1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стара облека

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од dodo, 15 август 2013.

  1. dodo

    dodo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Може е малце чудна темава, али ме интересираше што правите со старата облека ако ви е целосно здрава. Односно дали знаете дали може да се продаде некаде, на пример во некој од оние second hand продавниците?
     
  2. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    Tешко за продавање,но секогаш можеш да ја подариш на некому кој не е во можност да си купи :|
     
  3. sunny1

    sunny1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    имаат проект од влада мислам дека може да се донираат во социјално ,ние се јавивме на 080055800 рекоа дека доаѓаат и од дома ги зимаат :)
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Исто може да се однесе и во Црвениот Крст, во секој град има и таму после прават пакети за економско загрозени семејства :)
     
  5. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Имав многу стара облека и на таван и тука што не ја носам или ми е малечка па ја собравме исправме и подаривме на едни комшии роми имаат мали деца нека си носат. :)
     
  6. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Најчесто носам во Црвен Крст, секогаш испрана, испеглана, убаво спакувана во кутии :)
     
  7. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Во принцип имам некои да ги наречам „евергрини“, стари не знам колку години, одлично сочувани, според трендот ги комбинирам, па ми се случувало повторно да ми ги честитаат :lol: Имам парчиња кои сум ги купила со преголема љубов, па штом станат демоде, ги прекројувам, кратам или теснам, додавам детали и си правам нов модел. Остатокот одат кај едно семејство, за кое не сметам дека којзнае колку сум му помогнала, едноставно сум дала придонес на некој начин да им го ублажам горчливото секојдневие, со оглед на фактот дека имаат две прекрасни тинејџерки. Радоста на нивното лице, кога ќе буричкаат по кутиите е непроценлива и веднаш прават комбинации која што ќе носи, како ќе го комбинира, на кој начин ќе го преправи - е тоа е веќе креативност. Понекогаш се случува меѓу таа облека да има и парчиња со неизвадени етикети, што сум ги добила на подарок, а не и прилегале на мојата фигура или самата јас сум ги купила, со надеж дека некогаш ќе ги носам, но сум се здебелила и останале да висат во плакарот.
    Гардеробата од моите деца ја носам кај мајка ми, бидејќи се надевам дека брат ми и неговата идна сопруга ќе издвојат нешто од тие алишта што ќе им се допадне за нивните деца (кога ќе ги имаат), иако повторно ги пребирам поубавите или брендираните парчиња, а остатокот го пратив во хуманитарна помош за поплавените деца чии домови настрадаа во поплавите во Србија и БиХ.
    Гардеробата од мојот сопруг, најчесто ја наследува свекор ми.
     
  8. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Ја даваме или во Црвен Крст или на Роми и сиромашни семејства.
    Нема потреба да се фрла кога може да некому да му се подари што ќе има корист од истата.
    :)
     
  9. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
  10. Makeup

    Makeup Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    50
    До пред некое време ги давав на сиромашни или во црвен крст ама со оглед на тоа што имам сестра некоја година помала од мене сега кај неа одат они ги сака и си ги изнаносува :D
     
    На Mia.MGK му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Порано старата облека ја давав на една моја познаничка која е помала од мене, потоа им ја давав на Роми кои живеат во близина, но во иднина ќе ја оставам за бездомниците кои жално ми е да ги гледам како буричкаат по контејнерите.
     
    На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    porano gi davav na edni komsii sto bea navistina nemaa i si gi nosea sekako i bea presrekni (bev poslaba pa poradi zdrastveni problemi se zdebeliv 20kg :( :( :( pa se sto imav odite kaj niv imase nekoi rab sto ni ednas ne bea obleceni)
     
    На ~disappointed~ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    26.359
    Пол:
    Женски
    мојата стара облека оди кај сестра ми помала е од мене 4 години и таа ја носе
     
    На Mia.MGK и ~disappointed~ им се допаѓа ова.
  14. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    jas i sestra mi ne mozevme da si gi noseme alistata zosto jas sum i povisoka i podebelka haha
     
    На ~disappointed~ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    second hand ne kupuva takvi alista oni prodavat brendirana roba i ja nabavuvat od stranstvo...
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас давам на едно комшиче.
     
  17. marich

    marich Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    братучедками си е носи :D
     
  18. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    652
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Ги даваме на луѓе што навистина им е потребна,црвен крст :)
     
  19. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    795
    Ја донирам, но гледам да заврши на правилното место.
     
  20. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Редовно се ослободувам од старата облека затоа што не сакам да трупам многу облека, посебно нешта што знам дека веќе нема да ги носам. Освен некои парчиња што се безвременски и квалитетни и можат да се носат неколку години, друго не чувам предолго. Нешто сум донирала, но признавам дека доста облека имам и фрлено.