1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стан под кирија или цел живот кредити?

Дискусија во 'Дом' започната од marchi-cool, 8 февруари 2019.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.080
  Допаѓања:
  12.832
  Пол:
  Женски
  Што е поисплатливо - да се купи стан на кредит или да се живее под кирија. Велат, кешот е закон, ама кај нас се ретки оние што можат да си го дозволат тоа задоволство, односно да купат стан во готово и да спијат мирно, без стресови секој први во месецот кога треба да се исплати ратата.Македонските граѓани, главно, живеат на кредит. Дебел минус на дебитните, а уште поголем е оној на кредитните картички, кола на кредит, ама кредитот за стан е убедливо најстрашен. Сепак, и покрај стресот, 90 отсто од становите се купуваат на кредит.„Подобро е да купам стан на кредит со висока камата и да го отплаќам и 30 години, ама барем знам дека еден ден тој ќе биде мој отколку да плаќам кирија. Така парите ќе одат во ветер, а и по 30 години плаќање месечна кирија во просек од по 200 евра, на крајот пак ќе немам ништо свое“Така размислуваат најголемиот број од нашите граѓани, кои заглавуваат со кредити до гуша за да имаат свој покрив над глава.Решавањето на станбеното прашање е еден од најтешките проблеми, особено за младите брачни двојки. Секој сака да дојде до свој покрив над глава, но прашањето е што е наједноставно и најисплатливо. Младите најчесто се решаваат да купат стан на кредит, но само доколку им помогнат родителите со пари за учество, па останатото го плаќаат сами од нивните скромни плати.
   
  На Milobebence, Avokado, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.484
  Допаѓања:
  53.930
  Пол:
  Женски
  цел живот со кредити
   
  На Milobebence, Herrera, LUCI 99 и 11 други им се допаѓа ова.
 3. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  355
  Пол:
  Женски
  Од чисто економски - финансиски аспект, однос кирија према цена на квадрат во Скопје,далеку и без сомнение поисплатливо е да се плаќа кирија него да се купува стан.

  Но менталитетот и навиките на народот се друга работа.
   
  На Milobebence, Sky-butterfly и LiliBoz им се допаѓа ова.
 4. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.484
  Допаѓања:
  53.930
  Пол:
  Женски
  а ќиријата е колку рата за кредит...па сеа ти види
   
  На tamche995, Milobebence, Herrera и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Milan93

  Milan93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Машки
  Ова онака како фраза или пресметано е. Баш ме интересира еве математички кажи како изгледа тоа дека е исто?
   
 6. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.484
  Допаѓања:
  53.930
  Пол:
  Женски
  ќирија месечна е 12000 ден, а рата за кредит ми е 7000
   
  На Herrera, LUCI 99, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Milan93

  Milan93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Машки
  Само треба да кажеш колку плати во готово? Битен фактор не секој ги има парите да уплати во готово. Инаку нема логика, толку е киријата можеби во Скопје , во повеќето градови од Македонија не верувам дека надминува 100евра.
   
  На SummerGirl, Animali и karak им се допаѓа ова.
 8. Emma2

  Emma2 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.313
  Допаѓања:
  5.760
  Пол:
  Женски
  7000 рата за кредит?
  Добро во колку квадрати живееш, во 20?
  Или е некој стан прастар..
   
  На fana и Animali им се допаѓа ова.
 9. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.243
  Допаѓања:
  5.089
  Ajde nekoj stvarno sto zemal da dade dobro info. Kako e so kupi kuka kupi Stan.... Sto poveke se isplati sto vlozil kolku rata sepak znam zavisi od kvadratura Sega se treba da se zeme vo predvid no ete nekoj kratki matematiki ?
   
 10. Emma2

  Emma2 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.313
  Допаѓања:
  5.760
  Пол:
  Женски
  Ако немаш помош од родителите, ништо!
  Зборам за во Скопје, за др. градови може се смешна цена становите незнам..
   
  На SummerGirl, Miss666 и Dadusicka им се допаѓа ова.
 11. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.484
  Допаѓања:
  53.930
  Пол:
  Женски
  ја за скопје зборам
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Milan93

  Milan93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Машки
  Така де, кажи колку учество даде и на колку години ти е кредитот?
   
 13. Emma2

  Emma2 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.313
  Допаѓања:
  5.760
  Пол:
  Женски
  и за колкав стан се работи?
   
 14. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  5.200
  Допаѓања:
  55.467
  Пол:
  Женски
  Секако дека е попаметно стан на кредит,отколку кирија.
  Подобро 200еур за рата за кредит него ли исто толку за кирија.
   
