1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старбакс (Starbucks)

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Kasha, 28 септември 2011.

  1. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Јас ко мало дете се израдував кога прочитав вчера :lol:
    [​IMG]
     
    На Ann.94 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  3. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Јас коа бев у Лондон, УК го пробав ова [​IMG] а ова го имав пробено во Грција коа бев на одмор :) [​IMG]
     
  4. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.589
    Допаѓања:
    3.259
    Одлично е што ќе дојдат во Македонија само незнам со цените како ќе се... Скапи ќе се за наш стандард.
     
  5. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Старбакс настанале од компанија за чаеви, зачини и кафе во синџир на кафетерии, преку воведување на некаква комбинација на различно печени зрна кафе од кои се добива посебен вкус.
    Во Старбакс можеш да си купиш кесичка кафе во зрна за домашно приготвување или исто такво да пробаш таму. За сите љубители на црното кафе без додатоци :)

    Е сега, фрапучиното (тоа со шекерите) е нивен заштитен бренд и затоа е најпопуларно.

    Мој личен фаворит е лате, обично си земам средно и го дегустирам еден час.
    Исто имаат и чаеви, чај-лате(чај со млеко...ужасно). Имаат и чоколадни колачиња, чиз кејк, мафини кои лично мене не ми се нешто посебно.

    Некој погоре спомна за атмосферата во кафетериите. Мене тоа ми е идеалното местото каде што одам кога сакам да избегам и да се скријам од проблемите и стресот.

    Едит: Заборавив да спомнам за цените, претворени во денари би биле: долго дупло еспресо-60денари, лате гранде (350мл)-90денари, фрапучино гранде- 150денари.
     
  6. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Кога пред две недели дознав дека најверојатно ќе се отвара и во Македонија, се израдував како мало детенце во слаткарница. :wasntme:
    Па ајде здравје Боже, кај и да е за година ќе си шеткаме и ние со вакви чаши в раце.
    [​IMG]
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Од причина што не пијам јаки кафиња и ги преферирам оние со перливи, шлагови, чуда.. си го обожавам Старбакс. :) Нешто слично Виенско кафенце има во Експириенс и во Соравија, имаат слични кафиња со различни вкусови и преливи, мене многу ми се допаѓаат. Како што имам прочитано на флаерчето во Експириенс исто се работи за компанија со слична политика на Старбакс само што не е толку позната и што кај нас нема изобилство од вкусови како што има во Старбакс. Само во Солун имам пиено :)
     
  8. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Имам пиено ама тие неколку што ги пробав многу на млеко ми имаа вкус,а јас не сум некој љубител на млеко,поготово ако е топло млекото Vanilla Latte и другото не ми текнува какво Латте беше :lol:
    Нареден пат ладно и овошно нешто ќе пијам :) Овие ми се на листата
    Strawberries & Crème Frappuccino
    [​IMG]
    Cinnamon Dolce Crème Frappuccino
    [​IMG]
     
  9. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    И сеа ке отворат Старбакс кај нас или не? пошо тогаш кажаа дека ке има а пред некое време кога ги објавија брендовите во Скопје Сити Мол го немаше Старбакс ;)
     
  10. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    И да отворат не верувам дека ќе биде менито како низ останатите европски метрополи. Исто како со McDonald's и други такви синџир ресторани и кафетерници - ќе биде половично.

    Нека отворат сега, важно јас одамна си имам собрано неколку големи шољи Старбакс од ширум Европа па они како сакаат. :$
     
  11. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    кога го видов насловот на темава помислив дека е за форумџиката Starbucks и си викам што бара таква тема во Храна и Пијалоци :lol:

    немам пробано...и мислам дека добро би било да отворат кај нас..така ќе имаме уште еден светски бренд, синџир (како и да е) :D
     
  12. janafilth

    janafilth Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    27
    Пробав кога бев во Софија и многу е убаво :)
     
  13. aways

    aways Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    660
    Имам пробано милион пати... мммммм вкусооот на кафето е волшебен.
    Сакам за брзо да отворат и во Македонија :)
     
  14. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Го обожавам Старбакс! :inlove:
    Сакам и кај нас да се отвори! :wasntme:
    Но најмногу мрзам кога шмизли ќе одат во некој град каде што има Старбакс и ќе се сликаат со чашите и одма на ФБ! |( |( |(
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    4.207
    Пол:
    Женски
    Пробав Старбакс Фрапучино во Виена и беше три ипол евра ама вредеше. :)
    Баш би сакалa и овде да отворат. Ај, белки ќе начекам кога ќе студирам. Сигурно и цените би биле попристапни.
     
  16. Bella2

    Bella2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    6
    Моето омилено :l: кај и да одам на одмор прво Starbucks барам па се др. Инаку мислам дека би било посетено и во мк, за цените мислам дека ке можат повекето да си дозволат :)
     
  17. oneday

    oneday Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    што не ни отвараат Старбакс не ни отвараат , да земеме да напраиме едно FEMINA-Starbucks ,и убаини :rofl: :lol: :) :D ;) :* хахахахахаххаахахаа сите феминки што немаат работа келнерки хахаха -(шала е немој некој да се навреди ) :!: :$
     
  18. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Леле баш ко слегував со лифт скалите во The Mall Sofia го видов и викам ееееееееј Старбакс! И реков нареден пат мора да одам таму,да го пробам фамозното кафе.Криво ми е порано што не го видов.А и баш цена да видам каква има :D
    Ахааа,го прогуглав и цената е од 2.5-10 лева максимум,тоа е од 70-300 денари најмногу.Мислам најмногу прочитав 7 лева-210 ден. ама ај,да го ставиме до 300 :)
     
  19. lost.in.translation

    lost.in.translation Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Кај прават кај нас кафе, барем приближно, со вкусот на мока фрапучино. Се заљубив :(
     
  20. tofi

    tofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    13
    Caramel frappuccino :inlove: