1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старбакс (Starbucks)

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Kasha, 28 септември 2011.

  1. Heidi

    Heidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    168
    Сум пиела повеќе пати во неколку градови во Европа. Убаво е, да, ама само за кога сум во странство. Тука не би дала 300-400 денари за кафе за носење, па и не мора да е за носење не би дала кога можам да ја задоволам потребата за кофеин за 70 -90 денари или да се напијам дома.
     
  2. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Пробав во Турција,едното не знам што беше,а другото некое капучино со чоколадо нешто така,цената беше 5 лири,значи наши 300 денари,па сега ако би биле вакви цените и кај нас доста скапо е за едно кафе.Ама секогаш ќе има луѓе што ќе купуваат тоа е факт
     
  3. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има и во Белград. :!:
    Инаку секако дека би просперирал и тоа би бил многу посетен. Мислам дека ќе има луѓе кои ќе можат да си дозволат барем неколку пати да испијат кафе таму, но не сите, истата работа како Мекдоналдс.
    Кафето го имам пробано еднаш и многу ми се допадна, некако не е како обичното кафе. :inlove:
     
  4. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Темава ме потсети на еден муабет :D
    Седиме со другарка ми кај нејзина познаничка кај неа дома на кафе и нешто на фејсбук седевме и девојчево гледа на нејзин ѕид некој лајкнал група I love starbucks или така нешто и се возбуди мислам дека :D и вика лелеее морам да ја лајкнам групава, и онака гордо изговара старбакс :talk: ... и почнавме муабет за кафево, јас почнав да прашувам кај го пробала? (дека нели кај нас го нема) какво е? (дека го немам пробано) ова она и дали знаете што ми рече :| - Па незнам, го немам пробано јас, ама така лајнав да видат други онака знаеш шема е :o и тука нормално заврши муабетот, зашто јас незнаев што да коментирам, останав вака :^) :|


    Иначе јас го немам пробано, ама еве ве читам тие што сте го пробале дека е по посладуњаво, дека нема врска со кафе кафе. Јас и така не сакам јаки кафиња, обожавам преливи, карамели, ронки чоколадо врз кафе и такви глупости... :lol:
    Кај нас и јас мислам би просперирало, секој ќе сака да проба, што дека ново ќе биде, некои што пробале и стварно го сакаат верувам ќе купуваат, некои ќе купат само за слика на Фб :tmi: и тако даље :D .
     
    На LittlePinky и SexyLady им се допаѓа ова.
  5. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Хаха леле шема сум значи што дури две сум пробала :D До каде им оди глупоста на луѓево?Голема работа па Старбакс леле што ќе се направи ако се лајкне или проба.Да не бидам оф да убаво е ама не до толку за да се правам фраерка што сум го пробала :D
     
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Пошто не можев да редактирам се цитирам,5лири се 150 денари јас како евра сум си ги претворила,така да околу 150 ако е и кај нас верувам дека одлично ќе им оди бизнисот ;)
     
  7. iivaanaa

    iivaanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Абе си имаме ние Старбакс во Скопје - Caramelo не го знаете?!?!
    Има кафиња ккако во Старбакс, а и поубави се да ви кажам. Шлагови, преливи, карамели... А најважно, со „наши“ цени! :clap:
    Јас се давам во Карамел Макијато. Секој ден пред работа си зимам.
    Еве ви го сајтчето нивно : http://caramelo.mk/ а и ФБ : http://www.facebook.com/caramelotm

    Еве ви и една сликичка:
    [​IMG]

    :D
     
  8. Ducky

    Ducky Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    1.633
    Пол:
    Женски
    Како и секој друг што отишол во странство каде што има Старбакс, голема желба ми беше да го пробам кафето. Не сум голем љубител на кафе, па многу ретко и го пијам. Не ми се допадна, можеби и премногу очекував со оглед на тоа колку сите го фалат Старбакс. Пробав и чизкејк и можам да кажам дека беше совршена и воопшто немаше врска со она што го продаваат кај нас.
    Голем впечаток ми остави начинот на организација на работата. Не можев да забележам ниеден налутен купувач или огромна редица, иако работеа само 3 продавачи.

