1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Старосватица

Дискусија во 'Свадба' започната од apple12, 16 јуни 2012.

  1. korejka

    korejka Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Здраво феминки, имам едно прашање.Со маж ми сакаме старосватот да ни биде од негова страна(негов најдобар другар), а старосватицата да биде од моја страна(моја најдобра другарка).И двајцата се слободни, не се женети/мажени. Дали е можна и ваква опција?
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    ^Па не баш, зашто како сведок само еден од нив треба да се потпише, не можат двајцата.
     
  3. Boe86

    Boe86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Можна е и таква опција, едниот да биде сведок во матично, а другиот во црква
     
  4. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    И јас сакав ова да го кажам :) Знам за ваков случај, вака направија.
     
  5. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    На нашата регистрација во матично беше така, негов другар и моја другарка, и и двајцата потпишаа прво едниот а потоа другиот, не знам зошто да не може и двајцата? Јас мислев баш дека двајца треба да бидат сведоци :) Барем во Прилеп вака беше :)
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Да, двајца сведоци, ама кумот се потпишува и старосватот или старосватицата, не и двајцата( за старосватовите зборам, зашто за нив беше прашањето). Само двајца сведоци се потпишуваат. Значи ако другарот е кум, другарката старосватица може и двајцата да се потпишат. Ете, имало и други опции, како што кажаа погоре.
     
  7. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Aaa, јасно :) не ми се познати многу термините на сите улоги околу свадбата :))) Значи кај нас испаѓа се потпишаа старосватот и старосватицата, а кумот само ќе не венча :)

    Сакајќи да побарам на гугл кој се потпишува обично во матично ја најдов оваа тема svadba/mi-trebaat-soveti-se-vo-vrska-svadba-t273/810.html и се смеам сеуште колку е комплицирано :sweat: изгледа во секој град е различно и не знаев дека толку „правила“ има :)

    Мој совет е да направите како што мислите дека ви е најубаво, без разлика како прават луѓето, правилата постојат за да се нарушуваат :D
     
  8. maja-8

    maja-8 Нов член

    Се зачлени на:
    10 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  9. sanny007

    sanny007 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Здраво девојки, сакам да ве прашам што купува старосватицата за ВЕРИДБА, дали треба да биде некој посолен поклон или само цвеќе, пијалок или слично? :?:
     
  10. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Зависи од финансиите...
    Значи колку што знам овде кај нас, се купува подарок на невестата. Плус цвеќе, торта и слично...
    А колку ќе биде “солен“ зависи од тебе, од твојата состојба и тоа колку планираш да потрошиш...

    Пример, можеш да земеш некој убав долен веш... или гардероба, накит... итн. :)
     
  11. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е еден убав букет цвеќе, едно добро вино и чоколадни бонбони :) Поклон ке и носиш за свадба. Тогаш ке се осолиш убаво :) од искуство. :) :)
     
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Другарките се некој релеватен фактор на свадбата,па треба и потпис да стават :x
    Големо против од мене за избор на страосватица.Јас би се одлучила за старосват.
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    ^А што има врска тоа, а старосват кој ќе биде?
    Поента, не ти ја разбирам поентава некако.
     
    На jana123, mimiiiii и Daydream им се допаѓа ова.
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас сум за традиционалната варијанта при избор на старосват.А тоа е вујкото.
     
  15. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804

    Јас пак за ваквиот избор прв пат слушам. Старосватот најчесто е пријател на младожењата, а старосватицата негова девојка. :)
    За кумот, пак, првин се прашуваат старите кумови на младожењата, и ако тие одбијат (најчесто поради финансиски причини), тогаш повторно, кумот е пријател на младожењата, и кумата исто, е девојка или жена на кумот. Е сега по најнова мода, што мене некако ми е без врска, кумата е пријателка на невестата. :^)
     
  16. jojo9

    jojo9 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    За кумот и јас така знам, прво се прашуваат старите кумови на младоженецот, па ако тие одбијат некој негов/заеднички другар... Ама за старосватот/староватицата знам дека треба да биде од страна на невестата... И ми беше многу глупаво на две свадби кај другарки кога тие „немаа право“ да си ја изберат старосватот/ицата и тоа да биде некој/а нивни/а другар/ка туку младоженецот си избра негов другар со девојката за тие да бидат старосвати.
     
  17. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804

    Тоа е веќе индивидуално, и е работа на "договор" меѓу младите, па ако девојката има некој другар, во вистинска смисла, тогаш не гледам никаков проблем, тој да биде старосват...
    А не дека другарка не може да биде старостватица, зошто би била таа помалку релевантна или помалку вредна? Но, ете, таква останала традицијата, сведоците да бидат мажи, кои најчесто ги бира мажот...
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    А чив вујко? Јас не сум слушнала за ова дека се прави, ама и глупаво ми делува, ем вујко ем старосват.
    Сведоците обично се избор на младите бидејќи тие со овој чин ќе ја зајакнат врската. Па не гледам зашто ако некоја има ептен блиска другарка да не сведочи на овој чин, баш близината се зголемува.
    А и да, глупаво е кога и двата сведоци се од страна на младоженецот, како невестата да не се прашува воопшто. Мене ми е барем.
    Ама океј, секој си има мислење и си прави како што му одговара. :)
     
  19. jojo9

    jojo9 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    6
    Имаш право, се е ствар на договор. Јас само знам дека староватовите треба да бидат од страната на невестата ама тоа е српски обичај (од мешано семејство сум), а сега прв пат слушнав дека според традицијата тука сведоците требало да бидат мажи (за кумот знаев, за старосватот не :$ ). Ама ете човек учи секој ден по нешто. :D Ќе го знам тоа за кога ќе дојде време јас да се мажам :D
     
    На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leichka

    Leichka Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    8
    Според мене тоа е ствар на договори секој треба да прави како сака. На пример јас воопшто не сакам адети или вака требало, онака требало....Сега сум во фаза каде ќе треба да мислам на таа работа и она што ќе го направам е старосватица од моја страна (најдобрата другарка), а кумот од страната на идниот мој сопруг. И тие ќе бидат нашите сведоци. :)