1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

  1. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Другарка ми ме понуди да и бидам старосватица на нејзината свадба ииииии многу сум среќна. Сега сакам да кажете искуство за тоа кога вие сте биле старосватица или вашате старосватови што ви донесоа за поклон, што се должностите на старосватицата..... ;)
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^должности, во матично сведок, л.карта и потпис :)
    а во црква ќе ти требаат свеќи и материјал
    ии толку, последна должност ќе ти биде играњето оро во ресторан кога ќе речат.....А СЕГА ПОСЛЕ КУМОТ СЕ ЗНАЕ РЕДОТ Е СТРАСВАТИЦАТА ДА ГО ПОВЕДЕ ОРО, ААААЈДЕЕЕЕ СТАРОСВАТИЦЕЕЕ...тмтртм
    http://www.youtube.com/watch?v=jAHKy_rExWM
     
    На krEM4Eto, makgirl и apple12 им се допаѓа ова.
  3. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас бев старосватица и бев пресреќна. Во секој случај голема чест е да те одберат за таква улога. Немаш премногу обврски, освен свеќи, материјал, да платиш во црква дел од сумата, да дадеш пари на музиката :rofl: торта за во ресторан (некој носи, некој и не), цвеќе и шише ракија, ако одите по невеста од кај младоженецот. Поклонот варира. Јас кога се распрашував имаше различни мислења, од 100е до 300е. Јас потрошив околу 200е, што мислам дека е доволно.
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас бев старосватица, па можам да ти кажам дека е навистина голема чест, пред се ако ти е некоја блиска личност, или пак некој кој го чувствуваш близок.
    Кога ќе те дарува невестата и даваш пари(или пак барем јас тој обичај така го знам)- сума по желба.
    Инаку за во матично ти треба само лична карта, за во црква свеќи(украсени) , материјал(за врзување раце) и 1000ден.
    За во ресторан торта (од старосватицата), а и орото да го изиграш. :)
    За поклон дадов 100е + букет.
    Честито нека ти е и убаво да си поминеш :wasntme:
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Старосвати сме со партнерот , наредниот викенд е свадбата , е сега се мислиме колку пари да им дадеме, 150 или 200 евра :?:
    Дали е доволно , а нешто плус да однесеме ли , цвеќе на пример? Некое искуство, совет ќе ми биде од големо значење. :)
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    се зависи од финансиите и колкаво ти е чергичето....имаш/немаш,можеш/неможеш....од твоја страна од негова
     
  7. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Кога бев старосватица, им дадов 150 евра, зашто бев сама- немав дечко,иако мислам дека толку би дала и да одам со дечко ми денес. Со невестата зборував за цвеќе, па излезе дека на главната маса нема да има цвеќиња па ми „нарача“ икебана, која испадна ептен убава па стоеше на главната маса и ја имаше на сите слики :) Мислам дека цвеќе и пари (ако си решила тоа да биде) е сосем доволно, иако знам дека некаде носат и торти ама тоа ми е премногу.
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^како што рече awl....и јас мислам дека 150е е сосема доволно
    за цвеќе договори се....
    торта исто можеш по договор, каква колкава,.....дали воопшто ќе и треба
    тоа е тоа,друго ништо посебно
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Чест е да бидеш, ама мора и кесето да го одврзиш, а тешко тој кој нема или има премалку.
    Сепак, сигурно со невестата сте преблиски, па ќе има разбирање околу тоа колку и што можеш да дадеш. А, парите се најубав поклон. :)
     
    На savana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас дадов 200е., ама и 150е па не е малку. Купив и торта и цвеќе, ама тоа можеш да си се договориш со невестата. Мене искрено не ми се даваат 1000-2000 за цвеќе што ќе овене за неколку дена, кога можат тие пари да се додадат во поклонот и да се искористат многу попаметно.
     
    На cresa-jagoda и savana им се допаѓа ова.
  11. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Фала ви на одговорите. :)
    Најверојатно ќе биде 150евра + торта ( ни рекоа дека и торта треба да однесеме).
    Со оглед на тоа дека нема да биде некоја голема свадба, мислам дека е доволно.
     
