1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стан под кирија или цел живот кредити?

Дискусија во 'Дом' започната од marchi-cool, 8 февруари 2019.

  1. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Јас плаќам 13500 на 13 години за 40и+м2
     
    Последна измена: 9 февруари 2019
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Да ама 40 м2. :(
     
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Јас цело време размислувам за ова и само одам напред-назад со одлуката. Сепак, решив дека приоритет ми е да се селам, а не да размислувам за станови.

    Според мојава логика, у Македонија, би купила стан. Само заради тоа што т.н. газди се идиоти, ама стварно. Однос 0, земање без пружање ништо за возврат. Како мине време, така се' повеќе ме фаќа револт од условите шо се нудат на пазарот, а највеќе од односот. Он е газда, разбираш. Чиниш палата на Водно ти издава, а не гарсоњера у Кисела Вода.

    Ако ги соберам сите пари за кирии дадени досега овде, ќе имав солидно учество за стан. Ако ги додадеме и тие дадени за кирии во странство, ќе имав и можда веќе купено стан во некое помало гратче. :D

    Да се разбереме, за мене тоа не се пари фрлени во бунар, ми требало, сум ги дала. Ама дека е идеално и долгорочно решение во државичево, не е.

    Во странство, пример, во ЕУ, би живеела без проблем под кирија. Цел живот. Ич мува нема да ме лази. Да ги мислам децата у шо ќе живеат со нивни фамилии? Ни на крај памет не ми е. Никој не останал гол и бос на улица во развиена земја, освен ако самиот не сакал така.

    Моето видување вика дека сите така живеат низ ЕУ, нејќат главоболки и да трчаат ако кровот капе, агенцијата или сопственикот си трча. Е, ама имаат сигурност, и да останат без работа знаат дека нема да се на улица.

    Последен пример, пријатели во Бг, 6 години живеат во ист помал стан под кирија за смешна сума (120 евра за стан со една спална во Софија, се фрапирав!!), а еден поголем стан, што уствари е нивен, го издаваат и така си ги покриваат и киријата и сметките. Викаат, зошто да плаќаме толкави сметки во голем стан кога сме само двајца? Кога ги прашав како нашле таков стан за буквално џабе, рекоа дека имале среќа плус многу ценкање плус договор на долго плус мноогу барање. Е, па, алал, ја у Ск не можам да најдам стан за тие пари! :)

    А да, кога разговарав со еден пријател, странец, за варијантата да купам стан во Ск, ми рече дека ни во лудило не би инвестирал во недвижнина овде. Викам, зошто, нема зијан од недвижнина. Ми вика, ќе разбереш за неколку години зошто, преголем ризик е да купуваш недвижнина во место со таков висок ризик. Уште не ми е јасно оти беше упрпан толку. Дали политичка ситуација, дали загаденост, дали мисли на некој real estate bubble шо тек допрва се чека да пукне, немам поим. Е дека имаше увид у некои позадински бројки, имаше, па можда си има и човекот поента. :)
     
    На tamche995, Annath, taznata :( и 14 други им се допаѓа ова.
  4. sanji4444

    sanji4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Цел живот кредити дефинитивно.
    Што ќе плаќам кирија со тие пари кредит ќе плаќам и стан ќе купам или куќа ќе направам.
     
  5. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Doozy Амин за напишаното! :bow: Особено за делот каде се опишани какви се газдите на становите овде :emo: (Оти нема емотикон за пиштол?) . Значи уште како студент навлегов во тие води наречени македонски газди и кирија. Немам сила да се навраќам на разочарувањата, а тек последните, влегување кога сакаш, па згора свои гости си носат, па се деси и да си дојде да се истушира :| Па тоа не беше кирија, тоа беше буквално како да си платил некому трауми да ти даде :drunk:^_^ Додај на тоа и Хичкок цимерки, милина :D А земање кредит тука пак ти е истото, само во протоколарна банкарска верзија, бидејќи се е нестабилно и никакво :o:
     
    На tamche995, marchi-cool, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    1. Не знам дали сакам да живеам во стан (повеќе сум за куќа)
    2. Не знам дали сакам да живеам во државава (од ден на ден се повеќе сум за некаде подалеку)
    3. Ако можам да отплатам за неколку години би купила и сум ЗА
    4. Ако треба да отплаќам 30 години значи заработувам малку и без разислување би си пакувала куфери
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    сосем се сложувам со тебе. Свекор ми работи во државна фирма која дава најмногу плата во градов. Да не речам околу 40 000 + ама чоекот пола од нив ги враќа за кредити и за сметки што треба да се платат. Надвор од работа нонстоп приватно работи,товара дрва вози камиони помага при уривање на куќи огради помага при градење куќи... Значи мора не дека сака. се чудам кога човекот спие и одмара. Ама има позади него жена и три малолетни деца ( не го рачунам маж ми ние сме настрана кај моите) за тие што работат и сакаат да работат за да заработат има и работа и пари.
    сосем се сложувам женичке ама не секој е маж. И авал да ти е на снагата што ја имаш ти лично да работиш сама.
     
