1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

 1. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  987
  Допаѓања:
  3.245
  Пол:
  Женски
  Другарка ми ме понуди да и бидам старосватица на нејзината свадба ииииии многу сум среќна. Сега сакам да кажете искуство за тоа кога вие сте биле старосватица или вашате старосватови што ви донесоа за поклон, што се должностите на старосватицата..... ;)
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  ^должности, во матично сведок, л.карта и потпис :)
  а во црква ќе ти требаат свеќи и материјал
  ии толку, последна должност ќе ти биде играњето оро во ресторан кога ќе речат.....А СЕГА ПОСЛЕ КУМОТ СЕ ЗНАЕ РЕДОТ Е СТРАСВАТИЦАТА ДА ГО ПОВЕДЕ ОРО, ААААЈДЕЕЕЕ СТАРОСВАТИЦЕЕЕ...тмтртм
  http://www.youtube.com/watch?v=jAHKy_rExWM
   
  На krEM4Eto, makgirl и apple12 им се допаѓа ова.
 3. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Јас бев старосватица и бев пресреќна. Во секој случај голема чест е да те одберат за таква улога. Немаш премногу обврски, освен свеќи, материјал, да платиш во црква дел од сумата, да дадеш пари на музиката :rofl: торта за во ресторан (некој носи, некој и не), цвеќе и шише ракија, ако одите по невеста од кај младоженецот. Поклонот варира. Јас кога се распрашував имаше различни мислења, од 100е до 300е. Јас потрошив околу 200е, што мислам дека е доволно.
   
  На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.048
  Јас бев старосватица, па можам да ти кажам дека е навистина голема чест, пред се ако ти е некоја блиска личност, или пак некој кој го чувствуваш близок.
  Кога ќе те дарува невестата и даваш пари(или пак барем јас тој обичај така го знам)- сума по желба.
  Инаку за во матично ти треба само лична карта, за во црква свеќи(украсени) , материјал(за врзување раце) и 1000ден.
  За во ресторан торта (од старосватицата), а и орото да го изиграш. :)
  За поклон дадов 100е + букет.
  Честито нека ти е и убаво да си поминеш :wasntme:
   
  На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Старосвати сме со партнерот , наредниот викенд е свадбата , е сега се мислиме колку пари да им дадеме, 150 или 200 евра :?:
  Дали е доволно , а нешто плус да однесеме ли , цвеќе на пример? Некое искуство, совет ќе ми биде од големо значење. :)
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  се зависи од финансиите и колкаво ти е чергичето....имаш/немаш,можеш/неможеш....од твоја страна од негова
   
 7. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Кога бев старосватица, им дадов 150 евра, зашто бев сама- немав дечко,иако мислам дека толку би дала и да одам со дечко ми денес. Со невестата зборував за цвеќе, па излезе дека на главната маса нема да има цвеќиња па ми „нарача“ икебана, која испадна ептен убава па стоеше на главната маса и ја имаше на сите слики :) Мислам дека цвеќе и пари (ако си решила тоа да биде) е сосем доволно, иако знам дека некаде носат и торти ама тоа ми е премногу.
   
  На savana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  ^како што рече awl....и јас мислам дека 150е е сосема доволно
  за цвеќе договори се....
  торта исто можеш по договор, каква колкава,.....дали воопшто ќе и треба
  тоа е тоа,друго ништо посебно
   
  На savana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Чест е да бидеш, ама мора и кесето да го одврзиш, а тешко тој кој нема или има премалку.
  Сепак, сигурно со невестата сте преблиски, па ќе има разбирање околу тоа колку и што можеш да дадеш. А, парите се најубав поклон. :)
   
  На savana му/ѝ се допаѓа ова.
 10. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Јас дадов 200е., ама и 150е па не е малку. Купив и торта и цвеќе, ама тоа можеш да си се договориш со невестата. Мене искрено не ми се даваат 1000-2000 за цвеќе што ќе овене за неколку дена, кога можат тие пари да се додадат во поклонот и да се искористат многу попаметно.
   
