1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    За крштевката нема никаква обврска. Дури и не е морално да биде поканета. За свадба, колку и се можностите. Ние добивме прекривачи за мебел. Ги плати 3000 денари. Јас не сакав да ми купува поклон, ама она инсистираше.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Да ми кажеше некој дека толку тешко ќе ни биде да најдеме старосватови немаше да верувам.
    Секој со свои причини и изговори.
    Разбирам кај некој финансии се во прашање, поубаво признај не можам поради таа причина, никој нема да те осуди ниту пак ќе изгледаш помал од другите. Знаеме кај живееме сепак.
    Некој верува дека старосватот/ицата не смеат да прават венчавка до година. Тоа за мене е суеверие.
    Не знам, не сум ви во главата, за да знам колку сте суеверни, но знам дека и тоа на некој начин управува со луѓето. А од друга страна не знаете ли дека исто е грев да се одбие? Од тоа не се плашите? Контрадикторно многу.
    Сепак искреноста ја ценам по секоја цена, оти било кој не би побарала за старосват. Морам да те ценам прво за да ве побарам.
    Јас да сум на ваше место би ги разгледала сите опции и би нашла начин, макар и леб и сол да јадам, ако ми биде најавено предходно. Освен ако не ми плачат децата дома, оти нив да ги прехранам секако ќе ми биде најбитно.
     
    На Orchidea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Dali ova e oglas za starosvatica? :lol:

    Eve Jas ke ti bidam :mm: I taka ne sum bila na svadba poslednive 20 god, ama da se dogovorime Jas koga se mazev se si obezbedivme I plativme sami, samo starosvatovite dojdoa so poklon kako I site drugi gosti,
    Da bidam iskrajna, moe mislenje togas I sega e "sum resila da se mazam sto sega drugite treba extra troskovi da si pravat za moj hirovi".
    Starosvatovite si gi sakam I ic bez poklon da dojdoa.

    Imav gosti koj ojdoa, bracen par , koj otvoeno mi rekoa "donesovme pegla od nasata svadba sto sme ja dobile".
    Takva im bese situacijata vo toa vreme.
    I ako :nod:.
    Istite tie luge podocna mi pomognale na mnogu nacini, me primile I ranele tri dena, so niv sekoja veselba I taga ja pominuvam, sred nok sum gi vikala da go nosat soprugot vo bolnica,.....eve bas pred nekoj den mi pukna vodovodna cevka ete go odma dojde smeni, opravi.
    Poklonite ne se vazni, radosta e golema da se podeli so bliski priateli I da im se dade funkcija koja ke ne spoi kako da sme vo rodninska vrska.

    Ako I go ponudis toa na tvojata starosvatica, da gi snosis extra troskovite so treba da gi napravi sigurno bi ti prifatila bez problem. :)
     
    На cresa-jagoda, јolene и meggle им се допаѓа ова.
  4. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    @toogood хахаха не е оглас, располагаме со добар круг на "пријатели" кои ги сметаме за блиски. Кога веќе некој решил да лаже за причината и да избегнува приметливо, немам ни волја да се понудам. Еве за деверот се понудив така. Битно ми е само да прифати, ама излеа сите гледаат низ призма на пари. Ни торти сакам, ни големи поклони, платното во црква сама ќе си го платам. И што имаше уште? Сепак не прашавме кои се невработени..
    Со оглед дека сами си покриваме трошоци за свадбата веројатно не ми текнало веднаш тоа да им го понудам, ама кога би прифатиче сигурно би им понудила. Веројатно лоша тактика :D
    Добра вест што вујкото прифати :) е сега ќе им кажеме за трошковите.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Мене од другарките ниту една не сакаше да ми биде старосватица и покрај тоа што им потенцирав дека сите трошоци ќе си ги покриеме ние. А сите се вадеа на тоа - не сум во можност немам пари.
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Значи некогаш е и до желбата, јас се осигурав во тоа дека некои едноставно немаат желба :)
     
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Да де, никој ништо не очекува, а отворете по темите како вагаат кој што купил, колку се дотерал и дали бил весел на свадбата.
    Еве конкретно јас ќе бидам старосватица по втор пат и свадбата ќе ме кошта околу 500 евра, притоа немам никакви одговорности за плаќање во црква, свеќи, платна...
    Ама затоа морам да сум прикладно и посвечено облечена и за свадба и за регистрација, фризер/ шминкер, да организирам девојачко, цвеќе и симболичен подарок за регистрација, поголем подарок за свадба од што би дала кога би била “обичен” гостин... Плус, имам уште мал милион обврски, а да не зборувам дека се очекува да бидам една од највеселите на свадбата.
    Да не ме разберете погрешно, ја прифатив поканата да бидам старосватица затоа што ми претставува неизмерна радост и не ми е жал ни за парите ни за трудот. Но, и сум одбила друга невеста затоа што знаев дека нема да можам да ги исполнам очекувањата, колку и тие навидум да се скромни.

    Голема одговорност е да имаш улога на свадба, па доколку не можеш да се носиш со тоа, пофер е да не прифатиш, отколку да правиш нешто со сила затоа што е непријатно да одбиеш.

    А за ова грев било да одбиеш, леб и сол ќе јадеш само мерак да направиш...:x
     
    На Dust, Rebecca_R, јolene и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    А за ова грев било да одбиеш, леб и сол ќе јадеш само мерак да направиш...:x[/QUOTE]
    @Avery
    Фала на прозивката. Па да ти одговорам тогаш. Како прво кажано е шест месеци пред свадбата а не вчера, и они ни направија лоша услуга што во краен момент не одбија. Во сите трчканици уште да бараме нови старосватови.. И со изговор ќе ја барам за жена не можам. Значи он смета дека е грев да биде старосват, а прашај кој сакаш ќе ти каже грев е да одбиеш. Среќа јас не верувам ни во едното и другото, простено нека му биде.
    А ако ми е најавено пред тоа и имам саконтрола врз финансии како што имам и секогаш, ќе прифатам. Точно знам дали можам да си го дозволам тоа или не. Сега ќе си скратам некои задоволства, но јас прво ги разгледувам сите опции за да и во краен случај со тешко срце кажувам не. Сега еден другар ќе биде девер, ни на одмор не отиде. Не велам дека е ок и тоа, но желбата му е голема и не секој би постапил така.
    И постојат луѓе иако ретки, и чест ми е што сум од тие што не вагаат кој колку дал ;)
    Фмп.
     
    Последна измена: 12 август 2018
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    @mynameislove
    Не те прозивам, си кажувам што мислам. Како може да е грев да одбиеш некој? Не според тебе и тоа суеверие?!
    Знам дека сте се нашле во тесно, ама постовите ти се баш на остар “тон”.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    А како може да е грев ако се жениш пред да помине година од свадбата? Еве тука има многу мислења дека не е грев, дека прашале поп, ниту пак во Библијата пишува дека е.Јас само направив споредба, а ти се фати за тој грев што сум го спомнала. Имаше и такви мислења дека е грев да одбиеш, дали во оваа, дали во темата за кумови.И реков дека не верувам во тоа, ама очигледно читаш само што ти одговара.
    И не сум остра, ти скоро и да си ме цитирала, ама би јадела леб и сол, па ти како сакаш сфати. Жал ми е што сите немаат карактер како мојот па ќе превртуваат очи.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Те сфаќам дека те налутил, па затоа и моите постови малку погрешно ги сфаќаш.
    Па тоа и ти велам, и неговото и твоето е суеверие. Доколку ве одбил од која и да е причина, ви направил на некој начин услуга. Затоа што да му било мерак, немало да ве одбие. Пак ќе кажам, голема одговорност да се има улога на свадба, ако ме можеш да се понесеш со тоа подобро не прифаќај.
    Ете се средило се, имате старосватови. Се надевам дека прекрасно ќе си поминете на вашиот голем ден :)
     
    На lost123 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Нас таксаната старосватица веќе неколку години ни одби еден месец пред свадбата, ама нема зошто да и се лутиме. Потоа и другарките. Едноставно, сфати го тоа како лекција, учиш со кои луѓе како да се однесуваш во иднина. Кумот, на пример, уште не ни дал подарок. Требаше ли да не го дарувам или да му ги барам парите назад :D
    Како што ти рекоа, подобро што одбиле сега.
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  13. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Znaci nisto so mene ;)

    So sreka(poolparty):party:
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Да се понудеше ден порано може ќе се пазаревме :D
    Додека не можев да најдам, сега многу кандидати :D
    Фала :*
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  15. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.111
    Допаѓања:
    18.299
    Пол:
    Женски
    Колку плаќа старосватицата во црква? И торта се носи?
     
  16. milaaa20

    milaaa20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    37
    1500ден ни рекоа на нас и да торта се носи, и ние сме сега старосватови на крај на септември
     
    На Danncee и VDT2906 им се допаѓа ова.
  17. SmartyWifey

    SmartyWifey Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Во мојот град велат дека старосват/ старосватица мора да е женет/омажена.
     
  18. VAGA91

    VAGA91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Треба да ја викнам другарката за старисватица, т.е за старосвати, бидејќи е мажена.

    Ме интересира дали се дава некаков поклон и каков кога ќе ги бараме?

    Фала
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Мислиш пред свадба или за свадба поклон? Јас часовник и купив и и го дадов на денот на свадбата
     
  20. VAGA91

    VAGA91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски

    Дали кога одиш да ги бараш за старосвати треба да се носи нешто?
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.