  На tamche995, SummerGirl, Harper и 7 други им се допаѓа ова.
 15. Milan93

  Milan93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Машки
  Не е важно колкав е станот туку дали имало учество и колкаво е тоа учество. Простата математика вели овака 115евра рата ако е кредитот на 30 години тоа се 41000 евра кои се пола камата. што значи дека кредитот е на сума од 20000 евра. Ако становите во Скопје се просек од 800евра тогаш јасно е колку е уччеството.
  Факт е дека луѓе со помали примања а помали ги сметам под 20 000денари тешко доаѓаат до кредит. Во банка ти велат рата смее да биде најмногу 1/3 од плата значи на 300 евра плата 100 евра рата тоа е едниот и партнерот ако има иста плата тоа е уште 100евра значи доаѓаме до 200 евра рата. Ако е кредитот на 30 години тоа се 72000 евра дадени од кои најмалку половината се камата. За време на тие 30 години нема да смеете ниаков друг кредит да земете бидејќи ќе ви биде исполнет бонусот од 1/3 за рата. Па додатни трошоци за осигурување на станот, и разни други давачки.
  Предноста кај киријата е таа што нема банкарски гаранции, нема колку ти е плата, па 1/3 .
  Се знае ова не важи ако имате кеш за учество и ако платите ви се повисоки од просекот македонски
   
  На Milobebence, Adorabela, mareane и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.185
  Допаѓања:
  150.923
  Пол:
  Женски
  Ако 30години плаќаш по 200 евра за кирија, тоа се 72000 евра за 30год колку што најчесто се кредитите...
  Ако земете кредит од 43000 евра и го исплаќате 30 години, ќе дадете 72000 евра и ратата ви е 200 евра.. и на крај ќе биде ваш.
  Со 43000 евра можете да купите од 40 па се до 60тина м2 стан во СК ...
  Плус ако се земе во предвид дека се бара учество од околу 15-20%, излегува дека може да купите стан за околу 51000 евра...

  Ако немате за учество, подобро е кирија.. тоа е, жално ама вистинито

  Пресметката е од тутунска банка..
  Screenshot_20190208-173422.png
   
  На duffi, Sky-butterfly, pravnicka_2604 и 5 други им се допаѓа ова.
 17. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.514
  Пол:
  Женски
  Многу нормално е да земеш стан со кредит, отколку цел живот да бидеш ќираџија и да му ја мислиш дали газдата ќе ти покачи кирија или пак да не му текне да ве избрка.

  Свое си е свое, слатки доме!!!
   
  На tamche995, Milobebence, LUCI 99 и 8 други им се допаѓа ова.
 18. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.143
  Допаѓања:
  21.316
  Пол:
  Женски
  ^^
  Каква е предноста на киријата, извини, газда што секој момент ти виси над глава, се смета себе дека во секој момент е добредојден кај тебе, пошто нели тоа негово си е, уште ќе ти вика, сметките ги плативте овој месец? А, знае пр. дека редовно се плаќаат. Ама, ете му текнало да си "се прошета на гости".
  Кога му вртиш на тел. дека нешто се расипало и треба да се поправи, нигде го нема, не крева.
  А, киријата ако касне еден ден, рефрешира сметката и одма врти и се дере ко невоспитан.
  Плус, никогаш не си на сигурно, него во секој момент може да му текне да си го продаде станот, да си викне други кираџии за поскапа кирија, или он или неговите деца да си се вратат пак таму.
  Дека повеќе се исплаќа кредит, секако дека да, сам свој газда, подобро со банки ќе си имам работа, отколку со терсене карактери. Плус, твое ќе си остане тоа на крај.
   
  На anggell, tamche995, LUCI 99 и 13 други им се допаѓа ова.
 19. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.893
  Допаѓања:
  31.643
  Пол:
  Женски
  Ако се нема кеш не знам колку е паметно да се земаат кредити на долг рок, не е ништо сигурно кај нас. Не знаеш кога може да останеш без работа, па после отиде хипотеката...
  Од друга страна под кирија е фрлање пари, без утре да имаш нешто свое.
   
  На SummerGirl, Tanjamm, Animali и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Milan93

  Milan93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Машки
  Точно, денес и за било каков кредит ако не го плаќаш банката бара да ти се продаде имот за да си наплати. Да не правиме муабет ако фати криза и ја изгубиш работата или пропадне фирмата и останеш без приходи можеш да останеш со прстот во уста.
  Наизглед е така дека ако плаќаш кредит на крај имаш твое а ако си кираџија после 30 години немаш ништо. Сепак и кај кредитот вистината е малку поинаква. Купуваш стан вреден 40000 евра а плаќаш 72000 евра. По 30 години сигурно вредноста не му е 40000 и ако го продадат вашите деца оти нели не можат физички да годелат ќе го продадат за 30000. Вистината е дека истотака ти си фрлил 42000 евра во бунар за тој стан
   
  На Alanna, mareane, LanaSGirl и 2 други им се допаѓа ова.