1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стари верувања и легенди

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од dodo, 7 април 2010.

  1. Vasilij

    Vasilij Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Чедо Божјо

    Тоа што го сонуваш дечко ти секој Велигден е Благослов од Господ за вашиот брак не само на земјата туку и на небото во Вечното Царство. Вас Господ ве спојува
     
  2. blonde.92

    blonde.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    33
    ми се има десено и на мене вакво нешто. братот на мајка ми е починат и на свадбата на нејзин прв братучед точно на песната што ја порача мајка ми на свадбата на вујко ми (сестра кани брат на вечера) влезе едно врапче и цело време леташе низ салата. одма од кога заврши песната врапчето го снема. си помислив дека се мрднав но потоа и мајка ми ми кажа дека истото го забележа :((
    можеби сепак посоти нешто но никој се нема вратено да кажи ...
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    не верувам во овие..мислам дека се е до подсвеста...на пример за тоа за баба и на волфче, може она на еден начин имала како грижа на совест зошто не го закопала со омиленото кебе, па тоа го сонувала...а и стварно сите се од трето лице, никој не кажува : мене ми се случи
     
  4. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    јас ја знам со камионџија :$ :$
     
  5. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    ЕЕЕ колку вакви приказни баба ми ми има раскажувано од нивно време , што се случувало во кумановско , па самовили , па починати итн .. ништо не е страшно освен што ќе си спиеш после со запалено светло ... :)
     
    На AnaKlarc, janovska1 и Sara123 им се допаѓа ова.
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Татко ми како млад видел самовили во селото каде што потекнува. Се враќал касно од работа и....никогаш не сака да ни зборува за тоа, а јас па сум многу љубопитна за такви случувања.
    Знам дека во местото Дрма, накај с.Петровец навечер, веројатно на полноќ се појавувала жена во бело-невеста и доста сообраќајки се случувале на тоа место. Се верува дека на денот на свадбата погинала невестата и сега се враќа на местото.
    Мртовецот преноќува во домот и треба да се боцне со игла, за да не се повампирел како демек, и тоа и ден денес го практикуваат.
    Кога некој ќе умре, ако имаш вода во шишиња дома, требало да се истури.
    На духовден некои одат на гробишта и таму седат цела ноќ, ставаат чаша вино на гробот, демек мртвиот ќе им се појавел во чашата со вино :o
    Златото што турците го краделе од македонците, додека бегале го закопувале и правеле мапи, обележувале карпи, камења, бидејќи мислеле дека еден ден ќе се вратат по него. Тоа злато е проколнато и затоа зема жртви, зашто и додека го краделе, турците тепале, убивале, силувале. Никој со добро не им го дал, затоа и кој го зема ништо добро не гледа од него.
    Некој возач на камион секогаш патувал со своето куче, Мислам дека во Франција направил сообраќајка и кучето не сакало да се помрдне од тоа место. Таму му направиле куќичка и му носеле храна и вода.
    Не ми текнува на друго нешто вака по сабајле. ;)
     
    На Draginja, Sara123 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  7. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    Јас оваа легенда ја знам ама со жена
     
  8. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    Истата приказна ја имам слушнато само во подруга верзија, со девојче и чадор наместо јакна[/quote
    ]
    Скроз истата ама девојче
     
  9. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Кој ме тераше да ја отварам темава у 3 ипол навечер? :^)
    Е сеа тек почнаа да ме лазат бубачки :devil:
     
  10. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Доста имам слушнато вакви легенди и верувања,но не верувам многу во нив.Незнам ама не верувам,21 век сме,не се замарам со вакви глупости.Порано можеби да,и се плашев ама сега не :rofl: ;)
     
  11. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Уште сакаме :D
    А вистина е дека една иста приказна различни нешта, еднаш девојче се појавува, еднаш момче. Све исто. Да не речам исти к.... различно паковање :D. Ама јаки се сепак.
     
  12. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Јас имам чуено дека ако ти прозбори, не е тој, ама мислам дека за Велигден не се важеше, само за бонбончињата од свадби и лепчето на млада месечина. Јас си го сонував дечкото ама не верувам баш дека ќе е он, ми шета паметот :rofl: а и не бевме заедно баш последнава година... Планиравме да се зимаме во сонот т.е ми прозборе... Нема да се мажам нели? :whew: :lol:
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.555
    Пол:
    Женски
    Хм, досега ја немав забележано темава... :^) А сум превртувала по секоја категорија на форумов. Како и да е...
    Од старите верувања и легенди сум слушнала дека кога човек ќе умре и ако е дома а не во капела, светлото во собата каде е мртвиот треба да биде запалено навечер, не смее да биде темно. На пример, мајка ми ми кажа дека баба ми откако починала таа навечер работела во кујната, миела чаши и чинии и сл. Епа светлото се оставало, наводно, за да не се случуваат такви нешта.
    Потоа, имам слушнато дека мртвиот не смее да го прескокне мачка за да не се повампири.
    Имам слушнато дека ако почувствуваш нечие присуство треба да си спомнеш дека волкот ќе дојде, демек сеништата се плашеле од него и ќе избегале штом тоа го слушнат.
    Она дека животните можат да ги почувствуваат и забележат натприродните сили веќе е општо познато и потврдено.
    Ако навечер видиме нешто како дим од цигара или мало торнадо, тоа се самовили кои во никој случај не треба да ги следиме бидејќи водат кон смрт.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fancy_Nency 22

    Fancy_Nency 22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Барав на соновникот значење ама не најдов дали некој знае што значи ако вечерта на Велигден сонуваш дека се мажиш а не можеш да си најдеш венчаница ниедна не ти се допаѓа,а се пресоблекуваш на сред улица?