    На Mama993 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    студенти има народ еден куп градот фул станови се издаваат.... А работа може да се најде?
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    во белгија девојки жени секојдневно сами со кучињата излезени на шетање. Лепотици без машка придружба. Место дечковци да фаќаат па фамилии да створат тие сами дотерани и со песот. Пријателов што беше таму на работа и раскажуваше се чудеше на таквите манири
     
    На Feminka22 и Mama993 им се допаѓа ова.
  10. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @marchi-cool "Манири"? Тоа е менталитет, а пред се и личен избор. Какво е тоа размислување, дека мора да имаш мажјак до тебе и да не трошиш воздух, ако не планираш да се размножуваш. Не е смислата на животот сите исто програмирани да живееме :D
     
    На CameliaMiller, x.Daisy.x, tamche995 и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.122
    Пол:
    Женски
    Тие дотераните со песот сигурно ќе кажат обратно од тебе - Место да си се дотера и со кучето да шетне ,Марчи земала да се мажи и деца да раѓа .
    Така да .....
    Секој со своите амбиции и одлуки за сопствениот живот :mm:
     
    На CameliaMiller, tamche995, Dust и 13 други им се допаѓа ова.
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Жената на ниво на дете кога ја рачунате тогаш ќе оди и ќе товара и градежништво ќе работи после работно време, оти има жена и три деца. Таа жена помош треба да му е, не товар.
     
    На gjoker4e, candy.cane, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Најубаво поминуваат оние ,,деца" кои добиваат стан од родителите, за нив вакви недумици нема.
    Генерално супер е да си имаш сопствен дом, но заради многу причини може и добра опција е да си под кирија. Пример ако одредена личност си планира преселба во друг град или друга држава тогаш поинакви се размислувањата.
     
    На SummerGirl, Milan93 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Ова може те опишува тебе или твојата околина ама е далеку од реалноста за сите кои живеат странство.
    Посебно делот со лекари, стиматолози или испаѓање во ресторан/бар па и жена да се дотера

    Се цени образование, квалитет, искуство и секој докажан работник во струката може само да напредува и те како убаво да живее.

    Ако имаш пари никој не ти брани да купуваш имоти, да градиш....а условите за кредит немаат врска со тоа каков пашапорт имаш. Имај соодветен документ, соодветни приходи, никоја банка не те враќа.
     
    На CameliaMiller, Dust, *Ench@nted* и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Зошто главната цел во животот е да имаш маж и деца...океј.:drunk:
     
    На candy.cane, Harper, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Пријателот твој ништо не легнал, па затоа се жали?
     
    На CameliaMiller, tamche995, Annath и 14 други им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    точно менталитетот е таков. А и да не е до менталитетот секоја индивидуа има свое различно гледиште. И кај нас во македонија не е менталитетот секаде ист.
    па сега тој кога маки мачи нормално дека жена дома ќе седи за да му биде поддршка. Или двајцата ќе работат за да придонесат или едниот малку повеќе ќе се помачи
     
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Видете.. Не се секогаш финансиите единствениот разлог зашто огромен број на луѓе сакаат да го напуштат државичево. Подеднакво битен фактор е простотијата која изобилува.
    Балканизмот кој произлегува од цитираниот пост, е сам по себе доволен, да една млада, интелигентна особа со широки видици, нејќе да дише ист воздух со такви луѓе или пак да гради живот во држава во која размислувањето од погоре е широко прифатено и се смета за апсолутна вистина.

    :puke:
     
    На CameliaMiller, tamche995, јolene и 16 други им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    па главна цел не е ама па каква цел е таа да живееш цел живот сама без семејство? Или така одејќи по журки и по забави поинтересно е.
     
    На Mama993 и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    кажуваше општо за луѓето и начинот на живот таму,,нема врска тоа дали легнал или не со жениве што шетале кучиња
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.