  На cresa-jagoda и savana им се допаѓа ова.
 11. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Фала ви на одговорите. :)
  Најверојатно ќе биде 150евра + торта ( ни рекоа дека и торта треба да однесеме).
  Со оглед на тоа дека нема да биде некоја голема свадба, мислам дека е доволно.
   
 12. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Па не се малку 150 евра. Некому платата му е толку. :^)

  Како и да е, само за убаво да е. ;)
   
  На Hkikica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. babybelle

  babybelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  70
  Јас бев старосватица минатата година кај мојата најдругарка, и навистина е преголема чест! Е сега, за трошоците...
  На голема и отмена свадба:
  600 ден накитени свеќи за во црква
  материјал од свила (јас земав 2 метра)
  1000 ден во црква
  не ставав пари на музика (не е во мој стил а и свадбата не беше таква)
  во матично само л.к. ;)
  тортата беше од ресторанот (не било дозволено да се внесува од надвор) 1600 ден
  подарок во плик :D 250 еур (заедно со мојот партнер)
  цвеќе однесов дома кај неа на денот (ама никој не го ни виде, ни примети :rofl: џабе парите, убаво ми рече и она не купувај цвеќе, ама јас...се да е ко шо треба)
  подароците таа ни ги даваше на веридбата, ама пари не стававме шо се вика на бовчи. Таму однесов цвеќе и колачи (наместо торта) пошто тоа се дешаваше 4 месеци пред свадбата.

  и да не заборавите да играте на песната за старосватицата НАПРЕД (јас заборавив т.е. не ни знаев дека треба ниту пак која е песната) па најубаво прашајте си ја невестата како планираат со музиката. Овде немаше она прозивање за кумот на оро, па за старосватот на оро, па јас не ни знаев си играв таму при крај на орото :rofl:

  Инаку, преубаво е чувството и останува до крај на животот!
   
 14. wizardess

  wizardess Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2012
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  45
  Веројатно во секој крај е различно. Мене ми рекоа дека не треба да купувам ништо за во црква. Ни свеки, ни материјал. Само виното ке треба да го испијам до капка :) И во матично потпис, се разбира. Се е работа на договор.
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  ^ :D како бе до крај? :D секој пие по три голтки, а по старосватицата последен пие деверот-на него да знаат да му речат да го допие за да не останувало незнам зошто незнам како - ама важно така требало
   
 16. wizardess

  wizardess Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2012
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  45
  Што знам, така е кај нас.
  Ние имаме само два сведоци-кум и девер, или деверица (старосватица). Трет нема.
   
 17. popins

  popins Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  245
  пред еден месец бев на свадба старосватица.
  Поклонот ме чинеше 9 000 денари со партнеот го купивме
  тортта 1500
  за во црква 1000
  за свеки накитени купени од црква 600
  платно 3 метра 800 ден
  и албумче за старосватицата 1000
  за песна за старосватицата 1000 и цвеке 300.....

  е сега за гардероба уште нешто така да може да се каже комплетно 20 000
   
 18. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Кај нас платното го купува кумата,исто и свеќите што ги држат младите во црква.
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.696
  Допаѓања:
  130.102
  Ау, за торта не сум знаела... Три пати сум била, и еднаш беше муж ми, ама торта не сме однеле :tmi:

  За мене ова е голема чест. Има трошоци, ама меракот е голем. Не е само подарокот - на другарките секако ќе им дадев по толку колку што им дадов, без разлика дали ќе имав функција на свадбата или не. Разлика се парите за бовчи, сепак треба малку повеќе дотерување, албум со еден куп фотографии, па и платно, свеќи и тарифа во црква влечат.
   
 20. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Добро, јас мешам поими или малава ни земја измислила еден куп обичаи, во секое место по сто :^)
  Значи, Прилепско, си има кум, девер, старосват(обично вујкото на зетчето) и двајца сведоци по избор за во матично(најчесто младите си ставаат по желба другари/другарки)
  Тоа старосватици, младосватици се жените на законџиите и служат за перчење во сала :D А вие таму во Скопје си барате трошок и кај што го нема, ај досега деверуши, па сега старосватици :?: А старосват во црква не стои од десно на зетот под венецот? Дај барем поповиве нека се договорат, а не едно ваму, друго таму :^)
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.