1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

  1. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Може ќе ми се смеете, ама стварно врска немам, старосватица што е? Дали е исто со деверица? Што улога играат двете ако не е исто и кој/а и како треба да се избере? Ни сум била ни сум се интересирала претходно до сега.
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    Не е исто. Старосватица ти е исто што и кума. Се потпишува кога се венчаваш. Те венчава во црква.
     
  3. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Тука сега ми кажаа кога прашав дека во нашиот град не ставале старосватица.
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    Ама мораш да имаш за во матични. Тоа ти се два сведока. Кумата и старосватицата. Во некои градови не венчава во црква.
     
  5. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Па демек нема старосватица кај нас ми рекоа, само сведоци два, да не бидат роднини и тоа толку. Сите што ги прашав тоа ми го кажаа.
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    Е па тоа ти се сведоците...а зошто да не се роднини? Сум била на свадба кај што старосват е братучед на младоженецот.
     
  7. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Е тоа не успеав да разберам зошто ни заврши паузата од раб и моравме да се враќаме. И за многу други ми велат не смееле да бидат роднини. Кумот, деверот... Искрено ништо не разбирам и цела сум изгубена, од секаде различно ми кажуваат, сите сакаат да кажат нешто и кој треба и кој не треба и се губам полека.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    А кој ти кажува тоа? Свекорот и свекрвата?
     
  9. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    За кумот тие да. Не смеел да биде роднина зошто станувал духовен татко на детето наше и тогаш сме станувале роднини, што може има смисла, а не сакаат нивниот кум да биде и треба да избереме ние, а за деверот на работа ми збореа неколку колешки и прашав пак дома ми рекоа па може не треба да се роднини што знам... Значи, хаос!
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    А што има свекорот и свекрвата да се мешаат? Не им попуштај. После на глава ќе ти се качат.
     
  11. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Тие знаеш како ни прават? Се ќе биде онака како што сакате вие, ние плаќаме за се. И кога ќе не прашаат а што сакате и ќе кажеме, тогаш почнуваат да се расправаат меѓу себе тие двајца, сестра му на вереникот и баба му како е најправилно да се постапи во тој момент што го сакаме ние. Ко ова со кум и девер, ко давање збор во кафана, ко регистрација со ручек, па свадба и венчавка којзнае кога и така...
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    И на нас свекрвата сакаше да ни одбира кум/старосват, ама ја отерав во мајчина.
     
    На cresa-jagoda и Spidy им се допаѓа ова.
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    А зошто се замараш воопшто? Кумови и старосватови треба да си изберете со момчето, кој сакате тие нека ви бидат.
    Јас не се венчав во црква, па пак си избравме кум и старосват за сведоци во матично, тие се најдобрите пријатели на мене и маж ми. На другарка јас сум и сега старосватица, а моите и се кумови на нејзините родители. Нема правило, битно е да си избереш близок човек со кој и понатаму сакаш да ги делиш убавите работи, а дали е роднина или сте имале друга претходна конекција ништо не ви менува.
     
    На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
  14. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Не до толку да посочи на некој, ама одоколу да биде некој ваков, некој таков, ова она...
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.542
    Пол:
    Женски
    Сечи со време. Тешко тебе ако ги слушаш. Кога ќе имате деца ќе ви се мешаат околу името на детето.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Девер и деверица се роднини на младите - деверица е сестра или братучетка на невестата, девер е брат или братучед на младоженецот. Деверот и деверицата треба да се помлади од младите.
    Кум и старосват се пријатели со кои младите се 'ородуваат'. Кум и старосват не може да ти бидат само родениот брат и сестра.

    Најчесто, кум е првиот сведок во матично, а во црква е кум и тој/таа го крштева детето. Старосват е вториот сведок и е старосват во црква. Е сега, во некои градови, сведоци во матично и кум - старосват се различни.
    Во некои градови и кумот и старосватот се другари на младоженецот, а некогаш кум е другар на младоженецот а старосватица е другарка на невестата или обратно, како ке се договорат младите.
     
    На cresa-jagoda и irrelevant им се допаѓа ова.
  17. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Така е, само не можам да не се замарам ете посилно е од мене тоа, а сакам да си кулирам. И не ми се јасни многу работи и глупо се осеќам како несозреана и неспремна.
     
  18. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Е па категорично сите ми кажаа во нашиот град нема старосват и старосватица и сега со ова и со се пак се изгубив.
     
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.209
    Допаѓања:
    93.613
    Не знам зошто се губиш. Убаво ти објаснила Ребека, ако имаш другарка поблиска која сакаш да ти биде нешто повеќе од тоа, ја земаш за втор сведок (бидејќи најчесто првиот сведок - кум, е од страната на младоженецот) и таа така сега се вика - старосватица. На времето било старејко/ старејковица.
    Ако немаш, може да биде и другар на маж ти.
    Значи вториот сведок така се нарекува и тоа отсекогаш го имало. Моите беа старејковци уште јас кога бев ептен мала.
     
    На cresa-jagoda и irrelevant им се допаѓа ова.
  20. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Разбрав, тоа старосватица е вториот сведок и може да ми биде блиска другарка. Кај нас не ја викаат старосватица него сведок. И толку, понатаму нема обврски.