1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стари филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Stephanie, 19 јануари 2012.

 1. Stephanie

  Stephanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  7
  Предложете некој филм во стилот на Breakfast at Tiffany`s :)
   
 2. Rosewood

  Rosewood Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  60
  Two weeks in another town е доста интересен.Главната улога ја игра таткото на Мајкл Даглас, Кирк Даглас.Бидејќи гледам дека си го навела Појадок кај Тифани,би ти ги препорачала и Sabrina и Roman Holiday тие можеби би ти се допаднале, плус Одри глуми таму :)
   
 3. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
 4. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Со мајка ми баш го зборевме пред некој ден филмот „Мајко слушни ја мојата песна“. Филмот е преубав, а го имам гледано како мала со моите, но кога би можела пак да го најдам да го гледам би била прескреќна. Знам и дека се убив од плачење. Го барам сега ама најдов само некој делчиња на Јутуб и кога го слушам детето како пее се ежам. Не сум 100% сигурна но мислам дека оригиналното име на филмот е „Escucha mi canción“ (1959).
  Наидов и на една постара статија http://365.com.mk/statii/film/1701-jose ... -i-baba-vi
  има прикачено и видео па може и да го слушнете детето. Детето кое сега е возрасен човек :rofl:

  Дали некој го гледал, или знае кај да го најдам?
  Еве слики:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 5. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  хм....од каде да почнам :) обажавам стари филмови, едноставни, без клиже и кич моменти.
  Casablanca od 1942..црно-бела романтика-класика! Камо денешните романтични филмови да изгледаат како овој (тогаш би ѓи гледала, вака...нема шанси :) )
  Sunset Blvd. нешто помлад...1950. Приказна за пропадната филмска звезда која очајно се обидува да се врати на својата кариера. Негирајќи ѓи годините и староста, влегува во врска со млад сценарист-за неа романтична, за него бизнис зделка. На крај, обидот за враќање кон она што било некогаш, ја доведува до лудило.
  La ciociara-одлично филмско остварување. Италијански филм од 1960 година со Софија Лорен, филм кој и овозможи оскар за најдобра женска улога. Впрочем, се до la vie en rose и Marion Cotillard тоа беше единствениот оскар од оваа категорија поврзан со филм кој не е на англиски јазик. Се раскажува за дел од животот на мајка и нејзината 13 годишна ќерка во текот на втората светска војна кои се селат од Рим за да го избегнат бомбардирањето и потоа се враќаат назад.
  Peeping Tom-уште еден филм од 1960 година, трилер во кој човечката психа е претствена во главно светло :) Млад човек, истрауматизиран од својот татко, убива жени со цел да го сними стравот на нивните лица пред да умрат.
  Филмовите на Hitchcock исто така ѓи додавам на листата :D
   
 6. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  Заборавив да го додадам и Plan 9 from Outer Space :D Заслужува да се види НАЈЛОШОТО филмско остварување во историјата....Нискобуџетен, кадрите снимани само еднаш, лоши глумци, раткапни наместо летачки чиниии, за приказната да не коментирам :D филмот го гледав чисто од љубопитност, па поради него сите останати филмови ми се гледаат можеби и подобри од она што навистина се :lol: :lol: :lol: :lol:
   
  На Stephanie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  Rosemary's Baby
  http://www.imdb.com/title/tt0063522/
  Икслучително крипи филмче, на кое и при самата помисла денес ме полазуваат морници со целата негова атмосфера.
  Денешните хорори и трилери wannabe можат само вода да му носат на ова ремек-дело на Полански.

  Rebbecca
  http://www.imdb.com/title/tt0032976/
  Уште еден класик на Хичкок.
  Сум гледала неколку верзии на Ребека, оригиналот е ненадминлив.

  The Wizard of Oz
  http://www.imdb.com/title/tt0032138/
  Ќе доживее римејк наскоро.
  Според мене нема потреба, овој филм е совршен, како за деца, така и за возрасни.

  How to Steal a Million
  http://www.imdb.com/title/tt0060522/
  Веќе има набројано неколку со Одри Хепберн, но овој го даваа многу често на МТВ1, и како мала го обожавав.
  И сега би го гледала пак, интересно и забавно филмче.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Многу интересен комедичен филм :)

  [​IMG]
   
 9. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.634
  Sabrina (1954)
  Улоги : Humphrey Bogart, Audrey Hepburn & William Holden
  Жанр : Комедија, Драма, Романса
  Има добиено и Оскар.

  [​IMG]
   
 10. Monicaa

  Monicaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  а знаете каде можам да ги спуштам или да ги гледам на интернет?
   
 11. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  2.445
  Допаѓања:
  8.466
  „Граѓанинот Кејн“ и „Смрт во Венеција“
   

  Прикачени фајлови:

  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.805
  Допаѓања:
  18.795
  Gone with the Wind (1939)
   

  Прикачени фајлови:

 13. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.046
  :)
   

  Прикачени фајлови:

  • grease.jpg
   grease.jpg
   Големина на фајлот:
   8,1 KB
   Прегледи:
   27
  На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
 14. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Ребека - Rebecca (1940)
  [​IMG]
  Оркански висови - Wuthering Heights (1939)
  [​IMG]

  Еден од најомилените
  Дамата со камелии - Camille (1936)
  [​IMG]
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Од старите филмови Congo ми е омилен. (со белите горили ако ви текнува, во џунглата)
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.143
  Допаѓања:
  76.543
  Пол:
  Женски
  Psycho
   
  На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
 17. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
  Psycho (Хорор,1960)
  Evil Dead (Хорор, 1980)
  Breakfast at Tiffany's (Со Одри Хепбурн)
  Some like it hot (Со Мерилин Монро)
   
 18. n.lauda

  n.lauda Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2023
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  386
  Пол:
  Машки
  знаете ли да препорачате некој филм со Елвис Присли?
   
 19. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.185
  Пол:
  Женски
  Каде што Елвис глуми?
  Jailhouse Rock (1957) - проверено добар (y)
  Ги фалат и овие:
  King Creole (1958 )
  Viva Las Vegas (1964)

  А би спомнала и еден биографски филм за Елвис Присли, баш вчера го гледав и имав намера да го препорачам на форумов - Elvis (1979) на одличниот режисер Џон Карпентер, со Курт Расел во насловната улога, кој перфектно го долови и одигра неговиот лик. Уметнички и длабок филм што тивко, внимателно и со почит понира во душата на големата ѕвезда.
   
  На boomsleng и n.lauda им се допаѓа ова.
 20. n.lauda

  n.lauda Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2023
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  386
  Пол:
  Машки
  Ви благодарам. Се сетив дека кога бев мал знаеја да емитуваат некои филмови со Елвис, а сега веќе ги нема. Но мислам дека човекот и безвременски со постигнатото и вреди да се потсетиме. Па сеуште нема ни 100 години поминато
   
  На elimkd, boomsleng и Аргентина * им се допаѓа ова.