1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стара облека

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од dodo, 15 август 2013.

 1. dodo

  dodo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  27
  Може е малце чудна темава, али ме интересираше што правите со старата облека ако ви е целосно здрава. Односно дали знаете дали може да се продаде некаде, на пример во некој од оние second hand продавниците?
   
 2. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.050
  Допаѓања:
  6.226
  Пол:
  Женски
  Tешко за продавање,но секогаш можеш да ја подариш на некому кој не е во можност да си купи :|
   
 3. sunny1

  sunny1 Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2013
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  имаат проект од влада мислам дека може да се донираат во социјално ,ние се јавивме на 080055800 рекоа дека доаѓаат и од дома ги зимаат :)
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.287
  Пол:
  Женски
  Исто може да се однесе и во Црвениот Крст, во секој град има и таму после прават пакети за економско загрозени семејства :)
   
 5. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.602
  Пол:
  Женски
  Имав многу стара облека и на таван и тука што не ја носам или ми е малечка па ја собравме исправме и подаривме на едни комшии роми имаат мали деца нека си носат. :)
   
 6. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.909
  Пол:
  Женски
  Најчесто носам во Црвен Крст, секогаш испрана, испеглана, убаво спакувана во кутии :)
   
 7. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.592
  Пол:
  Женски
  Во принцип имам некои да ги наречам „евергрини“, стари не знам колку години, одлично сочувани, според трендот ги комбинирам, па ми се случувало повторно да ми ги честитаат :lol: Имам парчиња кои сум ги купила со преголема љубов, па штом станат демоде, ги прекројувам, кратам или теснам, додавам детали и си правам нов модел. Остатокот одат кај едно семејство, за кое не сметам дека којзнае колку сум му помогнала, едноставно сум дала придонес на некој начин да им го ублажам горчливото секојдневие, со оглед на фактот дека имаат две прекрасни тинејџерки. Радоста на нивното лице, кога ќе буричкаат по кутиите е непроценлива и веднаш прават комбинации која што ќе носи, како ќе го комбинира, на кој начин ќе го преправи - е тоа е веќе креативност. Понекогаш се случува меѓу таа облека да има и парчиња со неизвадени етикети, што сум ги добила на подарок, а не и прилегале на мојата фигура или самата јас сум ги купила, со надеж дека некогаш ќе ги носам, но сум се здебелила и останале да висат во плакарот.
  Гардеробата од моите деца ја носам кај мајка ми, бидејќи се надевам дека брат ми и неговата идна сопруга ќе издвојат нешто од тие алишта што ќе им се допадне за нивните деца (кога ќе ги имаат), иако повторно ги пребирам поубавите или брендираните парчиња, а остатокот го пратив во хуманитарна помош за поплавените деца чии домови настрадаа во поплавите во Србија и БиХ.
  Гардеробата од мојот сопруг, најчесто ја наследува свекор ми.
   
 8. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.530
  Ја даваме или во Црвен Крст или на Роми и сиромашни семејства.
  Нема потреба да се фрла кога може да некому да му се подари што ќе има корист од истата.
  :)
   
 9. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.418
  Допаѓања:
  4.392
  Пол:
  Женски
 10. Makeup

  Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  49
  До пред некое време ги давав на сиромашни или во црвен крст ама со оглед на тоа што имам сестра некоја година помала од мене сега кај неа одат они ги сака и си ги изнаносува :D
   
  На Mia.MGK му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.419
  Допаѓања:
  64.492
  Пол:
  Женски
  Порано старата облека ја давав на една моја познаничка која е помала од мене, потоа им ја давав на Роми кои живеат во близина, но во иднина ќе ја оставам за бездомниците кои жално ми е да ги гледам како буричкаат по контејнерите.
   
  На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  873
  Пол:
  Женски
  porano gi davav na edni komsii sto bea navistina nemaa i si gi nosea sekako i bea presrekni (bev poslaba pa poradi zdrastveni problemi se zdebeliv 20kg :( :( :( pa se sto imav odite kaj niv imase nekoi rab sto ni ednas ne bea obleceni)
   
  На ~disappointed~ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  22.789
  Пол:
  Женски
  мојата стара облека оди кај сестра ми помала е од мене 4 години и таа ја носе
   
  На Mia.MGK и ~disappointed~ им се допаѓа ова.
 14. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  873
  Пол:
  Женски
  jas i sestra mi ne mozevme da si gi noseme alistata zosto jas sum i povisoka i podebelka haha
   
  На ~disappointed~ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  873
  Пол:
  Женски
  second hand ne kupuva takvi alista oni prodavat brendirana roba i ja nabavuvat od stranstvo...
   
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.692
  Допаѓања:
  108.521
  Јас давам на едно комшиче.
   
 17. marich

  marich Активен член

  Се зачлени на:
  3 април 2015
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  201
  Пол:
  Женски
  братучедками си е носи :D
   
 18. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  279
  Пол:
  Женски
  Ги даваме на луѓе што навистина им е потребна,црвен крст :)
   
 19. prashinka

  prashinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2021
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  784
  Ја донирам, но гледам да заврши на правилното место.
   
 20. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  61.151
  Редовно се ослободувам од старата облека затоа што не сакам да трупам многу облека, посебно нешта што знам дека веќе нема да ги носам. Освен некои парчиња што се безвременски и квалитетни и можат да се носат неколку години, друго не чувам предолго. Нешто сум донирала, но признавам дека доста облека имам и фрлено.