Старечки домови

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од utreenovden, 5 јуни 2017.

 1. utreenovden

  utreenovden Нов член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Темава е за старачките домови во Македонија. Да споделеме искуство околу престојот и грижата за нашите блиски таму. Кај се сместени, задоволни ли се/сте од услови, хигиена грижа итн.
  Јас би ве замолил ако има некој искуство со Геријатрија ,,13-ти Ноември,, Скопје да сподели информации. Имаме близок член со васкуларна деменција и размислуваме за негово сместување во домот.
  Однапред сум ви благодарен за било каква информација.
   
 2. LittleAngel2000

  LittleAngel2000 Нов член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  На баба ми и е дијагностицирана деменција веќе е во касен стадиум а моите родители се на работа и тоа во смени :( се случува баба ми да е сама по цел ден, јас и сестра ми студираме во друг град и ние не можеме да помогнеме со грижа ;(премногу ми е жал за баба ми не не' препознава кои сме. ;(
  Ве молам за совети и информација, ситуацијата е алармантна, сака сама да излегува, халуцинира, може да се самоповреди или да предизвика пожар во домот, многу се плашам...;(

  Претпоставувам дека во случајов најдобра одлука е старечки дом.
  Дали знаете старечки домови со професионален кадар кои воедно вклучуваат медицинска нега и грижа 24/7 во Скопје?

  Имаше пред некое време случаеви каде што ги малтретираат старите лица по некои домови или не се грижат доволно за нив па се плашам за изборот.:(
   
  Последна измена од модератор: 11 јануари 2018
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски

  Ако имате врски во државната геријатрија, оти таму има една огромна долга листа на чекање, сместете ја таму..од искуство кажувам, најдобрите професионални сестри работат во '13 Ноември.

  Приватните старски домови се изгор, испод 500 евра нема никаде во Скопје да најдете..во другите градови е поефтино, но како ќе ја посетувате/??
   
  На LittleAngel2000 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LittleAngel2000

  LittleAngel2000 Нов член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Зашто би имало проблем за посетување? Мислиш ако е друг град?
  Инаку колку што знам немаме врски за 13ти ноември, а колку се плаќа во 13ти ноември?
  Ја мислам дека моите би можеле да си дозволат најмногу до 300 евра.:(
   
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Јас пред неколку години ја сместив мајками таму и плаќав 15ооо денари..мислам дека не е поскапено..како и да е, јавете се , прашајте, ставете ја на листа на чекање..мора упат и таму директно да се оди за да ја евидентираат.
  Во Куманово има еден поевтин старски дом, тој беше околу 18000 ден. ама не гарантирам дали имаат некои измени.
   
  На LittleAngel2000 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.010
  Допаѓања:
  3.140
  Има државен дом за стари лица во Прилеп. Условите се ок како за во државно значи ништо луксузно како по рекламите во приватните домови. Цената повеќе од 200 евра мислам дека не беше ама пред 10 години сега не знам. Има мед.персонал и 24ч нега.
   
  На LittleAngel2000 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Никој не сака да дискутира за старост, огавна им е таа тема.. а нажалост сите трчаме со брзина на светлоста натака, лета животот...зошто никој не бара од политичариве, од власта, никој не спомнува да се градат старски домови..кај ќе одиме кога ќе остареме со никакви пензии, кој ќе не гледа, на чиј грб ќе бидеме товар.....еххххх..пуста старост.......;(
   
  На LittleAngel2000 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LittleAngel2000

  LittleAngel2000 Нов член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  А колку се чека за во 13ти ноември?
  Сега гледам и приватнине се со листи на чекање :(
   
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Незнам како е сега..јас за мајками ја фатив бившата директорка ...но, мајка ми таму седеше многу кратко, почина за само еден месец.
   
 10. LittleAngel2000

  LittleAngel2000 Нов член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  А во Скопје приватниве сите се околу 500 евра?
   
 11. LittleAngel2000

  LittleAngel2000 Нов член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Се оди директно во домот да се аплицира? И какви документи се потребни да однесам?
   
 12. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Јави се прво на телефон, ќе ти кажат се точно како треба.
   
  На LittleAngel2000 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  481
  Допаѓања:
  2.044
  Пол:
  Женски
  Некој да знае некој дом за стари лица со цена до 300€?
   
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  На жалост, освен државната геријатрија во Ѓорче Петров, нема друга.
   
 15. betiman

  betiman Нов член

  Се зачлени на:
  6 мај 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Јас само да ви кажам од мое искуство подалеку да бегате од Сончев дом Тодоровски во Сопиште. На муабет се ке ви ветуваат но условите им се катастрофа. Ниту се грижат за старците како што треба, на се можно се штеди а парите ќе ви ги земат. Нема топла вода, храната помии како за кучиња, бањање еднаш на два месеци, во едно сопче за 4 души ги тераат да јадат како на лента и им се дерат да побрзаат оти други чекале. Ветуваат 3 јадења и 2 ужини а едвај три пати никаква храна им даваат. Овошје и зеленчук нема со години а месо е празник ако има. Добро распрашајте се.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.904
  Пол:
  Машки
  Некој добар дом за стари лица во Македонија?
   
 17. H.ava

  H.ava Активен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Хармонија, Идила-Терзиева има и центар за алцхајмер и деменција.
   
 18. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.731
  Постоењево на темава прави да се чувствувам тажно. :(
   
  На Celltica и Scott Weiland им се допаѓа ова.
 19. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  3.278
  Пол:
  Женски
  Жана Неготино
   
 20. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  16.972
  Пол:
  Женски
  Дали некој има позитивно искуство и каде со приватниве домови во Скопје? Баба ми за жал ќе мора да ја сместиме некаде, меѓутоа не знаеме каде би било посоодветно.