1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стан под кирија или цел живот кредити?

Дискусија во 'Дом' започната од marchi-cool, 8 февруари 2019.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Како си земаш за право да кажуваш кој има амбиција или не? Ако ти сакаш овде да си седиш и ако си чекала од твоите да ти дадат место сама да си направиш дом секоја чест. Јас од моите никогаш не очекував кров. Не е ова долина на волците туку реален живот во 21 век. Ако мислиш дека тие у странство се бедници а ти уживаш гадно си се заебала. Не дишат тие канцероген воздух. Ти дишеш. На нив не им е потребен паразитски живот ко на тебе. У 1 у кафич седи само некој што нема амбиција. А не некој што има ко ти што збориш.
    Уште имало од твојот сој..
     
    На tamche995, *Ench@nted*, azelea и 7 други им се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Супер. Штом си се вратила ептен амбиција си имала. ;)
    Знаеш колку е стандардот на живеење повисок во Швајцарија отколку во Македонија?
     
    На tamche995, *Ench@nted*, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Не во право е скроз. Веруј ми. Вакви ко неа се само за овде. Не се за низ светот.
     
    На SummerGirl, ZAHRA, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Лили, јас кога бев, секој ден во 4, веднаш после работа - сите беа во кафич. Оти 3,5 евра за пиво да ги дадеш ти се ништо. Голема работа. Тука да треба 200 денари секој ден за пиво да извадиш... паааа.. пола минималец е...
     
    На SummerGirl, ZAHRA, Stories и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски

    Многу добро знам и колку се трудев да добијам кредит но не ми дозволуваа и покрај работната виза бидејќи ме сметаа за странец. И работев по 12 саати и пак малку пари ми остануваа бидејќи се е поскапо. Таму неможам да градам куќа и луксузно да ја опремам како овде. Таму луксузот е скап поради тоа се вратив и не се каам. Подобро тука да имам имот отколку таму ништо.

    Тогаш што не одиш ти во светот зашто губиш време по форуми барај работа во овој период пред сезона секаде има отворени работни позиции особено за странци кои сакаат да работат на црно.
    Германија е полна со Македонци, барај познати.
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ааааа, па не збориме ние за физичка работа на црно... Малку поамбициозни сме ;)
     
  7. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Па сигурно нема да најдете работа во администрација како странци. Нашите државјани се подразбира дека работат во приватни фирми,маркети,бутици,продавничкина црно или добиваат работна виза доколку управителот гарантира за нив. Со странска плата не се ужива во странство. Со странска плата се доаѓа тука и овде се троши.
     
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Амбициозни сме и способни маме, не ни е државна администрација врв на достигнување. :D
     
    На tamche995, *Ench@nted*, drugarka и 7 други им се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас можам да споделам пример од едни луѓе кои извесен период живееа во куќа под ќирија наспроти мене. Жената стана пријателка со мајка ми па знам дел од приказната. Мажот работеше хаус мајстор во болница а жената чистачка во гимназија. Имаа двајца синови повозрасни. Буквално цел живот од куќа во куќа шетаа си велев како бе две машки деца кај ќе донесат жени дома. Ама ете може немале услови немале стабилна работа... Синовите се запишаа на факултет скопје ( инаку живеат во помал град ) најдоа работа извесно време исто под ќирија ама мислам дека сега купија свој стан. Едниот се ожени. И си останаа таму. Мајка им и татко им се овде исто работно место исто по ќирија.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Aко банките ти дсдст кредит(зависно од работа плата и сл.), секако дека сум за кредит. Истите пари се (нешто можеби плус), ама бар ги давам за нешто што ќе е мое. Вака, за кирија,како да сум ги фрлила.
     
    На SummerGirl и marchi-cool им се допаѓа ова.
  11. Milan93

    Milan93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Машки
    Воопшто не философирам туку само анализирам, вистината е дека најмалку 30% од населението има вкупни приходи под 30000 денари. Тие можат да подигнат кредит со мах рата 10000денари или 155евра.и сега за да купи стан што кошта минимум 40000евра што мислиш на колку години ќе треба да му биде кредитот? Колку ќе биде каматата за сите тие години? Не зборувам јас за оние кои можат да земат кредит кој ќе го исплатат за 10-15 години затоа што тогаш ратата би била најмалку 300 евра односно вкупни приходи од 900евра. Ако вие ги имаме тие приходи повеќето во Македонија ги немаат. Или треба 3 генерации да влезат здружени во кредитот за една генерација да седи во станот? Во Велес кириите се околу 100евра, еве нека кажат форумките кои се од источна Македонија колку е киријата таму и колку е квадратот на нов стан?
     
    На marchi-cool и gjoker4e им се допаѓа ова.
  12. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    За мене сопственото е секогаш подобра опција па макар цел живот да двојам од уста.
    Но, исто така не велам дека е киријата е фрлање пари во воздух, ако во тој момент немаш друга опција.
    Подобро покрив над глава со кирија, него ли на улица да спијам или со 5 генерации во двособен стан.

    Кај нас денес сите живеат со кредити така да тоа не ми е нешто невообичаено, доколку ми треба и јас би земала утре кредит за стан или кола. Можеби јас ќе се мачам и ке тргам од уста цел живот ама барем ќе спијам на свое и ќе му оставам нешто на моето дете утре да не се мисли дали ке има покрив над глава кога ќе ме нема.

    Од друга страна не разбирам како може некој цел живот да седи под кирија без да има идеја да си купи нешто свое. Разбирам и 5 и 10 години да се ама 11тата ќе ставам прст на чело и ќе посакам еднаш за секогаш да имам нешто свое. Дека за 10 години неможе некој да заштеди за учество на стан не ми е верно. На крајот од денот се се сведува на самата личност и на менаџирање со своите финансии.
     
    На Kate Rina 93, marchi-cool, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски

    Државната администрација ја земав во предвид како пример бидејќи со горенаведениот коментар од Ваша страна ми делувавте како да се плашите од физичка работа, дека нели не барате физичка работа во странство. Тогаш клатете врата од плата до плата наместо штрафцигерот во рака и приватно да се запотите ќе видите дека за кратко време и стандардот за кој зборувате ќе Ви се смени. Жена сум и произведувам кујни и мебел сама. Постојат мажи кои незнаат ни сијаличка да сменат таквите каде и да отидат ќе бидат незадоволни. Не велам дека не живееме во вукојебина гледајќи од политички аспект но ако не ни е гајле за другите и овде пари се заработуваат.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Глупост до глупост. Моја роднина во Холандија е прв човек на народна банка. Не гледаат странец. Гледаат способност и школо. Ако немаш школо плус не те бива нормално ќе ринташ 12 саати за ич пари па и во мкд.
    Ама јбг кој тоа да го сфати. Уживај си ;)
     
    На tamche995, drugarka, Chantal и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Ова е тотална дезинформација.
    Оди и барај кредит во банката на твојата роднина може ќе ти одобри 100 000 евра. И Македонија не одобрува кредит на странци доколку не се сопственици на фирма и не гарантираат со имот.
    Лесно е да се коментира но фактите се важни. Да одиме сите тогаш во таа банка со дипломи и занает и откако ќе го подигнеме кредитот да си се вратиме во матичната земја и па нека не бараат од банка.
    Кредит не се подига така лесно.
     
    Последна измена: 9 февруари 2019
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Стварно? Ти знаеш кај работи моја роднина? слушај. Сеј си овде зашо на друго место тешко дека ќе успееш со овој памет. :D ајт.
     
    На ZAHRA, gjoker4e и DAngel им се допаѓа ова.
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.122
    Пол:
    Женски
    Сигурно одлуката за враќање од Швајцарија во Мк ја донесе заради почистиот воздух што ни е овде и можноста за вработување во секое време .

    Во Штип , стан од 60 м2 под кирија е мин 150 евра . Гевгелија исто .
    Во Богданци може да се најде и за 120 .
     
    На cresa-jagoda, gjoker4e, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Јас би ти рекла ако не си способна со матичниот јазик во матичната земја да заработиш пари оди си и учи странски јазик и устави и живеј далеку од сите блиски но темата не е “кој да оди кој да седи” или “работа во странство” туку зборувавме за кредит а ти забегуваш од темата. Сите кои сметаат дека во туѓа земја подобро ќе живеат бујрум никој не ве моли да останете тука.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Зарем останаа луѓе во Штип и Богданци за да одат под кирија!?
     
    На Miss666, gjoker4e и marchi-cool им се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Аха. Темата знам што е ама ти прва почна да кажуваш кој немал амбиции, сите бегале за да се вратат ( :rofl: ) и биле не знам какви.. Арно ти текна на темата да се вратиш.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.