Со помош на нови технологии, ќе може да управува со многу различни антрополошки тела.

  Специјалистот ги даде своите предвидувања за време на годинашниот саем за науки во Биг Бенг во Лондон. Според него, научните достигнувања во блиска иднина навистина ќе ги направат луѓето бесмртни. Тие ќе можат да го продолжат своето постоење долго по нивната биолошка смрт.

  Ако се предвиди предвидување на д-р Пирсон, а луѓето стануваат бесмртни, тоа неизбежно ќе доведе до некои значајни промени во еволутивните процеси на хуманоидите.

  Сегашноста ќе треба да ги земе предвид напредокот во технологијата. Сепак, дали ова ќе биде вистинскиот пристап за развој на човечката раса останува да се види.

  [​IMG]
   
 2. Miki4eca

  Miki4eca Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски
  Sho mislite ??
   
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.074
  Пол:
  Женски
  Сигурно.
  Day after day :!: