1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^јас во саботава бев на свадба во Штип.....и не можев да се изначудам. Нели на венчавање се има 4 свеќи. Ги држат по една младенците,и по една кум и старосват. (кума и старосватица,зависи што има)
    Ваму 6 свеќи и сведоците стојат зад младенците,а деверот и деверицата од машка страна ги држат под рака младенците и они држат свеќи. Божеее...што се човек нема да се изнагледа.
     
  2. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    зошто се чудиш? во источниот дел на македонија насекаде е така. јас кога бев кума пред 2 месеци јас држев 2 свеќи, младоженецот и невестата по 1, деверот и старосватицата по 1 исто така
     
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Не е ништо чудно според мене, секој крај си има свои обичаи.
    Во мојот крај сведоците стојат позади младоженците, и тоа обично се кум и кума,не кум и староват/ица. Девер и деверуша напред со зетот и невестата. Свеќи има четири и ги држат кумот и кумата по две.
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^чудно ми е. Ова не е народен адет, се работи за ЦРКВА. Секаде треба да е исто. И овде во Скопје, и прилеп и штип и ресен и америка....ЦРКВА СИ Е ЦРКВА треба секаде да е исто.
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Е тоа изгледа не важи во Мкд... за жал
     
  6. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Јас сум планирена за старосватица од машката страна, е сега прашањето ми е дали ке има старосват од женската страна или?
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^Ти си старосватица и тука се завршува.
    Тоа од машка женска страна важи само за деверушите.
    А старосват ќе биде твојот утрешен сопруг, или моментално ако бидеш со дечкото на свадба тој ќе ја има таа титула дента.

    п.с. Честито, нека е со среќа и на тебе и на младенците.
     
    На Maroon5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш бев поканета да бидам старосватица и одбив. Незнам дали некој од вас има вакво искуство, ама скроз е безвезе, многу ми беше глупаво. Се консултирав со постари и поискусни, ме советуваа дека не било убаво да се одбие, ама едноставно така се чувствував и неможам против себе. Многу размислував што и како да направам и на крај пресеков. Знаев дека сум викната не ради чест и дека сум почитувана, туку од сосема друга причина.
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^викаат дека е грев,ама ти ако не тргнеш со срце да ги венчаваш и благослов да им дадеш тоа е уште поголем грев.

    Мене ми се случи друга глупава ситуација, прифатив да бидам кума, и после извесно време финансиската состајба ме уби до максисмум. И ден денес ми е глупо/мака што морав да откажам. Ама тоа е, некои работи не одат некогаш како што треба.
    Јас фала богу си останав во одличен контакт со другарката, она е срце и ме разбра дека неможам. Ама иако бебушко си има сега кума, јас неа секогаш ќе си ја сакам како да ми е кумче.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Денес мојата најдобра другарка ме покани да бидам старосватица и ептен ме израдува многу убаво се чуствувам ептен сум хепи :) И реков да зборам со саканиот и ќе и одговорам вечер ама ќе прифатиме само малце да ја подржам во неизвесност :D
     
    На Ariel и meU им се допаѓа ова.
  11. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    Во мојот крај нема старосватици... И мислам дека е подобро така, зашто тоа ми личи на мода која ја прифаќаме од американците, од американските филмови... А и слушнав дека во Скопје невестите очекувале големи подароци т.е пари од старосвативатиците. Дури и другарка ми од Скопје ми раскажа случај каде девојчето кои и било старосватица на другарка и сакала да и даде 10 000 денари а невестава и рекла ,,мене ми требаат 12 000 денари да ми дадеш, малку ми се 10 000 ,, за да си купела некој апарат за домаќинство... а и едно прашање од мене : Фустаните сами си ги купуваат старосватиците ?
     
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^Да, фустаните сами си ги купуваат.

    Инаку, првпат слушам дека си барале сами поклон, или колку пари за поклон :o Изгледа јас не сум начекала некој ваков случај. Сестра ми беше старосватица, се договорија за поклон што да им купи, со тоа што другарката, т.е. невестата никако не сакаше финансиски да ја оптерети сестра ми. Старосватицата на сестра ми пак исто во договор со сестра ми и купи поклон како што се договорија, кој не беше скап. Сум чула некои пари дека даваат место поклон, меѓутоа не сум чула дека не можело волку, зашто и требале онолку пари :| Што се нема по светов. :| На крајот на краиштата пак, ако се работи за другарка која треба да игра улога на старосватица, нема бре финансиски да ја теретам да и кажувам сакам толку пари, или во таа вредност да ми биде поклонот :?: Мене би ми било доволно да биде со мене во мојот најважен момент, и среќата да ја поделам со неа. Поклонот стварно не ми е битен, ако не е во состојба, може и со Милка чоколадо да помине :D

    Лично мене ми се допаѓа идејата за старосватица, и јас ако некогаш воопшто се мажам ќе си имам старосватица, и веќе си знае, спремна е во случај на потреба :D Убаво ми е најдобрата другарка со која сум делела и добро и лошо, посебно ако била сведок на безброј убави и неубави моменти од врската со потенцијалниот зет да ми биде и сведок на свадбата ако ја имам. Не знам, ми има некоја убавина тука, за мене има многу големо значење од емотивен карактер :)
     
    На cresa-jagoda и danichap им се допаѓа ова.
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.213
    Многу убав момент е тоа, за мене е голема чест.

    Јас сум старосватица на три другарки и во трите случаи без размислување прифатив, во истата секунда, без консултации.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    ^green.eyes абе на милката ќе се радувам многу повеќе, отколку на било кој друг подарок :D :D
    Ич не ми е убаво ова за подароциве, таа барала толку, онаа онолку. Се е ствар на договор, ама треба да се има барем малку разбирање. Не секој може да издвои 200 евра за подарокот и плус да ги покрие другите трошоци :x

    Јас веќе се изјаснив која ќе ми биде старосватица и таа знае :) и се радува :D Со неа сум делела и добро и лошо, како сестра ми е :) Со неа сум правела муабет што на пример дома не можам да го правам. А кога ќе дојде ред да се мажам, како што си е редот и адетот ќе си ја повикам, како што доликува :) Знае и дечко ми (и ако утре ден се мажам за него) веќе е информиран која ќе му биде старосватица :lol: Од негова страна ќе биде кумот :D
     
  15. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Девојки, сакам да ве прашам дали старосватицата и кумот по пола плаќаат во црква или само кумот ? :^)
     
  16. mice83

    mice83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    51
    I kumot i starosvaticata plaka,potocno kako sto mi kaza popot vkupnata suma e 6000 denari,i site plakaat po 1500 den,kum,starosvatica,roditelite na zetot i roditelite na nevestata.....bratska delba :lol:
     
    На Agrona и karak им се допаѓа ова.
  17. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555

    И кумот и старосватицата плаќаат. :)
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    А од кај па сега старосватиците по американска мода? Тие се сведоци, се потпишуваат не е од вчера тоа.
    Деверушите се тие што се по нова мода, ко braidsmaids би му дошло, не се потпишуваат, ништо не прават, ете така, ако сака невестата да си ги испоштува другарките или некаков циркуз да се направи.
     
    На eleni23, Angel-Adriana и Snow-Queen им се допаѓа ова.
  19. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Оваа сумава ми рекоа дека зависи од црква до црква :?: . Јас знам дека треба 1000 да платам, а можеби и сум грешка.
    Ве читам тука во врска со трошоците и јас се уште не знам колку се точно ќе ме кошта, само знам дека ќе ме кошта над 250 евра се сумирано. Кога ќе помине се тоа ќе се пребројам убаво :lol: .
    Ама нека, за убаво се трошат парите :)
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.527
    Пол:
    Женски
    Кај нас на свадба старосватица ни беше моја другарка, а старосват нејзиниот дечко.