    Мислам дека би успеале ако отворат кај нас, макар и да се прескапи кафињата, бидејќи е „фенси“ да се пие во Старбакс :rofl:
     
    На Aleksaska му/ѝ се допаѓа ова.
  9. unbreakable

    unbreakable Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Сум пиела.Кога бев во Турција секој ден морав на се изнаголтам од нивниот милкшејк или пак да си изедам некоја слатка од кај нив.Поубаво нешно не сум пробала,не...
     
  10. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266

    нема.


    како прво во Карамело не можеш да седнеш, туку само да купиш кафе и чао. ( кој бил во старбакс знае колку е битна атмосферата и колку таа го прави местото :!: )
    второ, очигледно е дека планот им бил да наликуваат на Старбакс, со чашките и се тоа, а мене страшно многу ме нервира кога се копира нешто, што не измислат нешто свое по што би биле оригинални ???
    трето, нудат само кафе. Колачиња, чашки и сл. работи не, што ја прави споредбава уште посмешна.
    и четврто, работа на вкус е да, ама мене лично од Карамело не ми се се свиѓаше Фраписимо и Мока кога пробав, па затоа не сум ни купила ништо после тоа.


    [​IMG]

    ова зеленово не знам што е, тоа ми е следно на листа за пробување. :)
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. iivaanaa

    iivaanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Да, тоа што не може да се седне и јас мислам дека е тапа. Добро би било да имаат за седење.

    А, муабетов со копирање малку не ти држи вода. Затоа што по твојата логика, значи дека секој ресторан, секој кафич и секој фастфуд е копија на првиот отворен било кога. Нема што да се измисли или не - coffee to go е coffee to go.

    Башка, наместо да се радуваме дека си имаме македонски старбакс и дека некој не направил класичен македонски кафич, туку "како старбакс“ како што викаш, ние да си плукаме пак по нашето. :(

    А, вкусот, самата си кажа - работа на вкус, а за вкусот нели не се коментира. :)
     
  12. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    не не не, не плукам ни најмалце само кажав дека тоа тука што го пиев не ми остави некој голем впечаток.
    а за обидот да се отвори нешто ново секоја пофалба, и камо среќа што повеќе вакви да се отвараат, тогаш конкуренцијата би била поголема и понудата подобра, што нас секако ни одговара. :)
     
  13. iivaanaa

    iivaanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Драго ми е дека се разбираме. :)

    Еве јас да ти препорачам да го пробаш Борџија кафето. Ммммммхххх!
     
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^ да се недоврзам на муабетот, во Caramelo има мн убаво кафе и не мислам дека го копираат старбакс, само си сакаат добар квалитет и добар изглед на амбалажата на кафето! и цените им се попристојни него старбакс!-тапа им е само што нема место за седење, тоа им одзема многу од промет!
    Инаку кафето во Starbucks за мене е едно од најубавите кои сум ги пиеле и се согласувам амосферата е 10+ особено за време на божикните празници е рај! се им е на ниво од услуга до квалитет, па и цената е на НИВО :lol:
     
  15. sugarlady

    sugarlady Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Јас лично сум презадоволна од пијалоците во Карамело и тоа не само од кафињата, туку и посебните пијалоци како топол сок од јаболко со цимет (ммммм..) или макакао и скоро секој ден си земам по нешто после работа за до дома. Браво на дечките за идејата, камо среќа повеќе како нив да размислуваат. Можеби е Старбакслајк, но не се согласувам дека е копија на Старбакс. Карамело си има своја душа.
     
  16. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    А кај се наоѓа тоа Карамело? :?: :tmi:
     
  17. sugarlady

    sugarlady Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  18. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    ова со оставање телефонски броеви и адреси ми личи ко реклама на некој вработен од Карамело :^)

    и да потсетам дека темава е за STARBUCKS не за тоа. |(


    ( а како што знам се што е офтопик се брише. или не ? )
     
  19. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Еве уште еден линк кај што пишува за истото од погоре. http://brkajrabota.mk/lifestyle/zivot/1 ... -vo-skopje
    Значи не се само обични шпекулации можно е да има, па феминките од Карпош 4 после ќе ни се пофалат во темава дека го пробале и ќе шетаат како во Њу Јорк со кафињата во рака :D 8)