  12. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Па не се малку 150 евра. Некому платата му е толку. :^)

    Како и да е, само за убаво да е. ;)
     
    На Hkikica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. babybelle

    babybelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    70
    Јас бев старосватица минатата година кај мојата најдругарка, и навистина е преголема чест! Е сега, за трошоците...
    На голема и отмена свадба:
    600 ден накитени свеќи за во црква
    материјал од свила (јас земав 2 метра)
    1000 ден во црква
    не ставав пари на музика (не е во мој стил а и свадбата не беше таква)
    во матично само л.к. ;)
    тортата беше од ресторанот (не било дозволено да се внесува од надвор) 1600 ден
    подарок во плик :D 250 еур (заедно со мојот партнер)
    цвеќе однесов дома кај неа на денот (ама никој не го ни виде, ни примети :rofl: џабе парите, убаво ми рече и она не купувај цвеќе, ама јас...се да е ко шо треба)
    подароците таа ни ги даваше на веридбата, ама пари не стававме шо се вика на бовчи. Таму однесов цвеќе и колачи (наместо торта) пошто тоа се дешаваше 4 месеци пред свадбата.

    и да не заборавите да играте на песната за старосватицата НАПРЕД (јас заборавив т.е. не ни знаев дека треба ниту пак која е песната) па најубаво прашајте си ја невестата како планираат со музиката. Овде немаше она прозивање за кумот на оро, па за старосватот на оро, па јас не ни знаев си играв таму при крај на орото :rofl:

    Инаку, преубаво е чувството и останува до крај на животот!
     
  14. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46
    Веројатно во секој крај е различно. Мене ми рекоа дека не треба да купувам ништо за во црква. Ни свеки, ни материјал. Само виното ке треба да го испијам до капка :) И во матично потпис, се разбира. Се е работа на договор.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ :D како бе до крај? :D секој пие по три голтки, а по старосватицата последен пие деверот-на него да знаат да му речат да го допие за да не останувало незнам зошто незнам како - ама важно така требало
     
  16. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46
    Што знам, така е кај нас.
    Ние имаме само два сведоци-кум и девер, или деверица (старосватица). Трет нема.
     
  17. popins

    popins Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    245
    пред еден месец бев на свадба старосватица.
    Поклонот ме чинеше 9 000 денари со партнеот го купивме
    тортта 1500
    за во црква 1000
    за свеки накитени купени од црква 600
    платно 3 метра 800 ден
    и албумче за старосватицата 1000
    за песна за старосватицата 1000 и цвеке 300.....

    е сега за гардероба уште нешто така да може да се каже комплетно 20 000
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Кај нас платното го купува кумата,исто и свеќите што ги држат младите во црква.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.786
    Допаѓања:
    131.379
    Ау, за торта не сум знаела... Три пати сум била, и еднаш беше муж ми, ама торта не сме однеле :tmi:

    За мене ова е голема чест. Има трошоци, ама меракот е голем. Не е само подарокот - на другарките секако ќе им дадев по толку колку што им дадов, без разлика дали ќе имав функција на свадбата или не. Разлика се парите за бовчи, сепак треба малку повеќе дотерување, албум со еден куп фотографии, па и платно, свеќи и тарифа во црква влечат.
     
  20. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Добро, јас мешам поими или малава ни земја измислила еден куп обичаи, во секое место по сто :^)
    Значи, Прилепско, си има кум, девер, старосват(обично вујкото на зетчето) и двајца сведоци по избор за во матично(најчесто младите си ставаат по желба другари/другарки)
    Тоа старосватици, младосватици се жените на законџиите и служат за перчење во сала :D А вие таму во Скопје си барате трошок и кај што го нема, ај досега деверуши, па сега старосватици :?: А старосват во црква не стои од десно на зетот под венецот? Дај барем поповиве нека се договорат, а не едно ваму, друго таму :^)
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.